Jump to content
Sign in to follow this  
dziunek11

Jak to jest z tym zwolnieniem z podatku przez dwa lata na wizie J1?

Recommended Posts

Jestem na postdoku. Był początkowo na rok z możliwością przedłużenia do dwóch lub trzech lat. Pierwszy rok za mną, obecnie trwa mój drugi rok, w planach jest trzeci.

W czasie pierwszego roku, pierwszego kontraktu nie płaciłem podatków. Pracodawca wypłacał mi kwotę brutto.

Obecnie, w czasie drugiego roku, drugiego kontraktu dostają kwotę netto, pracodawca potrąca podatek, bo jak twierdzi, mój kontrakt kończy się po upływie dwóch lat od przyjazdu (kilka dnia), a to już nie kwalifikuje mnie do zwolnienia z podatku na mocy traktatu.

Moje pytanie: która z interpretacji jest prawidłowa:

a) Przekraczając dwa lata pracy nie będę się kwalifikował do zwolnienia z podatku na mocy traktatu i każdy niezapłacony od chwili przyjazdu podatek będę musiał zwrócić (rozliczyłem już jeden rok podatkowy nie płacąc nic) ?

b) Przekraczając dwa lata zacznę płacić podatki normalnie, a zwolnienie z podatku na mocy traktatu będzie przysługiwało z okres dwóch lat od daty przyjazdu, a później już nie?