Jump to content

Utrudniony Powrot do Polski ESTA

Recommended Posts

Witam wszystkich, mam maly problem zwiazany z obecna sytuacja, jestem w USA przez ESTA ktora konczy mi sie 15 kwietnia, zaplanowany lot mam 14 kwietnia do Polski, tylko w obecnej sytuacji nie wiadomo co z nim bedzie (Mieszkam w New York) Dzwonilem dzisiaj do lotu, powiedzieli mi ze lot 14 kwietnia sie odbedzie, lecz gdy zapytalem czy mam pewnosc ze sie odbedzie i  co bedzie jesli sie nie odbedzie powiedzieli mi ze "Nie wiem" jesli sie nie odbedzie to beda na pewno organizowac inne loty do domu, tylko ze co w tym wypadku z moja ESTA? Czy moj status bedzie jako nielegalny jesli przesiedze w takiej sytuacji ten pobyt? Gdzie sie z tym zglaszac, bardzo bym nie chcial by taka sytuacja miala miejsce, tak na prawde nie z mojej winy. Z gory dziekuje za odpowiedz

PS. Nie wiedzialem w jakim dziale umiescic ten post, dlatego napisalem w tym.

Edited by Bliznik

11 hours ago, Bliznik said:

Witam wszystkich, mam maly problem zwiazany z obecna sytuacja, jestem w USA przez ESTA ktora konczy mi sie 15 kwietnia, zaplanowany lot mam 14 kwietnia do Polski, tylko w obecnej sytuacji nie wiadomo co z nim bedzie (Mieszkam w New York) Dzwonilem dzisiaj do lotu, powiedzieli mi ze lot 14 kwietnia sie odbedzie, lecz gdy zapytalem czy mam pewnosc ze sie odbedzie i  co bedzie jesli sie nie odbedzie powiedzieli mi ze "Nie wiem" jesli sie nie odbedzie to beda na pewno organizowac inne loty do domu, tylko ze co w tym wypadku z moja ESTA? Czy moj status bedzie jako nielegalny jesli przesiedze w takiej sytuacji ten pobyt? Gdzie sie z tym zglaszac, bardzo bym nie chcial by taka sytuacja miala miejsce, tak na prawde nie z mojej winy. Z gory dziekuje za odpowiedz

PS. Nie wiedzialem w jakim dziale umiescic ten post, dlatego napisalem w tym.

Wszedłem na https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

Tam widzę, że na 100% lot 4 kwietnia odbywa się z Chicago - są jeszcze miejsca. Może rozsądnie jest złapać tam miejsce - ponoć przebukowują bilety za darmo na te samoloty, nawet jak masz bilet z innego miejsca w USA. Lot 14 kwietnia to zapewne jeszcze jest w rozkładzie, ale na 99.99% będzie skasowany - nie wierzę, że regularna siatka połączeń transatlantyckich zostanie przywrócona. Administracja USA przedłużyła stan wszelkich restrykcji do końca kwietnia - dlaczego mieliby nagle granice otworzyć przed 14 kwietniem. Codziennie coś lata (niekoniecznie LOT) do Europy tak więc nawet 14ego czy 15ego będziesz w stanie fizycznie opuścić USA, co prawda to nie musi być LOT i być może będziesz musiał kupić nowy (pewnie dużo droższy) bilet jak nie skorzystasz z LOTu. Dlatego ja bym skorzystał.

Ja bym obstawiał, że jak wylecisz po 15 kwietnia to twój status będzie nielegalny. Na ESTA możesz być do 90 dni a nie, że musisz być dokładnie 89 lub 90 dni. Dlatego kupowanie biletu na ostatni dzień statusu jest zawsze ciut ryzykowne. Opuszczenie USA po 15 kwietnia może Ciebie kosztować wykluczenie z programu ESTA na jakiś czas.

Loty do Polski w ramach programu LotDoDomu odbywają się od 15ego marca - to, że z nich nie skorzystałeś i próbowałeś zostać "na maxa" na 90 dni to jednak jest trochę "z twojej winy" - więc argument, że nie mogłeś wylecieć "tak na prawdę nie z twojej winy" jest chyba dość łatwy do obalenia. Ja radzę postaraj się wylecieć przed 15 kwietnia - unikniesz wielu problemów. LotDoDomu wydaje się być najprostszym rozwiązaniem.

Szczęśliwie dla Ciebie loty NYC -> ORD są teraz mega tanie - na 4 kwietnia google znajduje połączenia za 34 dolce - taksówka na lotnisko będzie dużo droższa

Edited by mcpear
.
  • Upvote 4

Tak jak wyżej - dlaczego nie przebukowales biletu na wcześniejszy lot? To nie jest żadna nagła sytuacja, obostrzenia związane z koronawirusem wprowadzane są już od ponad 2 tygodni. Będzie to tylko i wyłącznie Twoja wina, jeśli przesiedzisz pobyt na ESTA. To, że maksymalny pobyt na ESTA wynosi 90 dni nie oznacza, że musisz być w USA przez równo 90 dni. Nikt nie przejmie się Twoim tłumaczeniem, że lot został odwołany bez Twojej winy, a Ty koniecznie musiałeś zostać do 14 kwietnia.