Jump to content
Sign in to follow this  
bartek_p2

Zakup domu koszty

Recommended Posts

15 minutes ago, kzielu said:

Prowizja - tradycyjnie obydwaj realtorzy (kupujacego i sprzedajacego) dostaja po 3% wiec ktos to musi zaplacic....

Z ciekawostek to z tego co zrozumialem, prowizje pobiera tylko realtor sprzedajacy (i jest to koszt, ktory ponosi osoba sprzedajaca nieruchomosc). To ze sie dziela 50:50 to jest tylko zwyczaj. Rozumiem, ze realtorzy posluguja sie swoim "kodeksem honorowym", bo raz sie sprzedaje, raz sie kupuje, a jesc trzeba ;-)

24 minuty temu, Xarthisius napisał:

Z ciekawostek to z tego co zrozumialem, prowizje pobiera tylko realtor sprzedajacy (i jest to koszt, ktory ponosi osoba sprzedajaca nieruchomosc). To ze sie dziela 50:50 to jest tylko zwyczaj. Rozumiem, ze realtorzy posluguja sie swoim "kodeksem honorowym", bo raz sie sprzedaje, raz sie kupuje, a jesc trzeba ;-)

Mowiac szczerze to nie pamietam - bo ten aktualny dom wybudowalem od zera (malo takich w sensownych cenach z 4-bay garazami a praktycznie zero) - jedyne co zapamietalem jak kiedys nie czailem procesu i szukalem domu, ze jak nie mialem jako kupujacy realtora to sprzedajacy mnie od razu na drzewo wyslal. Generalnie uklad taki ;-) 

1 godzinę temu, bartek_p2 napisał:

Mamy agenta od nieruchomości,  mówił ze prawnik musi być, dziwne.

Nie dziwne. Po prostu inaczej. Kazdy stan ma inne prawa. 

6 minutes ago, katlia said:

Nie dziwne. Po prostu inaczej. Kazdy stan ma inne prawa. 

No, ale my jestesmy w tym samym stanie, takze realtor @bartek_p2 sciemnia...

Edited by Xarthisius
  • Upvote 1

38 minut temu, Xarthisius napisał:

No, ale my jestesmy w tym samym stanie, takze realtor @bartek_p2 sciemnia...

Ok, w jaki sposób go przekonać ze nie ma racji z tym prawnikiem, jest na to jakiś przepis czy jakieś prawo na które można się powołać ?

27 minutes ago, bartek_p2 said:

Ok, w jaki sposób go przekonać ze nie ma racji z tym prawnikiem, jest na to jakiś przepis czy jakieś prawo na które można się powołać ?

Nie wiem jak sie udowadnia, ze w prawie czegos nie ma, IANAL :) Najprosciej znalezc innego realtora. Nasz opisal wszystkie za i przeciw, i powiedzial, ze jest to nasza decyzja.

Swoja droga, jezeli masz tyle pytan to cos z tym Twoim realtorem jest nie tak...

Edited by Xarthisius

2 minuty temu, Xarthisius napisał:

Nie wiem jak sie udowadnia, ze w prawie czegos nie ma, IANAL :) Najprosciej znalezc innego realtora. Nasz opisal wszystkie za i przeciw, i powiedzial, ze jest to nasza decyzja.

Swoja droga, jezeli masz tyle pytan to cos z tym Twoim realtorem jest nie tak...

Jest to świeży temat a realatora mam od soboty, wiec pytań jest jeszcze dużo których mu nie zadałem ;) 

27 minutes ago, bartek_p2 said:

Jest to świeży temat a realatora mam od soboty, wiec pytań jest jeszcze dużo których mu nie zadałem ;) 

Z rzeczy, ktore mnie zaskoczyly w trakcie procesu (a musialem szybko odpowiedziec na pytanie), to w IL sa 3 sposoby, na ktore mozna byc wspolwlascicielem domu: "joined tenancy", "tenancy in common" i "tenancy by the entirety". Jezeli kupujesz dom z druga polowa, to trzeba sie na cos zdecydowac. Warto sobie na spokojnie poczytac.