Jump to content
omikron

Samozatrudniony w Polsce - podatki USA

Recommended Posts

Dzień dobry,

Od listopada zeszłego roku wraz z żoną jestem posiadaczem zielonej karty. Do tej pory mieszkam i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Do Stanów miałem wyjechać niebawem, ale cała sytuacja z epidemią pokrzyżowała nieco te plany. Tak czy inaczej, zacząłem przypatrywać się obowiązkom podatkowym w USA i pojawia się tu pytanie - czy jako osoba prowadząca działalność i płacąca podatki w Polsce muszę też zapłacić 15.3% self employment tax w Stanach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 100% musisz się rozliczyć. W sensie złożyć deklarację. Termin składania deklaracji w USA został wydłużony do 15 lipca w roku 2020. Czy musisz zapłacić podatek? Tu byś musiał się skontaktować z doradcą podatkowym, który ma doświadczenie w podatkach osobistych dla osób posiadających rezydencję podatkową w dwóch krajach. Jest duża szansa, że nie musisz zapłacić w stanach ani dolara (albo jakieś grosze), aczkolwiek nie przyjmuj tego za gwarancję ani poradę prawną. Z tego co kiedyś słyszałem to inne rzeczy możesz wliczyć w koszty w Polsce przy prowadzeniu działalności i inaczej wyliczasz dochód a inne rzeczy w USA (stąd może istnieć pewna część przychodu nie zaliczona w USA do kosztów a nieopodatkowana w Polsce, przez to, że została tam zaliczona do kosztów - przykładem który kiedyś mi podawano to składka na ZUS i NFZ. ZUS w Polsce odliczasz od przychodu przed opodatkowaniem. A NFZ w dużej części od podatku. Składka NFZ  teoretycznie została teraz wyjęta z podatku dochodowego i stanowi oddzielną pozycję. Z tego co wiem to obie te kwoty są  nieodliczalne od przychodu / podatku w USA). Ale moja wiedza może być bardzo nieprecyzyjna i nie powinna stanowić podstawy Twoich działań. Moja rada znajdź doradcę lub biuro podatkowe co specjalizuje się w rozliczaniu podatków międzynarodowych.

Niezłoenie deklaracji podatkowej może być uznane jako porzucenie rezydencji i moze skutkować odebraniem zielonej karty, a na 100% będzie stanowiło problem przy staraniu się o obywatelstwo.

A propos gdyby nie coronavirus to termin minąłby 4 dni temu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem ile w tym roku ale poprzednio było tak że o ile Twój DOCHÓD w Polsce nie przekroczył +/- 100k PLN (zależne od kursu) to ze złożonej do IRS  deklaracji nie wyjdzie zadna doplata w USA. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi. Zdawałem sobie sprawę, że termin deklaracji podatkowej w USA został wydłużony. Biura podatkowe jakie znalazłem na internecie oferują wypełnienie deklaracji za około 500$, więc tanio nie jest.

Natomiast, z tego co się doczytałem i zrozumiałem to między USA a Polską obowiązuje Totalization Agreement (https://www.ssa.gov/international/Agreement_Pamphlets/polish.html), które pozwala na uniknięcie self-employment tax skoro był on już opłacony w Polsce. Wymagane jest tutaj posiadanie pisma z ZUSu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No czytam ten dokument. Jest tam napisane w tabelce:

"If you are self-emplyed and you reside in US you need to pay "coverage and taxes" in US"

Jest w tym dokumencie też paragraf, że ZUS może ci wystawić certyfikat ale on odnosi się do przypadku "If you reside in Poland". W związku z tym, że jesteś rezydentem USA nie byłbym pewien czy podlegasz pod niego.

Aczkolwiek jeszcze raz o ile nie będziesz w wyniku samoszktałcenie pewien radziłbym skorzystać z usług osoby, która się na tym zna. Skorzystaj najlepiej z rekomendacji kogoś kto miał podobną sytuację i znalazł biuro podatkowe, co wykonało to dobrze. Ja tutaj nie mam doświadczenia aby poradzić tobie zaufane biuro podatkowe co rozlicza przypadki "self-employed" za granicami USA. Może ktoś tobie podeśle na priva taką rekomendację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale jeśli masz zieloną kartę, to znaczy że jesteś rezydentem USA, czyli ten certyfikat ZUS chyba Cię nie dotyczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak musisz, wyrwac z ZUS zaswiadczenie PL-USA 1. Bez niego placisz self-employment tax, dodatkowo, musisz w roku 2019 przebywac wiecej niz pol roku w polsce, aby móc nie placic w usa self-employment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podejrzewam, ze karta wygrana w loterii. Ale w ogóle aktywowana? Może jeszcze rezydentem nie jest....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...