Jump to content
Jackie

DV 2020 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania

Recommended Posts

Dnia 13.03.2020 o 10:19, paan napisał:

Czy na rozmowie pytali o formularze I-134 i DS-5540 ?

nie bezpośrednio. Opisze jak to wyglądało u osoby przed nami i u nas. 

Osoba nr 1 (siedzieliśmy niedaleko, rozmowa była słyszalna)  - wiek około 40 lat, kobieta. Bez zatrudnienia - jedynie praca na zlecenie (czasami), mieszkanie własne, środków na życie - brak (inaczej - żyje z dnia na dzień).

Konsul zapytała ją, za co się utrzyma w USA - odp. że sprzeda na początku mieszkanie w PL, i środki wykorzysta tam na utrzymanie się przez pierwsze kilk amiesięcy dopóki nie znajdzie pracy.

Pytanie (już jako drugie): Czy ma świadomość kosztów ubezpieczenia zdrowotnego, a jesli tak - to w jaki sposób chce wypełnić ten obowiązek? odp. nie, ale pieniądze ze sprzedania mieszkania itp, 

pyt. czy ma plan na pracę, gdzie, jako kto ? odp. nie, będzie szukała na miejscu,

pyt. czy mogliby prowadzić rozmowę po angielsku? odp. wolałaby po polsku, ponieważ zna jedynie podstawy, 

pyt. zadane (podstawowe) po angielsku (w formie: ok, lets try in english), odp. po polsku, że woli po polsku ponieważ się stresuje. 

Na koniec Kobieta dostała kartkę z oznaczeniem: na dzisiaj nie uprawdopodabnia faktu że utrzyma sie tam, dostała paszport z powrotem. Zapytała Konsul czy może w takim razie wysłać inne dokumenty żeby udowodnić posiadanie pieniędzy - i dostała info, że ma rok od czasu spotkania z konsulem żeby przesłać inne dokumenty, ale na razie jej dziękują. 

Druga sytuacja: 

Rodzina 2+2, dzieci: chłopak 19 lat, dziewczynka 13 lat. Bardzo dobry język angielski u wszystkich, od początku rozmowy - konsul zaczyna po polsku, odpowiedź jest że spokojnie możemy rozmawiać po angielsku. Konsul pyta wtedy (po angielsku) dziewczynkę (13 yo) czemu USA? i młoda odpowiada płynnie o zakupach, sklepach, itp, no to konsul pyta młodą o miasto - czy Nowy York, czy inne? I odpowiedź że NY, bo muzea, itp, 

No to konsul (juz zaciekawiona) pyta 19-latka, a on i jego studia? I młody odpowiada że ma zdany SAT na 1560 (jako drugie podejście), a przedmioty kierunkowe matematyka i fizyka - każdy po 800 pkt (tj 100%). I w tym momencie rozmowa jest przerwana, i jestem poproszony o dostarczenie starego paszportu ze starą wizą żeby ją anulować, bo dostaliśmy wizę imigracyjną. 

Pytanie od nas - ale to już? Konsul odpowiada - tak, gratuluję i powodzenia w USA. Zapytałem jeszcze z ciekawości - dlaczego mam dostarczyć stary paszport (z ważną wizą) - konsul odpowiedziała, że trzeba unieważnić starą wizę aby dostać nową. Aha, no to OK :)

czemu piszę o tym - w naszym przypadku konsul miała info (jeszcze z DS-260) o pracy obojga rodziców (c-suite, fakt że w PL, ale jednak), papiery na określenie majątku i zabezpieczenie finansowe mieliśmy przygotowane - ale wg mnie, w momencie jak zorientowała się o poziomie wykształcenia gówniarzy, nie zapytała już bezpośrednio o majątek. 

