Skocz do zawartości

Pożyczony samochód a ubezpieczenie w USA


skafanderek

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjeżdżam do USA na kilka tygodni. Będę korzystać z pożyczonego samochodu (ale prywatnie, nie przez wypożyczalnię). Sam samochód jest na amerykańskich numerach, ale zdaje się, że ubezpieczenie w USA jest dla kierowcy, nie do samochodu. I teraz nie mam jasności, jak powinienem podejść do tematu. Wykupić w USA ubezpieczenie samochodu na siebie? Domyślam się, że jakieś polskie wyjazdowe ubezpieczenie z OC / NNW nie będzie wystarczające. Ktoś ma pomysł jak podejść do tematu, żeby nie narobić sobie w razie czego kłopotów. Liczę, że nie będzie problemów, ale wiadomo na drodze różnie bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co udało mi się prześledzić temat powinienem wykupić ubezpieczenie CDW i SLI. Znalazłem nawet jakieś firmy, ale nie mam pojęcia jaka jest ich wiarygodność i większość np. .rentalcover oferuje tylko CDW, a wydaje mi się, że SLI też powinno być, czy ewentualnie inne ubezpieczenia? Będę wdzięczny za podpowiedzi i weryfikację, tego, co udało mi się wyśledzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, stars & stripes napisał:

Możesz nie wykupować żadnego ubezpieczenia. Są one dobrowolne.

Absolutnie nie - w wielu stanach (np. Ohio) ubezpieczenie jest _obowiazkowe_.

In Ohio, it is illegal to drive any motor vehicle without insurance, and it is illegal for a vehicle owner to allow anyone else to drive his or her motor vehicle without insurance.

Proof of insurance must be presented at traffic stops, accident scenes and vehicle inspections.

Minimum insurance requirements are $25,000 for injury/death of one person, $50,000 for injury/death of two or more people, and $25,000 for property damage in an accident.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, stars & stripes said:

Możesz nie wykupować żadnego ubezpieczenia. Są one dobrowolne.

Dobrowolne są w wypożyczani (OP nie ma zamiaru korzystać z wypożyczalni) o ile twoja polisa na twoje prywatne auto (wykupiona w USA) działa również na auta z wypożyczalni (większość polis w USA tak to ma). Na drodze masz obowiązek legitymować się ważnym ubezpieczeniem. Jak pozyczasz auto od kumpla, sąsiada czy wujka i jesteś turystą zza wielkiej wody to w większości przypadków ich polisa nie będzie dla Ciebie ważna. Jak to OP określił polisa nie jest przypisana do auta ale do kombinacji: auto-kierowca i bardzo jasno defniuje kto może to auto prowadzić i ewentualnie jakie inne (wypożyczone np) auta może prowadzić kierowca.

Odnośnie pytania OP. Tak. Musisz mieć ubezpieczenie - polskie OC/NNW nie będzie działać. Twoja sytuacja jest jednak bardzo nietypowa. Musisz podzwonić po ubezpieczalniach i popytać się. Trudno będzie znaleźć chyba taki przypadek - większość przyjeżdżających do USA jak wypożycza auto to wypożycza je w wypożyczalni. Jeśli rozwiążesz ten probem fajnie byłoby jakbyś się podzielił na forum jacy ubezpieczyciele to oferują i jakie mają warunki komercyjne takich ubezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mcpear napisał:

Dobrowolne są w wypożyczani (OP nie ma zamiaru korzystać z wypożyczalni) o ile twoja polisa na twoje prywatne auto (wykupiona w USA) działa również na auta z wypożyczalni (większość polis w USA tak to ma). 

@mcpear oczywiście masz racje, opisałem sytuacje z wzięciem samochodu z wypożyczalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, andyopole said:

Z tego co wiem, w Oregonie turysta może prowadzić moje auto i pokrywa go moje ubezpieczenie. Jeśli będę miał jutro w pracy troche czasu to dopytam naszego prawnika.

To zależy od stanu czy od ubezpieczyciela? Może Oregon nadpisuje jakieś prawa. Ja chyba nie mogę nikomu użyczać poza ludźmi, którzy zamieszkują w moim domu. I do tego osoby, które zamieszkują w moim domu a nie są dopisani do ubezpieczenia mogą korzystać z moich aut jedynie "okazjonalnie" - tak chyba kiedyś doczytałem w warunkach polisy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...