Skocz do zawartości

Obywatelstwo amerykańskie dla dziecka po śmierci rodzica


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam bardzo ważną życiową kwestię do rozstrzygnięcia.

Mieszkam w Polsce, jestem żoną obywatela amerykańskiego (mąż jest Polakiem, naturalizowanym Amerykaninem, na stałe mieszka w USA w stanie Pensylwania). Mamy 2-letnie dziecko, które mieszka ze mną w Polsce, jednak posiada obywatelstwo amerykańskie (załatwione przez męża w ambasadzie USA w Polsce).

Mąż cierpi od lat na przewlekłą chorobę (w związku z którą od dłuższego już czasu nie pracuje i jest beneficjentem renty social security). W ostatnich tygodniach nastąpiło zaostrzenie choroby, na tyle groźne, że w chwili obecnej mąż podlega procedurze kwalifikacji do przeszczepu chorego narządu. Stan męża jest poważny i oboje jesteśmy świadomi, że sprawy mogą przybrać niekorzystny obrót. Pozostaje wyścig z czasem (kwalifikacja do przeszczepu potrwa ok. pół roku, szukanie dawcy – od kilku miesięcy do kilku lat).

Jednocześnie podjęliśmy decyzję o drugim dziecku i o ponownym podejściu do procedury in vitro (ze względu na chorobę męża w ten sam sposób zostało poczęte nasze pierwsze dziecko), tym razem jednak nie wymagającym udziału męża (mamy zamrożony zarodek). Oboje tego pragniemy bardzo i jesteśmy zdeterminowani, żeby dać szansę temu ostatniemu zarodkowi. Ale w związku z sytuacją chorobową męża pojawiają się następujące zapytania – gdybym, ciężko to pisać, zaszła w ciążę za życia męża, ale dziecko urodziło się w Polsce już po śmierci męża:

- czy miałoby szansę na otrzymanie obywatelstwa USA, kto mógłby wystąpić z wnioskiem (ja nie jestem LPR, nie posiadamy rodziny LPR/US citizens), jakie są podstawy prawne takich starań?   

- czy otrzymałoby rentę social security (survivor benefit), na jakiej podstawie, kto i gdzie musiałby wystąpić o to?

Próbowaliśmy szperać w Internecie, ale ze znalezionych informacji wynika, że w takiej sytuacji tylko obywatel USA (żyjący rodzic, dziadek, babcia, opiekun prawny) może ubiegać się o obywatelstwo dla dziecka:

If the deceased parent of a child born posthumously in a foreign country was a U.S. citizen but the child did not acquire U.S. citizenship at birth under INA 301 (8 U.S.C. 1401), the child may be able to obtain U.S. citizenship automatically upon the surviving parent’s naturalization”,

w innym miejscu:

 Typically, a child’s U.S. citizen parent files a Certificate of Citizenship application on the child’s behalf. If the U.S. citizen parent has died, the child’s citizen grandparent or the child’s U.S. citizen legal guardian may file the application on the child’s behalf within 5 years of the parent's death.[7] 

Jednak mamy nadzieję, że są jakieś sposoby, żeby w takiej sytuacji nasze drugie dziecko miało te same prawa, co pierwsze dziecko.

Może ktoś na forum znał podobny przypadek, może ktoś ma lepszy dostęp do odpowiednich interpretacji prawnych (mąż mieszka w stanie Pensylwania, może prawo stanowe ma tu zastosowanie).

Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie po ewentualnej śmierci męża, nie będzie problemu z nadaniem obywatelstwa USA. Biologicznym ojcem dziecka będzie wg dokumentów obywatel USA (nawet jeżeli już nie żyje). Dziecko nadal może otrzymać obywatelstwo USA po ojcu. Mój dziadek nabył obywatelstwo USA po swoim ojcu w wieku dopiero 60 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, ale według jakich dokumentów biologicznym ojcem będzie obywatel USA? Dziecko urodzone w Polsce będzie miało jedynie polski akt urodzenia, a na jego podstawie nie wyrobię w ambasadzie aktu konsularnego (Consular Report of Birth Abroad). 

