Skocz do zawartości

Podwójne opodatkowanie...


woox

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam pytanie odnośnie podatków. Jestem obywatelem USA i Polski. Mieszkam na stałe w Polsce. Pracuje i rozliczam się oczywiście w Polsce. W związku z tym muszę coś zgłaszać do IRS moich zarobków w Polsce? Będę musiał od nich zapłacić podatek(w Polsce już oczywiście zapłacono). Jak ogólnie wygląda sprawa podatków pomiędzy USA/PL jak się żyje i pracuje na stałe w Polsce??? Proszę o podpowiedź bo nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, woox said:

Hej, mam pytanie odnośnie podatków. Jestem obywatelem USA i Polski. Mieszkam na stałe w Polsce. Pracuje i rozliczam się oczywiście w Polsce. W związku z tym muszę coś zgłaszać do IRS moich zarobków w Polsce? Będę musiał od nich zapłacić podatek(w Polsce już oczywiście zapłacono). Jak ogólnie wygląda sprawa podatków pomiędzy USA/PL jak się żyje i pracuje na stałe w Polsce??? Proszę o podpowiedź bo nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi. Pozdrawiam

Zajrzyj do swojego amerykanskiego paszportu - tam masz bardzo jasna odpowiedz na ten temat - poza tym znalezienie jej zajmuje jakies 2 sekundy wiec nie rozumiem jak nie mogles jej znalezc...

Punkt D jakbyś dalej miał problemy.

PXL_20210312_132033519.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, Xarthisius said:

Bo "We the people" I orly to zrobili ogromne, a te cholerne podatki to nie dosc, ze na ostatnie stronie to jeszcze drobnym maczkiem... :D

Nawet nie chodzi juz o paszport ale trzeba kompletnie nie umiec w google zeby napisal ze sie nigdzie nie moze znalezc jasnej odpowiedzi.... Juz lepiej jak sie napisze ze komus sie nie chcialo szukac niz cos takiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, woox said:

W związku z tym muszę coś zgłaszać do IRS moich zarobków w Polsce?

Zgłosić - wszystko!! Zapłacić - zależy. Co więcej musisz zgłaszać co rok! Mam nadzieję, że jest to dostatecznie jasna odpowiedź, której tak pilnie szukałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
On 3/12/2021 at 11:59 AM, mcpear said:

Zgłosić - wszystko!! Zapłacić - zależy. Co więcej musisz zgłaszać co rok! Mam nadzieję, że jest to dostatecznie jasna odpowiedź, której tak pilnie szukałeś

 Z czystej ciekawosci, od czego zalezy czy musi cos zaplacic/doplacic? Jak to wyglada w praktyce?

Dajmy na to jestem US Citizen i przeprowadzam sie do Polski. Dla latwego rachunku przeprowadzam sie 1 stycznia 2022. Podatki bede placic w Polsce, ale jako obywatel musze zlozyc deklaracje podatkowa w USA. Od czego zalezy czy bede musiala doplacac, albo ogolnie placic cos w USA? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, ilon said:

 Z czystej ciekawosci, od czego zalezy czy musi cos zaplacic/doplacic? Jak to wyglada w praktyce?

Dajmy na to jestem US Citizen i przeprowadzam sie do Polski. Dla latwego rachunku przeprowadzam sie 1 stycznia 2022. Podatki bede placic w Polsce, ale jako obywatel musze zlozyc deklaracje podatkowa w USA. Od czego zalezy czy bede musiala doplacac, albo ogolnie placic cos w USA? 

Glownie od wysokosci dochodow. Dopiero jak przekroczysz w Polsce $108k rocznie (czego Ci goraco zycze :) ) to bedziesz sie musiala tym przejmowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie: od formy dochodów (umowa o pracę, udziały w zyskach spółek, zyski kapitałowe, samodzielnie prowadzona działalność gospodarcza), od poziomu dochodów (chyba do  około $100k rocznie to generalnie chyba nic albo mało, powyżej chyba generalnie zawsze), od obowiązującej w danej chwili umowy międzynarodowej (nowa wersja umowy z Polską czeka na ratyfikację już od dobrych kilku lat - prawdę mówiąc nie wiem czy coś radykalnie zmienia dla US Citizens, na 100% zmienia w drugą stronę na korzyść dla obywateli RP dorabiających w USA, szczególnie po zniesieniu w tym roku tzw "ulgi abolicyjnej", przed tym nie miała żadnego praktycznego znaczenia również dla obywateli RP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...