Jump to content
Milosz245

Czy kultura przedsiębierczości jest głównym powodem bogactwa usa?

Recommended Posts

1 minutę temu, andyopole napisał:

@rzecze1, lubię poczytać, w zasadzie nie mam nic przeciwko długim postom ale na litość Boską, pierogi mi wystygly!

W swojej starej pracy, jak prosili mnie o analizy co bardziej skomplikowanych spraw, to mail'a zaczynalem od- "First of all, please make yourself a large cup of tea..." 

No co poradzic, taka przypadlosc... :)

• Haha 2

2 godziny temu, rzecze1 napisał:

W swojej starej pracy, jak prosili mnie o analizy co bardziej skomplikowanych spraw, to mail'a zaczynalem od- "First of all, please make yourself a large cup of tea..." 

No co poradzic, taka przypadlosc... :)

Dodałbym jeszcze że w okresie międzywojennym uaktywniła się spora grupa inteligencji szczerze poświęcając sie rozwojowi odzyskanej Niepodleglej. W czasie wojny okupanci skutecznie zajęli się jej eliminowaniem na wszelkie sposoby, najczęściej po prostu mordując. Po wojnie, Ci którzy przeżyli znów z niemałym entuzjazmem przystąpili do odbudowy Polski z ruin. Niestety, komuniści skutecznie wielu z nich z tego zapału "wyleczyli".  I tak, niestety do dziś, trwa exodus co madrzejszych w świat. 

• Upvote 1

1 godzinę temu, Milosz245 napisał:

Tak ,ale jednak cześć państw afryki jest protestancka a niemcy i francja są katolickie w większości. Anglia jest protestancka.

I nawet w warunkach afrykanskich w jakims stopniu to bylo widac. Kolonie pobrytyjskie, jak Kenia, Nigeria czy oczywiscie RPA, radzily sobie i wygladaly duzo lepiej niz terytoria postkolonialne Francji, Belgii czy Portugali.

Przypadek francuski i niemiecki opisalem powyzej, ale powtorze - rewolucja francuska zniszczyla potege Kosciola katolickiego, kaplanow zabito i/lub ograbiono, a nowa wladza przyjela radykalna wersje rozdzialu kosciola od panstwa i trzyma jej sie od 200 lat. Dlatego umiescilem ja gdzies pomiedzy swiatem protestanckim a katolickim. To nie UK czy USA, ale tez nie Wlochy czy Hiszpania.

W obszarze germanskim, od czasow reformacji (ktora opanowala glownie polnocna polowe Swietego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego) katoliccy Habsburgowie toczyli walke o utrzymanie dominacji z rosnaca potega Hohhenzollerow, protenstanckich Prus. Najpierw utrata Slaska w 1742, potem przegrana w wojnie siedmioletniej a na koniec zewnetrzny cios jaki zadal Habsburgom Napoleon, sprawily, ze w XIX wieku zacofana gospodarczo i spolecznie Austria nie miala szans z preznymi i rosnacymi w sile Prusami. Te najpierw podporzadkowaly sobie cale Niemcy polnocne (Zwiazek Polnocnoniemiecki) a nastepnie,  w 1867, rozbily w szybkiej wojnie protestujaca Austrie.

Oznaczalo to nie tylko poczatek konca imperium Habsburgow, ale i aneksje - polityczna, gospodarcza i oczywiscie mentalna - tradycyjnie katolickich panstw poludniowoniemieckich, takich jak Bawaria, ktore wszystkie zostaly podporzadowane pruskiemu ordnung'owi. I ten system, zachowujac wiare, przyjely w calosci. Sama Austria, po rozpadzie imperium w 1918, podazyla ta sama sciezka.

Zatem nie zrozum mnie zle - nikt tu nie mowi ze protestancka Kenia radzi sobie lepiej niz katolicka Hiszpania... Ale jesli porownac obie kultury naprzeciw siebie w podobnym srodowisku - czy to bedzie Europa Zachodnia, czy obie Ameryki, czy Afryka, czy jakis wewnetrzny obszar jak wlasnie swiat niemiecki, to historia jasno wskazuje kto sobie lepiej poradzil.

• Like 1
  • Upvote 1

To tez nie wyjaśnia dużej przestępczości w krajach ameryki łacińskiej. Oni są surowymi katolikami a dla nich morderstwo to nic złego. ( Czyżby udawają religijność?)USA wyznaczył nagrodę za głowę Maduro. W sumie wenezuela ma przestępców u władzy, która okrada swój naród.

Wenezuela to czysty przyklad komunizmu. Po kilku latach rzadow na Saharze zabraklo piasku. Wenezuela ma bodaj najwieksze zloza ropy na swiecie. I co z tego? Ludzie umieraja z glodu.

Meksyk ma tez duzo, nie wiem czy wspiera sie importem. W Meksyku handlem ropa i wyrobami zajmuje sie panstwowy koncern, ktorego nazwy teraz nie pomne. Zadnej konkurencji.

Godzinę temu, Milosz245 napisał:

To tez nie wyjaśnia dużej przestępczości w krajach ameryki łacińskiej. Oni są surowymi katolikami a dla nich morderstwo to nic złego. ( Czyżby udawają religijność?)USA wyznaczył nagrodę za głowę Maduro. W sumie wenezuela ma przestępców u władzy, która okrada swój naród.

No jak nie wyjaśnia? Przestępczośc jest wynikiem słabości systemu politycznego. W kazdym miejscu do którego w czasach nowozytnych importowano katolicką wersję chrześcijaństwa, a robiono to zazwyczaj ogniem i mieczem, system okazał się słabszy i mniej efektywny gospodarczo niz tam gdzie zaimportowano wartości protestanckie. Ameryka Łacińska jest tego właśnie najlepszym przykładem. Warunki geograficzne po północnej i południowej stronie Rio Grande są przeciez takie same, a jednak ludzie ciągną z południa na północ...

