Jump to content
qbacki

DV-2021 Wylosowany / Nie wylosowany

DV-2021 Wylosowany / Nie wylosowany   

105 members have voted

1. 1. Czy zostałeś/aś wylosowany/a w loterii DV-2021 ?

• Tak
      16
    • Nie
      89

Recommended Posts

8 godzin temu, mcpear napisał:

Pamiętaj jednak, że od dnia pierwszego wlotu do USA z wizą imigracyjną zaczniesz podlegać opodatkowaniu USA. Ja bym na twoim miejscu zaczął się interesować jak i czy opłacać się będzie opodatkować przychody ze sprzedaży firm, aut i domu (może domów) już jako amerykański rezydent podatkowy będacy obywatelem Polskim, czy tylko jako obywatel Polski nie będący jeszcze amerykańskim rezydentem podatkowym. To może Ciebie skłonić do sprzedaży tego wszystkiego jeszcze przed wylotem

Mam taki sam dylemat. Możesz polecić jakieś biuro podatkowe ( doradcę podatkowego od prawa podatkowego <amerykańskiego>) tutaj w Polsce? Interesuje mnie też kwestia posiadanych obywatelstw. Czy można mieć 3 jednocześnie? Polskie, niemieckie i amerykańskie. Czy też trzeba będzie zrzec się jednego? Ktoś coś wie w tej materii? 

Niestety nie znam biura w Polsce, które mógłbym polecić.

W USA możesz mieć 3 obywatelstwa. Ale na terenie USA możesz posługiwać się tylko amerykańskim - nie możesz się powoływać na inne. W Polsce jest chyba podobnie. Zasada: w Polsce zawsze jest się Polakiem.

Niemcy jak na szybko wygooglałem to są bardziej restrykcyjne. Do niedawna nie pozwałały na dwa obywatelstwa inaczej jak tylko to drugie się nabyło w chwili urodzenia. Potem wprowadzili jakieś udogodnienia jak tym drugim było obywatelstwo innego kraju UE. Dobrowolne nabycie obywatelstwa USA kończy się utratą niemieckiego (o ile nie wystapi się o jakieś specjalne pozwolenia jak czytam). Aczkolwiek google to jedno a rzeczywista wiedza to drugie. Myslę, że znalezienie na Forum przypadku z 3 obywatelstwami dla potwierdzenia / zaprzeczenie może nie być trywialne. Zapewne pytałbym jakiegoś prawnika w Niemczech. Albo szukał na forach niemieckojęzycznych.

• Like 1

Czwarty rok z rzędu NOT BEEN SELECTED. Czterdziestka stuknęła w zeszłym roku i zastanawiam się czy jest sens się już tam pchać.

Godzinę temu, mcpear napisał:

Niestety nie znam biura w Polsce, które mógłbym polecić.

W USA możesz mieć 3 obywatelstwa. Ale na terenie USA możesz posługiwać się tylko amerykańskim - nie możesz się powoływać na inne. W Polsce jest chyba podobnie. Zasada: w Polsce zawsze jest się Polakiem.

Niemcy jak na szybko wygooglałem to są bardziej restrykcyjne. Do niedawna nie pozwałały na dwa obywatelstwa inaczej jak tylko to drugie się nabyło w chwili urodzenia. Potem wprowadzili jakieś udogodnienia jak tym drugim było obywatelstwo innego kraju UE. Dobrowolne nabycie obywatelstwa USA kończy się utratą niemieckiego (o ile nie wystapi się o jakieś specjalne pozwolenia jak czytam). Aczkolwiek google to jedno a rzeczywista wiedza to drugie. Myslę, że znalezienie na Forum przypadku z 3 obywatelstwami dla potwierdzenia / zaprzeczenie może nie być trywialne. Zapewne pytałbym jakiegoś prawnika w Niemczech. Albo szukał na forach niemieckojęzycznych.

Dzięki. Tego się obawiałem, że trzeba będzie się zrzec. Nie jestem dyplomatą więc nie mogę się powołać na szczególne okoliczności. Póki co to do tego momentu jest minimum 5 lat lub 10. Potem odnowienie GC lub zrzeczenie się obywatelstwa niemieckiego lub polskiego. Mój kolega (  ma GC z  łączenia rodzin) w Chicago żyje już 27 lat bez obywatelstwa , gdyż jak on żartuje nie chce mu się złożyć wniosku. Jak widać jeden o tym marzy a drugi ma to gdzieś bo nie robi mu to specjalnej różnicy.  :) Ja lubię jasne sytuacje i papiery lepiej jak są. 