W przypadku kobiety przed nami - ona była sama (nie wiem, czy samotna, ale w tym wieku - sama), język angielski - brak, środki finansowe - mieszkanie w PL (w bloku, nie wiem gdzie, nie wiem jakiej wartości), planu na emigrację do USA - brak. W DS-260 musiała też podać dane dotyczące wykształcenia/pracy. Potwierdza się zdanie, że odmowa jest podawana dopiero przez Konsula. Wypełniasz papiery, udowadniasz co możesz, a potem Konsul decyduje na podstawie rozmowy z osobą/osobami.  

• Like 3

@Sanra ostatnio na forum  sporo rozmów było w kotekście SATów, więc proszę otwórz gdzieś nowy wątek i opowiedz jak to było z robieniem SATów w PL. Wielu forumowiczów będzie wdzięcznych.

Cześć. Po tym jak zostałem wylosowany w styczniu wziąłem rozwód. Czy muszę tłumaczyć odpis wyroku sądowego czy wystarczy dokument w języku polskim?

8 minut temu, panlukasz napisał:

Cześć. Po tym jak zostałem wylosowany w styczniu wziąłem rozwód. Czy muszę tłumaczyć odpis wyroku sądowego czy wystarczy dokument w języku polskim?

Nie jestem specjalistą od DV ale pamiętam z wpisów że właśnie wyroki sądowe w przeciwieństwie do innych dokumentów trzeba tłumaczyć. 

Czy trzeba okazać wyrok rozwodowy - nie wiem. Może wystarczy aktualny dokument z Urzędu Stanu Cywilnego?

• Thanks 1

5 godzin temu, mola napisał:

@Sanra ostatnio na forum  sporo rozmów było w kotekście SATów, więc proszę otwórz gdzieś nowy wątek i opowiedz jak to było z robieniem SATów w PL. Wielu forumowiczów będzie wdzięcznych.

Tak na szybko tutaj, skopiuję to też na wątek studia w USA 

Młody pisał SAT we wrześniu 3 klasy LO (to była ostatnia klasa liceum), czyli na rok przed zakończeniem szkoły i rozpoczęciem studiów. Do egzaminu zaczął się szykować w połowie klasy 1 LO (czyli miał 1.5 roku przygotowań do testu) - był w Matex-ie w Staszicu. Dziennie przeznaczał na to około 2,5 - 3.0 godzin. Tu uwaga: on zaczął się uczyć (miał nakazane w sumie) języka angielskiego w wieku 6 lat. W zakres przygotowań do SAT już w LO wchodził język angielski na poziomie zajebistości (musiał zacząć myśleć po amerykańsku, słownictwo bardzo zaawansowane, na poziomie uniwersyteckim amerykańskim), tok myślenia musiał sobie przestawić całkowicie na amerykański (myślenie przyczynowo-skutkowe). Duże znaczenie miało słownictwo specjalistyczne - musiał ogarnąć słownictwo z zakresu matematyki, fizyki, do tego angielski logiczny (i to w klasie już 1 pod kątem materiału z klas 11-12 amerykańskiej). Samo przygotowanie do pisania SAT w dużej mierze polegało też na wyuczeniu strategii pisania egzaminu. Poproszę go o wejście na forum - może się skusi. 

Z tego co zauważyłem po znajomych z USA, to młodzi tam zaczynają podobnie, dwa lata przygotowań do SAT, maks dwa podejścia do egzaminu (im więcej podejść, tym gorsze spojrzenie na zdającego na uniwersytecie) - na niektórych uniwersytetach jest wymóg podania wyników wszystkich testów SAT i nie wiesz czy poprzednie wyniki (w znaczeniu - gorsze) nie zmniejszą szans zdającego. Do tego wolontariat, zajęcia dodatkowe. 

Math lvl 1 vs 2 - trudność jest podobna, różnica jest w tematach (jego opinia), lvl 2 to tematy bardziej zaawansowane (np. logarytmy, granice). 

Miał 800/800 z Math2, i 800/800 z Physics 2. 