Zgadzam się, że dziadek nabył obywatelstwo po swoim ojcu w wieku 60 lat, myślę, że nasze dziecko też mogłoby go nabyć jeżeli wystąpi samo z takim wnioskiem po osiągnięciu pełnoletności, ale mi chodzi o to, żebym to ja mogła wystąpić o to po jego urodzeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Polusa said:

Dziękuję za odpowiedź, ale według jakich dokumentów biologicznym ojcem będzie obywatel USA? Dziecko urodzone w Polsce będzie miało jedynie polski akt urodzenia, a na jego podstawie nie wyrobię w ambasadzie aktu konsularnego (Consular Report of Birth Abroad). 

A na podstawie jakiego aktu chcialabys to zrobic? https://pl.usembassy.gov/u-s-citizen-services/child-family-matters/birth/ (supporting documents, pkt 3.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Polusa napisał:

Dziękuję za odpowiedź, ale według jakich dokumentów biologicznym ojcem będzie obywatel USA? Dziecko urodzone w Polsce będzie miało jedynie polski akt urodzenia, a na jego podstawie nie wyrobię w ambasadzie aktu konsularnego (Consular Report of Birth Abroad). 

Zgadzam się, że dziadek nabył obywatelstwo po swoim ojcu w wieku 60 lat, myślę, że nasze dziecko też mogłoby go nabyć jeżeli wystąpi samo z takim wnioskiem po osiągnięciu pełnoletności, ale mi chodzi o to, żebym to ja mogła wystąpić o to po jego urodzeniu.

 

Dziecko w PL akcie ur bd miało podanie imie ojca. Potem po przetłumaczeniu aktu ur na j. angielskim oraz dowodem że ojciec był obywatelem USA udać się do ambasady. Dowodem może być paszport bądź certyfikat naturalizacji ojca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ze wszystkich instrukcji dotyczących załatwiania obywatelstwa USA dla dziecka urodzonego za granicą ewidentnie wynika, że jest ona skierowana do rodzica-obywatela USA i tylko jego wskazuje jako uprawomocnionego wnioskodawcę - info ze strony ambasady (https://pl.usembassy.gov/u-s-citizen-services/child-family-matters/birth/):

If you are a U.S. citizen and the parent of a child born out of the United States, you will need to document your child’s U.S. citizenship with a Consular Report of Birth Abroad",

a jeżeli rodzic-obywatel nie może osobiście stawić się w ambasadzie, musi złożyć dokument: Affidavit of physical presence or residence, parentage and support.

W przypadku zaś, gdy rodzic taki nie żyje, wnioskować o to może drugi rodzic/dziadek/opiekun prawny posiadający obywatelstwo USA:

If the deceased parent of a child born posthumously in a foreign country was a U.S. citizen but the child did not acquire U.S. citizenship at birth under INA 301 (8 U.S.C. 1401), the child may be able to obtain U.S. citizenship automatically upon the surviving parent’s naturalization

Typically, a child’s U.S. citizen parent files a Certificate of Citizenship application on the child’s behalf. If the U.S. citizen parent has died, the child’s citizen grandparent or the child’s U.S. citizen legal guardian may file the application on the child’s behalf within 5 years of the parent's death.[7] 

W tym jest problem, że nie widzę możliwości, żebym to ja, jako alien mogła ubiegać się o obywatelstwo USA dla dziecka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Polusa said:

No właśnie ze wszystkich instrukcji dotyczących załatwiania obywatelstwa USA dla dziecka urodzonego za granicą ewidentnie wynika, że jest ona skierowana do rodzica-obywatela USA i tylko jego wskazuje jako uprawomocnionego wnioskodawcę - info ze strony ambasady (https://pl.usembassy.gov/u-s-citizen-services/child-family-matters/birth/):

If you are a U.S. citizen and the parent of a child born out of the United States, you will need to document your child’s U.S. citizenship with a Consular Report of Birth Abroad",

a jeżeli rodzic-obywatel nie może osobiście stawić się w ambasadzie, musi złożyć dokument: Affidavit of physical presence or residence, parentage and support.

