Skocz do zawartości

Wszystko co muszę wiedzieć o GC


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wraz z żoną mamy termin wyjazdu do USA połowy maja, wobec tego nasuwa nam się kilka pytań, na które niestety nie mogę nigdzie na forum znaleźć jasnych i czytelnych odpowiedzi. 

1. Jak długo się czeka na GC od momentu wjazdu na teren USA  oraz czy w tym czasie możemy przekroczyć granicę - pytam ponieważ prowadzimy międzynarodową firmę i częste loty do krajów Europejskich są częścią pracy. 

2. Na jaki okres jest wydawana pierwsza GC oraz kolejne po upłynięciu daty ważności tej pierwszej ?

3. Pytanie najważniejsze czy po otrzymaniu GC możemy wyjechać na dwa do czterech miesięcy i wrócić nie tracąc przy tym GC ? ( uprzedzam wszystkich, którzy chcą odpisać - to po co wyjeżdżasz jak chcesz wracać ? pytanie również dotyczy pracy i naszej firmy która ma siedzibę aktualnie w Wielkiej Brytanii lecz chcemy ją przenieść do USA. 

4. Czy jest coś o czym warto wiedzieć aby nie utracić GC ? Głownie chodzi o jakieś ograniczenia czasowe w ciągu roku w których można przebywać poza terytorium USA ? 

5. Co trzeba koniecznie wyrobić/ zrobić po przyjeździe do USA ? 

 

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i normalne odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Od tygodnia do pol roku. W momencie przekroczenia granicy, Twoja wiza w paszporcie zostanie podbita (endorsed i-551 stamp) i moze sluzyc za tymczasowa GC przez 1 rok. Na niej mozesz przekraczac normalnie granice.

2. 10 lat, kolejne tak samo.

3. Mozna, do 6 miesiecy bez problemu.

4. Placic podatki, nie przebywac poza USA dluzej niz pol roku, zarejestrowac sie do sluzby wojskowej jezeli masz mniej niz 26 lat, informowac uscis o zmianie adresu [1]

5. W sumie to nic koniecznie nie trzeba. Wyrobienie SSN ulatwia zycie.

 

[1] https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/nativedocuments/M-618.pdf (Keeping your immigration status)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przekroczyć granice to możesz spokojnie na pieczątce z paszportu, tylko ze jak będziesz za często tak wyjeżdzasz to sprawa się zrobi podejrzana i wtedy mogą cię już tak chętnie nie wpuścić... ja np przyleciałam w styczniu, po czym po tygodniu wróciłam znów do PL i wróciłam na stałe dopiero za 4mce. Nikt na granicy ani nie mrugnął, ale dlatego ze jest oczywiste ze masz do pozamykana sporo spraw w starym kraju. Nie wiem jak do tego podejdą jak za miesiąc znów wyjedziesz.

2. 10 lat ale po 5 możesz już starać się o obywatelstwo.

3. Odpowiedziałam w pkt1. Dodam jeszcze ze jeśli potrzebujesz dłużej poza usa posiedzieć (dłużej niż te max 6mcy) to lepiej aplikować o tzw biały paszport, na nim możesz być poza usa nawet 2 lat i nie stracisz GC. Ale nie wiem jak z lataniem w te i we wte co chwila...

4. Tak jak napisał kolega wyżej... dodałabym tylko nie popełnianie ciężkich przestępstw :)

5. Wyrobić SSN, lokalne prawo jazdy, założyć konto w banku i karte kredytowa żeby zacząć budować credit score... no i poszukać pracy i lokum ale to zakładam ze macie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
4 minuty temu, Pawex1972 napisał:

Mam takie oto naiwne pytanie. Czy na polskim prawo jazdy mogę legalnie  jeździć w US i jak długo?  Czy istnieje prawny wymóg wyrobienia lokalnego prawa jazdy?? Dzięki za odpowiedzi :)

Nikt Ciebie nie zmusi byś miał prawo jazdy lecz to ułatwia życie. 

Każdy Stan ma swoje zasady co do jazdy gdy jesteś rezydentem. Należy tam szukać informacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Pawex1972 said:

Mam takie oto naiwne pytanie. Czy na polskim prawo jazdy mogę legalnie  jeździć w US i jak długo?  Czy istnieje prawny wymóg wyrobienia lokalnego prawa jazdy?? Dzięki za odpowiedzi :)

Tak. Jak dlugo jest regulowane na poziomie poszczegolnych stanow. Tak samo jak to czy trzeba miec dodatkowo "miedzynarodowe" prawo jazdy i jakie warunki trzeba spelnic zeby dostac lokalne. Nie ma wymogu wyrobienia prawa jazdy, nikt Ci nie kaze jezdzic samochodem, ale jakies ID sie przydaje w codziennym zyciu. Jak juz 1) dostaniesz GC 2) bedziesz wiedzial gdzie jedziesz to sprawdzisz to na stronie odpowiedniej instytucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...