• Thanks 1

On March 3, 2020, the Department of State made an update to the Consular Electronic Application Center (CEAC) website, our online portal for visa applicants. A visa applicant whose case previously displayed as being in “Administrative Processing” on his or her case status page now displays as being “refused.”

There has been no change in such applicants’ actual cases. This is an administrative change to more accurately communicate case status to applicants.

Visa applicants whose case status on CEAC had previously displayed as “Administrative Processing” had been refused under section 221(g) of the U.S. Immigration and Nationality Act (INA).

Although some refusals under INA section 221(g) can be overturned, the change in the CEAC correctly reflects that the applicant’s visa application has been refused.  That status may change if the applicant can demonstrate to a consular officer he or she is eligible for a visa or if information comes to the attention of the consular officer from other sources that resolve any outstanding issues relating to the applicant’s eligibility for the visa.

[1] https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/visas-ceac-case-status-change.html

Cześć,

Potrzebuję porady. Osoba z wygraną zieloną kartą, mam termin wizy imigracyjnej do 24 kwietnia. Jak wiemy z przyczyn pandemii loty do USA zostały wstrzymane. Jest spore ryzyko że nie uda się polecieć do USA przed upłynięciem terminu wizy wbitej w paszporcie. Macie pomysły co zrobić żeby jakoś przedłużyć ten termin? Sytuacja jest dość wyjątkowa. Do ambasady nie idzie się dodzwonić na stronie USCIS na czacie też nie umieli pomóc. Jednocześnie rozumiem że jeśli nie uda się tam dolecieć w terminie to zielona karta przepada?!

Jeśli gdzieś ten temat był poruszany źle trafiłem to puśćcie mi linka będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Ja bym zgadywal ze jest szansa ze ambasada przedluzy Ci wize lub wbije nowa z dluzszym terminem - musisz cierpliwie sie do nich dobijac. Troche czasu jeszcze masz wiec w tej chwili to Cie pewnie na drzewo wysla bo zajmuja sie bardziej naglymi przypadkami (jak pewnie powrotem obywateli do kraju).

Do USCIS nie dzwon bo to nie ich nie dzialka, nie maja zadnej mozliwosci Ci pomoc.

1 hour ago, mart87 said:

Cześć,

Potrzebuję porady. Osoba z wygraną zieloną kartą, mam termin wizy imigracyjnej do 24 kwietnia. Jak wiemy z przyczyn pandemii loty do USA zostały wstrzymane. Jest spore ryzyko że nie uda się polecieć do USA przed upłynięciem terminu wizy wbitej w paszporcie. Macie pomysły co zrobić żeby jakoś przedłużyć ten termin? Sytuacja jest dość wyjątkowa. Do ambasady nie idzie się dodzwonić na stronie USCIS na czacie też nie umieli pomóc. Jednocześnie rozumiem że jeśli nie uda się tam dolecieć w terminie to zielona karta przepada?!

Jeśli gdzieś ten temat był poruszany źle trafiłem to puśćcie mi linka będę bardzo wdzięczny za pomoc.

https://www.youtube.com/watch?v=HHFSbulWuqY  (pierwsze 7 minut)

Ja mam trochę inną sytuację, bo pierwszą wizytę w USA mamy już za sobą. 6.06.2019 wyjechaliśmy z USA do Polski. 25.04 mamy bilety na samolot i teoretycznie mamy wyjechać już na stałe. Jednak zaniepokojony obecną sytuacją postanowiłem zadzwonić do sekcji imigracyjnej ambasady. „Przemiła” Pani powiedziała mi, że miałem wystarczająco dużo czasu na wyjazd i po prostu status rezydenta przepadnie, jeśli loty przez najbliższy czas nie zostaną wznowione. W paszporcie przy pierwszym wjeździe do stanów mam wbitą datę 20 maj 2020. Czy może ktoś orientuje się do kiedy muszę wjechać z powrotem do Stanów- chodzi mi o ostateczny termin?