2 godziny temu, Pawex1972 napisał:

Dzięki. Tego się obawiałem, że trzeba będzie się zrzec

Kwestie podatkowe rozważałeś w przypadku przeprowadzki do US? Chcesz się rozliczać z 3 urzędami podatkowymi?  ;-)

Drugi rok z rzędu Has not been selected, tak sobie myślę że może i dobrze się stało patrząc na to co się dzieje.. na następny raz się uda :D

Godzinę temu, PiciuK napisał:

Kwestie podatkowe rozważałeś w przypadku przeprowadzki do US? Chcesz się rozliczać z 3 urzędami podatkowymi?  ;-)

Tak, nie przeszkadza mi to dopóki nie będę musiał płacić wyższych podatków. To jak to zrobić to jest już problem kancelarii podatkowej. Zlecam i ufam ze robią to fachowcy, gdyż nie muszę się na wszystkim znać. :)

Między tymi trzema państwami są zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Szczegółów jeszcze nie znam. 

5 godzin temu, mort napisał:

Czwarty rok z rzędu NOT BEEN SELECTED. Czterdziestka stuknęła w zeszłym roku i zastanawiam się czy jest sens się już tam pchać.

Pewnie ze jest sens. W każdym wieku warto się rozwijać i spełniać swoje marzenia. Ja mam 48 i nie boję się jechać i złapać byka za rogi, zwłaszcza tego stojącego przed budynkiem giełdy w NY na Wall Street. :)

• Upvote 1

2 godziny temu, Pawex1972 napisał:

Między tymi trzema państwami są zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Szczegółów jeszcze nie znam. 

Nie żebym pouczał, ale warto zwrócić uwagę na:

- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych
(ośrodek interesów życiowych) - urzędnicy polskiego urzędu skarbowego potrafią interpretować, oj potrafią...

- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

To tylko niektóre "pułapki" o których trzeba wiedzieć, żeby nie wdepnąć w...

Będąc jeszcze na GC zarobiłem jakąś tam kasę w RP  - żona jakoś mi to rozliczyła w RP i w US, ale co się nasłuchałem... ;)

To chyba było tak, że podatek zapłacony w RP odejmowałem od podatku w US, w którym i tak musiałem wykazać i dodać zarobek w RP. Musiała to przeliczać na dolary, a cena ich z dnia zapłacenia podatku w RP - to było dawno temu, więc coś mogłem pomylić. Kombinacja polsko - niemiecko - amerykańska może być trudniejsza. ;) 

• Like 1

3 hours ago, Pawex1972 said:

Tak, nie przeszkadza mi to dopóki nie będę musiał płacić wyższych podatków. To jak to zrobić to jest już problem kancelarii podatkowej. Zlecam i ufam ze robią to fachowcy, gdyż nie muszę się na wszystkim znać. :)

Masz rację. W takim przypadku jest konieczna kancelaria podatkowa. Masz słuszne podejście.

Aczkolwiek liczba kancelarii podatkowych, która jednocześnie zna się na prawie podatkowym niemieckim, amerykańskim i polskim wcale tak dużo nie ma. Co powoduje, że ceny tych usług mogą być nie małe. Może podatków nie zapłacisz większych ale opłata za rozliczenie podatków może wzrosnąć wielokrotnie

Unikanie podwójnego opodatkowania oznacza w praktyce, że pewne podatki opłacone w jakimś państwie do jakiejś wysokości mogą być potraktowane w drugim jako kredyt. To są skomplikowane  umowy. To nie jest tak, że powiesz w USA, że od tego dochodu zapłaciłeś w Niemczech i "Wam" się nic nie należy, a od tego w Polsce i "Wam" się nic nie należy. Pogadaj z tą kancelarią co teraz z niej korzystasz czy znają się na prawie podatkowym USA i czy będą Ciebie  dalej rozliczać. To warto zrobić zanim się stanie amerykańskim rezydentem, bo od tego dnia jak pewnie już słyszałeś zgłaszasz do USA wszystkie dochody z całego świata

• Like 1