W przypadku zaś, gdy rodzic taki nie żyje, wnioskować o to może drugi rodzic/dziadek/opiekun prawny posiadający obywatelstwo USA:

If the deceased parent of a child born posthumously in a foreign country was a U.S. citizen but the child did not acquire U.S. citizenship at birth under INA 301 (8 U.S.C. 1401), the child may be able to obtain U.S. citizenship automatically upon the surviving parent’s naturalization

Typically, a child’s U.S. citizen parent files a Certificate of Citizenship application on the child’s behalf. If the U.S. citizen parent has died, the child’s citizen grandparent or the child’s U.S. citizen legal guardian may file the application on the child’s behalf within 5 years of the parent's death.[7] 

W tym jest problem, że nie widzę możliwości, żebym to ja, jako alien mogła ubiegać się o obywatelstwo USA dla dziecka.

 

 

Dlaczego sądzisz że dziecko nie kwalifikowałoby się pod 8 U.S. Code § 1401?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, maverick96 napisał:

No właśnie chyba nie. Formularz N-600 służy do aplikowania o obywatelstwo US (może to zrobić zarówno dziecko przed 18 rokiem życia, jaki i osoba uprawniona w imieniu nieletniego), ale przy spełnieniu określonych warunków sformułowanych w Immigration and Nationality Act (INA). 

A generalnie, z analizy info prawnych na necie widzę, że są 2 konkretne podstawy prawne do ubiegania się o obywatelstwo dla dziecka urodzonego poza USA, którego co najmniej jeden rodzic jest US citizen:

  • INA 320 - która daje tzw. automatyczne prawo do obywatelstwa (automatically derived citizenship), ale w naszym przypadku nie miałaby zastosowania, gdyż jednym z warunków jest: "The child is residing in the United States in the legal and physical custody of the US citizen parent"
  • INA 322 - która dopuszcza możliwość zamieszkania dziecka poza USA pod opieką rodzica nie-US citizen (alien), ale nie daje takiemu rodzicowi możliwości aplikowania o obywatelstwo US dla dziecka, możliwości takie rezerwując jedynie dla:
  1. US citizen parent
  2. A  w przypadku, gdy US citizen parent is deceased - dla: US citizen legal guardian lub US citizen grandparent, a rola aliena ogranicza się tu jedynie do tego, że "does not object to the application".

Zresztą w podanej na tej stronie www. interpretacji zastosowania formularza N-600 też jest literalnie ujęta ograniczoność przypadków:

"My U.S. citizen parent(s) is deceased. Does this affect my ability to apply for a Certificate of Citizenship?  No. Your parent’s death does not affect your ability to apply for a Certificate of Citizenship if you automatically acquired citizenship, either at birth or after birth, before your parent’s death" (tego warunku nie spełnilibyśmy). "However, if you did not automatically acquire citizenship before your parent’s death, your parent’s death may affect your ability to apply for a Certificate of Citizenship unless you meet the requirements of section 322 of the Immigration Nationality Act (INA)." (nie spełniamy wymagań INA 322

Z tego, co widzę nie ma sposobu na ewentualne aplikowanie przeze mnie o obywatelstwo dla drugiego dziecka, chociaż wydawałoby się, że w takiej sytuacji musi być jakaś droga do tego, tym bardziej, że pierwsze dziecko, urodzone i zamieszkałe poza USA, pod opieką aliena, ma obywatelstwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jackie napisał:

 

Dlaczego sądzisz że dziecko nie kwalifikowałoby się pod 8 U.S. Code § 1401?

Tak, dziecko kwalifikowałoby się pod 8 U.S.Code § 1401, a konkretnie pod punkt (g) na zasadach bardzo ogólnych. 

Natomiast żeby otrzymać konkretny fizyczny dokument dotyczący obywatelstwa (Consular Report of Birth Abroad) należałoby przedsięwziąć formalne kroki zgodnie z INA 322, których warunków nie spełnilibyśmy, co poruszyłam w komentarzu do poprzedniego postu.

Zresztą na stronie ambasady USA również jest jasno określone, że o CRBA ubiegać się może jedynie US citizen or non-citizen national.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...