Skocz do zawartości

Amerykańskie obywatelstwo a podwójne opodatkowanie w innych krajach


georg700

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, ostatnio czytałem, że wielu amerykanów zrzeka się obywatelstwa aby uniknąć podwójnego opodatkowania, gdyż żyją i pracują za granicą. Czy jest ktoś zorientowany w temacie? o jakie kraje chodzi? Na stronie IRS ( https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z ) znalazłem taką listę krajów mające porozumienie z USA i wygląda na to, że kraje takie jak Polska, UK, czy Tajlandia mają jakieś porozumienie podatkowe z USA - ale nic nie jest napisane krótko i rzeczowo, natomiast są linki do kilkudziesięciu stronicowych porozumień. Kiedyś moja koleżanka, amerykanka pracowała w Wietnamie jako nauczycielka angielskiego - czy, skoro Wietnamu nie ma na tej liście, oznacza to, że musiała płacić podatek także w USA? Czy są tu jacyś obywatele USA pracujący w innych krajach, którzy mogliby opisać jak to wygląda? Od razu uprzedzę, że wyszukiwarka nie znalazła podobnego tematu. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, georg700 said:

Witajcie, ostatnio czytałem, że wielu amerykanów zrzeka się obywatelstwa aby uniknąć podwójnego opodatkowania, gdyż żyją i pracują za granicą. Czy jest ktoś zorientowany w temacie? o jakie kraje chodzi? Na stronie IRS ( https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z ) znalazłem taką listę krajów mające porozumienie z USA i wygląda na to, że kraje takie jak Polska, UK, czy Tajlandia mają jakieś porozumienie podatkowe z USA - ale nic nie jest napisane krótko i rzeczowo, natomiast są linki do kilkudziesięciu stronicowych porozumień. Kiedyś moja koleżanka, amerykanka pracowała w Wietnamie jako nauczycielka angielskiego - czy, skoro Wietnamu nie ma na tej liście, oznacza to, że musiała płacić podatek także w USA? Czy są tu jacyś obywatele USA pracujący w innych krajach, którzy mogliby opisać jak to wygląda? Od razu uprzedzę, że wyszukiwarka nie znalazła podobnego tematu. Pozdrawiam serdecznie.

Zrzekają się tego obywatelstwa bardzo bogaci ludzie, którzy rezydują w rajach podatkowych i chcą się wyrwać spod jurysdykcji IRS. Tak to już jest że mając obywatelstwo już zawsze będziesz musiał rozliczać się z IRS, bez względu na to w jakim kraju przebywasz czy zarabiasz... Znam ludzi (stałych rezydentów usa od wielu lat) którzy z tego powodu nie aplikowali nigdy o obywatelstwo - bo zamierzają prędzej czy później Amerykę opuścić. Nie wiem jednak czy mamy tu na forum osoby które z praktyki znają sytuacje obywatela usa zarabiającego w kraju niemającym umowy o podatkach z usa. Wg mnie - w tym przypadku płaci podwójnie. Podatek w IRS zgadzać się musi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, georg700 napisał:

Witajcie, ostatnio czytałem, że wielu amerykanów zrzeka się obywatelstwa aby uniknąć podwójnego opodatkowania, gdyż żyją i pracują za granicą. Czy jest ktoś zorientowany w temacie? o jakie kraje chodzi? Na stronie IRS ( https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z ) znalazłem taką listę krajów mające porozumienie z USA i wygląda na to, że kraje takie jak Polska, UK, czy Tajlandia mają jakieś porozumienie podatkowe z USA - ale nic nie jest napisane krótko i rzeczowo, natomiast są linki do kilkudziesięciu stronicowych porozumień. Kiedyś moja koleżanka, amerykanka pracowała w Wietnamie jako nauczycielka angielskiego - czy, skoro Wietnamu nie ma na tej liście, oznacza to, że musiała płacić podatek także w USA? Czy są tu jacyś obywatele USA pracujący w innych krajach, którzy mogliby opisać jak to wygląda? Od razu uprzedzę, że wyszukiwarka nie znalazła podobnego tematu. Pozdrawiam serdecznie.

Świetnie że czytałeś ale nie doczytałes ze podatku w US się nie płaci do wysokości $105k dochodu (w chwili obecnej) opodatkowanego dochodu w innym kraju. Powyżej tego już tak. $105k rocznie to generalnie to nie jest jakoś specjalnie dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Rozumiem, że nie ma w takim razie różnicy jaki kraj to będzie, czy przykładowa Tajlandia, która jest na liście,  bądź Wietnam, którego nie ma - nigdy nie trzeba płacić podatku o ile się nie przekroczy tych $100k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, georg700 napisał:

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Rozumiem, że nie ma w takim razie różnicy jaki kraj to będzie, czy przykładowa Tajlandia, która jest na liście,  bądź Wietnam, którego nie ma - nigdy nie trzeba płacić podatku o ile się nie przekroczy tych $100k?

Jest roznica - jezeli jest umowa, do limitu ~$100k zarobione w danym kraju podatku nie placisz jezeli juz w tymze kraju zaplaciles podatek (ogolnie rzecz biorac). W kraju z ktorym umowy nie ma, z IRS masz sie rozliczyc z calego dochodu uzyskanego gdziekolwiek na swiecie i to ze zaplaciles od niego podatek srednio ich obchodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...