Skocz do zawartości

Jak szybko ogarnac sie po przyjeździe


MeganMarkle

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, MeganMarkle napisał:

Dzięki bardzo!

a mam jeszcze pytanie kto wyda mi TIN i kiedy on będziemy potrzebny? Musze w pracy podać? Czy dopiero gdy będę sie rozliczać z podatków?

sęk w tym że chcą go ode mnie w oświadczeniu FACTA w banku (tu w Polsce), nie wiem co podać... chyba nie jestem jeszcze podatnikiem w US ? Czy juz jestem przez samą rezydencje? 

TIN juz masz, to SSN. To co podasz w Polsce to nic nie znaczy, wazne zebys w USA sie przyznala do konta w Polsce jesli masz tam wiecej niz 10k. Jestes podatnikiem w stanach przez sama rezydencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
2 minutes ago, MeganMarkle said:

Dzięki bardzo!

a mam jeszcze pytanie kto wyda mi TIN i kiedy on będziemy potrzebny? Musze w pracy podać? Czy dopiero gdy będę sie rozliczać z podatków?

sęk w tym że chcą go ode mnie w oświadczeniu FACTA w banku (tu w Polsce), nie wiem co podać... chyba nie jestem jeszcze podatnikiem w US ? Czy juz jestem przez samą rezydencje? 

SSN jest Twoim Tax Identification Number (tak jak pesel w Polsce  teraz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, vlade said:

TIN juz masz, to SSN. To co podasz w Polsce to nic nie znaczy, wazne zebys w USA sie przyznala do konta w Polsce jesli masz tam wiecej niz 10k. Jestes podatnikiem w stanach przez sama rezydencje.

A w jaki sposób to "przyznanie sie" w US do konta w PL ma sie odbyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megan - odpisze więcej później bo jestem w drodze ale co do żłobków / przedszkoli - musisz poszukać lokalnych opinii - Allison chodzi od zawsze do Goddard school ktory jest siecią i nasz jest bardzo bardzo dobry ale inne już średnio (generalnie każdy z nich trzyma w miarę poziom) . Musisz wyczaic gdzie docelowo będziesz mieszkać i tam się orientowac.  Co do west Chester - jest ich pełno i mogę doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, karusek said:

Ty nie wiesz co znaczy logistycznie? Tak musisz zarzadzac czasem zeby ze wsztkim zdazyc, kazde twoje poczynanie musi ulatwiac, usprawniac nastepne Twoje dzialania.

Tutaj zaczal bym od Telefonu, jeszcze pierwszego dnia jak tylko wysiadziesz z samolotu.

postarac sie o pocztye tzn. zostaw dane adresowe ze swoim imieniem i nazwiskiem u operatora telefonicznego i w banku zeby otrzymac list. To bedzie w wielu przypadkach dowod na to ze jestes rezydentem tego Stanu, Miasta. 

Chodzi mi o to, że nie rozumiem co autor miał na myśli w tył konkretnym przypadku - co to znaczy "postarać sie o poczte", przecież dopóki nie wynajmie mieszkania nie będę mieć adresu który mogę gdzieś podać. A to nie nastąpi prędko. Numer telefonu sobie załatwię, do tego przecież nie potrzeba żadnej umowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MeganMarkle napisał:

A w jaki sposób to "przyznanie sie" w US do konta w PL ma sie odbyć?

https://www.irs.gov/businesses/comparison-of-form-8938-and-fbar-requirements

W skrocie jak masz powyzej 10k ale mniej niz 100k to elektronicznie FBAR, jak powyzej 100k na koniec roku albo 150k w jego trakcie to wysylasz formularz 8938. I to jest bardzo wazne, poczytaj sobie jakie kary wymyslili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, MeganMarkle said:

A w jaki sposób to "przyznanie sie" w US do konta w PL ma sie odbyć?

Sklada sie FBAR [1] razem z zeznaniem podatkowym. Tu piece of advice, warto sobie znalezc radce podatkowego. Probowalem przez 3 lata robic to sam i w koncu zglosilem sie do specjalisty. Jestem/bede o $150 od lba lzejszy, ale spie spokojniej.

[1] https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/report-of-foreign-bank-and-financial-accounts-fbar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, vlade said:

https://www.irs.gov/businesses/comparison-of-form-8938-and-fbar-requirements

W skrocie jak masz powyzej 10k ale mniej niz 100k to elektronicznie FBAR, jak powyzej 100k na koniec roku albo 150k w jego trakcie to wysylasz formularz 8938. I to jest bardzo wazne, poczytaj sobie jakie kary wymyslili.

Cwiczymy sie w odpowiadaniu synchronicznym? ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...