A czytając Twój ostatni post... to myślę, ze moze tez powinienem był na wstępie zaznaczyc, ze pisząc o krajach "katolickich" czy "protestanckich" absolutnie nie mówię o sprawach wiary i teologi, o tym kto udaje a kto nie. I teraz tak myślę... nie wiem ile masz lat... poniewaz "I would hate to burst your bubble"... ale zdecydowana większosc ludzi o władzy jak i kapłanów wszelkich religii - wiarę udaje. To jest jednak temat na wątek o teologii, a nie polityce i gospodarce.

W naszym wątku wiara (i to tylko w przeszłych wiekach, dziś jest to raczej kulturą) jest tylko narzędziem kontroli mas w celu maksymalizacji władzy i potencjału państwa. I powtórzę - panujący w przeszłości "wybrali" w tym aspekcie dwie drogi - katolicką - "Bóg dał władzę wszystkim panującym pod których panowaniem się urodziłeś (listę tytułów ludzi "szlachetnych" wymieniłem wcześniej...), oni nic nie robią i wszystko mają, bo są szlachetni. A jak potrzebują więcej to nawet Ty im musisz pomóc. Moze jesteś biedny i cierpisz, ale Chrustus tez cierpiał, i to jeszcze gorzej. Przeciągniemy cię w zyciu przez dziesiątki dróg krzyzowych w których będziesz to rozwazac, zebyś pamiętał. Za swoje cierpienia, niedostatek i posłuszeństwo dostaniesz nagrodę w niebie. W między czasie "shut the fcuk up and carry on" "... Jak mozesz sobie wyobrazic, taki system powodował, ze ludzie nie mieli powodu aby cięzko pracowac czy unowocześniac metody swojej pracy. A i panujący tez byli zadowoleni ze status quo. To był jeden, największy minus, który z gruntu rzeczy stawiał w wieku industrialnym gospodarki typowo katolickich  krajów na z góry przegranej pozycji.

Bunt nielicznych był topiony we krwi. Nikt nie pamięta o polskich powstaniach chłopskich przeciwko szlachcie i księzom, tak jak nikt nie pamięta, ze papieze potępiali polskie powstania niepodległościowe...

Wykształciło to w społeczeństwach, nie tylko w polskim, nieufnosc do władzy, relatywną słabośc struktur obywatelskich oraz tak zwaną "mentalnosc katolicką"..... Czyli coś jak w tej historii - "Modliłem się do Boga o rower. Nie dostałem. Zrozumiałem, ze Bóg tak nie działa. Zatem ukradłem rower, i pomodliłem się o przebaczenie..."... Zatem o ile Twój komentarz o Latynosach jest płytki i uogólniający (zawsze powtarzam, ze jeśli chodzi o sprawy podstawowe, to zwykli ludzie na poziomie osobistym i rodzinnym wszędzie są tacy sami), tak są oni, Latynosi, niestety ofiarami systemu jaki im przodkom hiszpańscy misjonarze zaszczepili, i wcale się nie dziwię, ze chcą z niego uciec jak najszybciej i jak się da.

Druga droga kontroli społeczeństwa na Zachodzie, ta protestancka, polegała na odwrotności tego co charakteryzowało katolików. Protestanci nie mieli papieza, biskupów, szlachty.. Zatem postawili na jednostkę. Powiedzieli - "Dosc z cierpieniem, dosc z posłuszenstwem. Kościół, papiez i szlachta to leniwa bestia uciskająca swoimi mackami zwykłych ludzi. I skończy w piekle. Ty natomiast jeśli chcesz byc zbawiony, musisz byc pracowity, uczciwy i polegac na sobie. Wspierac rodzinę i wspólnotę. Jesli się będziesz bogacic, znaczy, ze Bóg Cię kocha." To oczywiście wyprodukowało swoje własne problemy - "Ludzie są biedni bo są grzesznikami. Zasłuzyli na to aby umierac w bezdomności na ulicy. Rzucimy im co najwyzej centa, bo jesteśmy dobrzy chrześcijanie i wykonujemy obowiązek jałmuzny..."... ale - w erze industrialnej i nowoczesnej gospodarki - model protestancki okazał się o wiele bardziej efektywny (chyba z oczywistych juz względów?) niz katolicki.

I o ile sprawy wiary nie mają juz dziś większego znaczenia, tak wzroce kulturowe w społeczeńśtwach się zachowały, mentalnosc ludzi zmienia się powoli i jak na razie ludzie ze wszystkich innych kultur świata próbują się dostac lądem, morzem i powietrzem do krajów które przyjęły model protestancki.

Nie da się juz tego prościej wyjaśnic, i jeśli moje posty nie odpowiedziały na Twoje pytanie z tytułu, to długo jeszcze nikt nie odpowie :)  

Edited by rzecze1
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 2

@rzecze1 - jak bys kiedys byl w okolicy to daj znac - za ten post (szczegolnie - ale za wiele innych tez) - chetnie bym przybil piatke.

• Upvote 2

13 minut temu, kzielu napisał:

@rzecze1 - jak bys kiedys byl w okolicy to daj znac - za ten post (szczegolnie - ale za wiele innych tez) - chetnie bym przybil piatke.

Panie Kzielu, jakby coś to przybij mu pan i ode mnie.

• Upvote 2

27 minut temu, kzielu napisał:

Dzieki! I will keep that in mind!

• Upvote 2