Skocz do zawartości

Zmiana nazwiska przy ślubie w USA, a polski paszport


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne pytanie związanie ze ślubem w USA, co jeśli moja narzeczona weźmie moje nazwisko tutaj w USA po ślubie i będzie chciała lecieć do Polski? Za powiedzmy kilka miesięcy jak dostanie AP, musi jechać do ambasady Polski w LA by to załatwić czy normalnie poleci do Polski i można wszystkie formalności załatwić na miejscu ? Jak to wygląda ? Jak wygląda wymiana dokumentów w takim przypadku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie. Ja bym po ślubie i zmianie nazwiska papiery w USA wyrabiał na nowe nazwisko: GC, EAD, AP. Polskiego USC nie informował o rejestracji małżeństwa (wiem, że niby jest chyba na to 90 dni) przez co do Polski bym leciał na stary paszport (dla pewności przez port przesiadkowy w strefie Schengen jak FRA, CDG, AMS, MUC co by z polskim pogranicznikiem się nie spotkać). Bilet kupowałbym na stare nazwisko. Przy wlocie do USA pokazywałbym Stary  paszport, akt ślubu i AP. Rejestrację ślubu i nowy paszport wyrobiłbym później w konsulacie (jak już GC będzie miała w ręce).

Nie wiem czy dla bezpieczeństwa i uniknięcia wszelkich problemów i potencjalnie jakiś kłopotów chyba bym starał się wytłumaczyć partnerce, że do Polski wróci jak już będzie miała GC w kieszeni. Dzisiaj czekanie na AP może być długie - ludzie na forach opisują, że czekali 14-18 miesięcy na EAD/AP. To niewiele krócej niż petycja + AOS, a może nawet i dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma teoretycznie obowiazku umiejscowienia aktu slubu w polskim USC. Ale jesli sie to zrobi to ma sie wtedy 90 dni na wyrobienie nowego paszportu. Mozna sobie latac z paszportem na stare nazwisko i GC na nowe(bilet najbezpieczniej wykupic na nazwisko w paszporcie). Ja tak robilam przez dlugi czas. Na wszelki wypadek miec ze soba kopie aktu slubu. Jest duze prawdopodobienstwo, ze na granicy nigdy o akt slubu nie zapytaja choc mnie poproszono 2 razy o jego pokazanie.

Podejrzewam, ze latanie z AP wyglada podobnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2019 o 18:04, marcinCALIFORNIA napisał:

Kolejne pytanie związanie ze ślubem w USA, co jeśli moja narzeczona weźmie moje nazwisko tutaj w USA po ślubie i będzie chciała lecieć do Polski? Za powiedzmy kilka miesięcy jak dostanie AP, musi jechać do ambasady Polski w LA by to załatwić czy normalnie poleci do Polski i można wszystkie formalności załatwić na miejscu ? Jak to wygląda ? Jak wygląda wymiana dokumentów w takim przypadku? 

Hej. Ja po slubie i zmianie nazwiska nie wymienialam dokumentow tak szybko, bo zeby zmienic nazwisko na polskim paszporcie to musisz umiejscowic najpierw akt slubu w polskim urzedzie cywilnym. Ja przez jakis czas latalam na paszporcie z panienskim nazwiskiem, potem umiejscowilam akt slubu i wyrobilam nowy paszport w ambasadzie w DC. 

Mozecie umiejscowic akt slubu albo w ambasadzie albo w Polsce. Idzie wszystko zalatwic na miejscu, tylko musicie miec tlumaczenia. Jesli chcecie rzeczywiscie to umiejscowic, najlepiej napiszcie do urzedu stanu cywilnego w waszym miescie w Polsce i sie dokladnie dowiedzcie. Ja mialam male cyrki, ale tyle co sie naczytalam to bylam bardziej obeznana w temacie od urzednikow. Jezeli zalatwicie umiejscowienie to mozecie aplikowac o paszport w urzedzie wojewodzkim, ale pamietajcie, ze na paszport schodzi troche czasu. W ktoryms z tematow pisalam o calej mojej procedurze i czasie ile mi to zajelo. Musialabym poszukac. Ale daj znac jak masz jakies pytania, cos tam jeszcze pamietam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...
3 hours ago, Malgoo said:

minelo 6 lat od slubu wiec to chyba juz prawda..:) Robil to ktos ostatnio w Chicago?

 

Ja złożyłam papiery 16go października w konsulacie w Chicago i póki co czekam. Powiedziano mi że mogę czekać nawet do 3 miesięcy, ale bywa że w kilka tygodni jest załatwione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Jackie said:

 

Ja złożyłam papiery 16go października w konsulacie w Chicago i póki co czekam. Powiedziano mi że mogę czekać nawet do 3 miesięcy, ale bywa że w kilka tygodni jest załatwione. 

Ok dzieki za info!  Mozesz powiedziec gdzie tłumaczyłas akt slubu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...