Jump to content

Recommended Posts

On 5/31/2020 at 3:15 PM, mms007 said:

Cześć

Generalnie mamy trudny orzech do zgryzienia, wraz z żona i dzieckiem wygraliśmy GC 2019 i na początku sierpnia zeszłego roku wyjechaliśmy do Chicago aby aktywować nasze karty, byliśmy tam miesiąc i wróciliśmy do Polski zamykać wszystkie kwestie osobiste(praca,szkoła dziecka i td.). Mieliśmy plan wracać już na stałe do USA koniec marca. I teraz zastanawia mnie czy w ogóle nie jest to już przysłowiowa "herbata po obiedzie". Zdaję sobie sprawę że na wszystko było 6 miesięcy ale z wiadomych przyczyn nie mogliśmy ryzykować aż tak, szczególnie z dzieckiem.

Zastanawia mnie czy jest szansa z kimś rozmawiać o tej sytuacji po tej stronie(ambasada) czy po prostu zaryzykować wyjazd. Powiem szczerze że obawiam się że zostaniemy zawróceni na granicy.

Pozdr.

MMs

W innym wątku @Pezet przyleciał w tym tygodniu do USA w podobnej sytuacji jak ty po roku bez dwóch dni. Zapytali go ale wpuścili. Herbata nie jest po obiedzie. Wyjazd nie jest obarczony znacznym ryzykiem zawrócenia.

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Tak apropos... dzisiaj zabrałam swojego podwójnego obywatela, lat 3 i pół, na rower. Jechaliśmy fajną trasą: była rzeczka, był mostek, park, jedzenie ciasteczek na górce w parku, spotkaliśmy lisa i za

Lubię USA za wiele rzeczy, które wymieniłaś. Dodałbym, że dodatkowo lubie je za: Dość łatwe metody podróżowania biznesowego (wiele połączeń miedzy hostami, łatwość zmian rezerwacyjnych, dużo ba

My mamy sprzątanie w budynku, muszę się zorientować ile kosztuje. Ale wątpię czy ktoś mnie zadowoli jeśli chodzi o łazienkę i kuchnię 

8 godzin temu, mcpear napisał:

W innym wątku @Pezet przyleciał w tym tygodniu do USA w podobnej sytuacji jak ty po roku bez dwóch dni. Zapytali go ale wpuścili. Herbata nie jest po obiedzie. Wyjazd nie jest obarczony znacznym ryzykiem zawrócenia.

Wjechałem 4 czerwca, 7 czerwca mijałby rok od momentu wyjazdu z USA. Ze znalezieniem pracy nie było problemu. Ze znalezieniem mieszkania nie było problemu. Wiec tu na miejscu nie jest to wszystko takie straszne. Dodam tylko, ze nie mam tu rodziny, znajomych, przyjechaliśmy w ciemno.

4 godziny temu, Pete napisał:

Mógłbyś napisać coś więcej? Jak i gdzie szukałeś mieszkania i pracy? Jak się przygotowałeś do przeprowadzki?

Co do pracy, to polecam szukać ofert na poniższych stronach (wszystko zależy od profesji):

- Linkedin  

- indeed.com

- Monster

- Chyba jeszcze Glass Door ma jakieś oferty, jeśli nie to i tak warto zajrzeć, bo mają porównanie wynagrodzeń w zależności od stanowiska, także spore ułatwienie.

Dom to chyba na Zillow, wiem że na Craigslist ludzie też coś wspominali, ale tego akurat nie znam i nigdy nie korzystałam. Jeśli mogę dodać coś od siebie - na pierwsze 1-2 miesiące najlepiej zatrzymać się u znajomych/rodziny lub wynająć coś na airbnb i będąc już na miejscu szukać czegoś na stałe (ja tak zrobiłam przy swojej przeprowadzce do Niemiec).

Najlepiej, gdybyś pojechał na początek sam i część rzeczy ogarnął (przynajmniej mieszkanie), tak, żeby żona z dzieckiem (o ile masz) mogły przyjechać już na "gotowe".

Pamiętaj, by przy szukaniu domu patrzeć na dzielnice, szkoły i przestępczość! Jeśli domy są duże tańsze w jednej, konkretnej okolicy, to jest ku temu powód i wierz mi - raczej nie chcesz tam mieszkać. (Zdecydowanie nie dzielnice 'South Chicago' np.)

7 godzin temu, Pete napisał:

Mógłbyś napisać coś więcej? Jak i gdzie szukałeś mieszkania i pracy? Jak się przygotowałeś do przeprowadzki?

Wszystkiego szukałem na lokalnych stronach fb. Prace znalazłem stała, natomiast jeśli chodzi o mieszkanie to mam tymczasowe, wole szukać czegoś na dłużej będąc na miejscu. Jeśli chodzi o przeprowadzkę to miałem łatwo, bo nie mamy dzieci wiec wzięliśmy bezpłatny urlop w pracy, wynajęliśmy nasz dom, sprzedaliśmy auto, zainstalowałem Revoluta w telefonie i tyle ;) bez większej filozofii ;)

Hej,

Ogólnie to dziękuje wszystkim za odpowiedz. Z ciekawością obserwowałem watek Pezeta w temacie przylotu w chwili obecnej do USA i jak widzę nie było żadnej przykrej niespodzianki ale jak to wiadomo, wszystko zależy od oficera po drugiej stronie.

Co do samej kwestii przyjazdu spotkałem się z wieloma opiniami odnośnie sytuacji w USA i tego w która stronę ten kraj "zmierza",  chyba najlepszym sposobem - jak już ktoś ma możliwość - to po prostu przekonanie się na własnej skórze. Za kilka dni dostane info czy czeka na mnie praca w Dallas, TX wiec wtedy podejmiemy finalnie decyzje. 

