Jump to content
Milosz245

Czy kultura przedsiębierczości jest głównym powodem bogactwa usa?

Recommended Posts

Dziekuję za tak długi wywód. Wychodź na to, że wiara nie ma wpływu na przestepczość. Wiara tam nie wygląda, że chodzą na nabożeństwa różcańcowe i są uczciwi. Nie kradną, są uczciwi. Faktycznie mało pracują. To nie realne .Sam zrezygnowałem z bierzmowania bo nie chce mi się chodzić na msze w tygodniu. U nas ksiądz to mówi na kazaniu ,że bogactwo jest grzechem a  w ogłoszeniach 10 minut gada o kasie na kościół

39 minut temu, Milosz245 napisał:

U nas ksiądz to mówi na kazaniu ,że bogactwo jest grzechem a  w ogłoszeniach 10 minut gada o kasie na kościół

:lol:

27 minut temu, Milosz245 napisał:

U nas ksiądz to mówi na kazaniu ,że bogactwo jest grzechem a  w ogłoszeniach 10 minut gada o kasie na kościół

No i w tym temacie, temacie kultur, historii gospodarki, polityki i bezwzględnej władzy, czyli generalnie tego jak świat działa "od kuchni" , czy jak to mówią w Ameryce: "how the hot dogs are made..." - to po przeczytaniu zacytowanego powyzej zdania normalnie powiedziałbym - "I rest my case..."

Ale nie zdawałem sobie, ze jesteś az tak młody... Co prawda piszesz, ze z bierzmowania juz zrezygnowałeś, zatem przynajmniej to mi się nie zapisze na konto... :) ... ale nie chciałbym abyś sprawy doczesne o których pisałem, sprawy "tego świata" jak to mówią, łączył ze swoim rozwojem duchowym. Większosc dzisiejszych księzy (a moze i "wczorajszych" tez?) bardziej odgania od Kościoła niz nawraca, zwłaszcza tych którzy mają zdolnosc myślec niezaleznie, ale to nie znaczy, ze katolicyzm niczego nie oferuje.

Dla tych którzy uwazają, ze świadomosc istnienia jaką ma głowie kazdy człowiek nie ginie po śmierci biologicznej (chrześcijanie nazywają tą świadomosc "duszą"), i dla tych którzy przyznają, ze istnieje we wszechświecie absolutne zło i absolutne dobro (a to, ze istnieje wszystko pomiędzy, co akurat widzimy własnymi oczami, logicznie wskazywałoby, ze istnieją takze skrajności tego spektrum...), dla tych ludzi obowiązkiem powinno byc zycie tak aby zblizac się do tego absolutnego dobra. Czy jak to nazywamy - do Boga.

I w momencie jak się odrzuci politykę, kłamstwa i chciwosc, czy czasem po prostu zwykłe bzdury wygadywane przez wielu kapłanów, a skupi na sednie przekazu Ewangelii, to katolicyzm oferuje tu całkiem ciekawą drogę. Duzo bardziej duchową niz niejedna religia Wschodu do której tak często zwracają się w poszukiwaniu sensu istnienia ludzie. Czasem ludziom pomaga przypomnienie, ze Chrystus był buntownikiem. Bezrobotnym trzydziestoparolatkiem wałęsającym się z kolegami po okupowanej przez Rzymian ojczyznie, na którą to okupację i patriotyzm tych którzy liczyli, ze pogodni okupantów miał wyrąbane. Jadał z poborcami rzymskich podatków i prostytutkami (czy jak to w Ewangelii mówią aby ciotkom dewotkom uszy nie uschły... - "jawnogrzesznicami"...), obnazał głupotę ubranych w szaty kapłanów i mędrców... Wcale się nie dziwię, ze się na niego wkurzyli. Myślę, ze jakby to się działo w obecnej Polsce to ePiSkopat byłby pierwszy który domagałby się ukrzyzowania... I dlatego nie ma co sie nimi przejmowac, proch po nich pozostanie, ale tym bardziej szkoda by było gdyby ten proch miał Cię zniechęcic do spróbowania poszukiwań "prawdy" w ramach tego co teologia katolicka oferuje. Włączając w to sakramenty.

W moim zyciu miałem szczęście spotkac kilku prawdziwych księzy, ale jednego szczególnie pamiętam. Piotr Pawlukiewicz. Zmarł w zeszły piątek, młodo, miał dopiero 59 lat. Jego kazania w kościele akademickim świętej Anny w Warszawie zawsze przyciągały tłumy.

I jak normalnie ludzi nie ewangelizuję, co i moze jest zaniedbaniem, jeśli nie grzechem ;)  , tak księdza Pawlukiewicza polecam.

• Like 2

Wydaje mi się,że Stany są bogate z jednego prostego powodu.Tam zawsze rządził pieniądz i zawsze był kapitalizm.Ten kraj oprócz wojny secesyjnej nie doświadczył żadnych nieszczęść.Żadnej okupacji i komunizmu.