Jump to content

Recommended Posts

Cześć,

Chciałbym się Was doradzić w pewnej nieciekawej sytuacji.

Otóż mój Tata przez ostanie 20+ pracował w USA. Jest obywatelem PL i USA. Pod koniec 2019 roku wrócił do Polski I niestety okazało się, że ma raka. Aktualnie trwa proces leczenia i nie wróci już do USA że względów zdrowotnych.

Przechodząc do sedna mojej wiadomości. Otóż od 2022 (wtedy będzie mógł) Tata chcialby iść na emeryturę w USA. Chciałbym się zapytać czy w przypadku śmierci mojego Taty przed 2022 czyli przed pobieraniem emerytury przysługuje mojej Mamie możliwość uzyskania emerytury mojego Taty bądź zasiłku? Dodam, że moja Mama nie jest obywatelską USA tylko posiada obywatelstwo PL.  Posiada zieloną kartę. Od ponad roku pobiera emeryturę w zarówno w USA jak i PL.

Chciałbym zapytać czy jeśli Tata da mi upoważnienie czy bądź pełne pełnomocnictwo w Polsce do załatwienia wszelkich spaw za niego będzie ono obowiązywało w Polsce jak i w USA? Oczywiście będzie ono zawarte u notariusza w Polsce i przetłumaczone na język angielski u tłumacza przysięgłego. Czy trzeba to zrobić w USA? 

Temat ciężki. Jeśli potrzebujecie więcej informacji albo macie znacie miejsce gdzie mogę więcej o tym przeczytać to proszę o informację.

P.S. Docelowo planuje zasięgnąć porady u prawnika, ale chciałbym w pierwszej kolejności uzyskać pewne informacje. 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...