Pozdr.

MMs

On 6/6/2020 at 8:08 AM, Valaya said:

Megan, trochę nie rozumiem. Zdaje sobie sprawę jak kosztowne są przeprowadzki, ale nikt Was na siłę nie trzyma w USA. Czytałam Twoja historię na biezaco, jako polscy obywatele możecie wrócić w każdej chwili. Nie zapominaj, że trawa jest zawsze bardziej zielona u sąsiada. W Polsce też dzieje się różnie, dla każdego inaczej. Rady typu, jedź albo nie jedź są mega z (_*_), bo nie da rady się wczuc w czyjaś sytuację. Mówiąc o sobie, że podjęlibyscie może inna decyzję, ok, ale MMS ma swoją szansę aby sprawdzić co jest dla jego rodziny lepsze i wybacz Ty tego nie wiesz, bo pryzmat Twoich doświadczeń nijak ma się do jego sytuacji. Nie wiem skąd takie przekonanie, że w Ameryce to tylko jest cud, miód i orzeszki. Są inne możliwości, inne perspektywy, inna mentalność. Jednym z tym dobrze, inni wiecznie narzekają. Wszystko zależy czego szukasz. Ale zawsze masz wybór. Dla większości tu ludzi, ten wybór, który Ty uzyskałaś pozostanie tylko w sferze marzeń. 

Taa.... myślałam i mówiłam dokładnie tak samo jak ty dopóki byłam w PL a wyjazd do usa był dopiero w planach. Są po prostu pewne rzeczy i prawdy o życiu w USA które zaczyna się rozumieć dopiero po tym jak się przyjedzie i trochę pomieszka. Naprawdę. I wcale nie zniechęcam nikogo do przyjazdu, niech jedzie. Mówię tylko, że gdybym to ja miała te decyzje podjąć obecnie z wiedza którą mam po dwóch latach mieszkania tu to być może byłaby inna. Gadki o tym jak to możemy wrócić w każdej chwili tez są raczej czcze, bo nie chodzi tu o wcześniejszy powrót z wakacji od cioci tylko przeprowadzkę przez ocean z małymi dziećmi, majątkiem, rzucanie pracy i szukanie nowej itp, a obecnie nie mamy w PL kompletnie do czego wracac wiec taka decyzja wiązałaby się z kolejnymi stratami finansowymi i szokiem dla dzieci. Na razie damy sobie ze dwa lata jeszcze i zobaczymy jak się rozwinie sytuacja. Chodziło mi tylko o to, że naprawdę Ameryka idzie w bardzo złym kierunku, ludziom obiektywnie żyje się coraz gorzej i decyzje o emigracji do tego kraju powinno się podejmować będąc tego świadomym 

• Like 2
  • Upvote 1
On 6/6/2020 at 6:34 AM, Pete said:

Cześć, ciekawe jest to co napisałaś i ciekawy jestem jak Wam się tam aktualnie żyje? Twój wątek, który kiedyś czytałem o początkach w USA już dawno nie był aktualizowany. Napiszesz coś więcej?

O matko, był jakiś wątek o tym? Ja już nie pamietam nawet :) Żyje nam się dobrze, przeprowadziliśmy się niedawno z SF do LA, pogoda jest cudowna, Kalifornia piękna, ale z coraz większym niepokojem patrzymy na to co się wyrabia z covidem, protestami i kryzysem ekonomicznym w tym kraju :(

59 minut temu, MeganMarkle napisał:

Chodziło mi tylko o to, że naprawdę Ameryka idzie w bardzo złym kierunku, ludziom obiektywnie żyje się coraz gorzej i decyzje o emigracji do tego kraju powinno się podejmować będąc tego świadomym 

Niestety. W tej chwili (a raczej już od początku XXI wieku) USA może być "rajem" już tylko ewentualnie dla niektórych emigrantów z Azji, Afryki i Ameryki Południowej/Środkowej. Dla reszty świata to nie są już żadne kokosy. A wszelakie koszty utrzymania własnej rodziny, siła nabywcza pieniądza i poziom życia w USA (dla np. wykwalifikowanego robotnika - chociaż to nie oczywiście wyznacznik całości) jest obecnie niższy niż w latach 70/80/90-tych XX wieku. Ale do Polski też jest trudno wrócić. Chyba, że ma się : mocne udokumentowane CV z USA lub dobry pomysł na własną działalność w Polsce. Ale i to nie daje żadnej pewności ludziom w średnim wieku. Z kolei nawet najniższa emerytura wypracowana w USA zawsze będzie raczej wyższa niż średnia emerytura w Polsce. Dlatego wracać do Polski żeby pożyć kilka/kilkanaście/może nawet ze 25 lat na emeryturze to zawsze warto. 

Edited by Kleofas11

Godzinę temu, Kleofas11 napisał:

Z kolei nawet najniższa emerytura wypracowana w USA zawsze będzie raczej wyższa niż średnia emerytura w Polsce. Dlatego wracać do Polski żeby pożyć kilka/kilkanaście/może nawet ze 25 lat na emeryturze to zawsze warto. 

Jezeli przez emeryture rozumiesz social security to pewnie bedzie wyzsza, natomiast na sensowne zycie ani w jednym ani w drugim kraju moim zdaniem to niespecjalnie pozwoli... Szczegolnie ze koszty zycia i wysokosc tychze emerytur za te kilka lat moga wygladac inaczej...