Jump to content

Życie w USA, a praca zdalna dla polskiej firmy


kubaz
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie. Jak to jest wtedy z podatkami? Załóżmy, że pierwsze miesiące / lata po przylocie do USA pracowałbym jako programista zdalnie dla firmy z PL. Jak i komu się wtedy rozliczac z podatków? Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Jako firma czy na umowie o pracę? Jako firma to na bank płacisz podatki w USA i z USA wystawiasz rachunki jako że firmę prowadzisz na terenie USA - co prawda dla firmy w Polsce jesteś mniej atrakcyjny bo nie wystawiasz faktury VATowskiej i oni importują usługi spoza UE. Na umowę o pracę to zaczyna być skomplikowane. Bo będziesz zatrudniony w Polsce. Polska firma będize odprowadzała ZUS i zaliczki na podatek dochodowy, poza tym przez to że jako jesteś obywatelem Polski i masz w rozumieniu Urzędu Skarbowego centrum interesów życiowych na terenie Polski (pracodawcę) to Polska będzie traktowała Ciebie jako nieograniczonego rezydenta podatkowego oczekując że zadeklarujesz w Polsce całość swoich dochodów w Polsce. W USA jako posiadacz GC będziesz traktowany jako rezydent podatkowy USA i USA będzie oczekiwało zadeklarowania w deklaracji podatkowej wszelkich dochodów z całego świata. Tak więc zarówno Polska jak i USA oczekiwałoby zadeklarowania i opodatkowania tego u siebie (Polska bo pracujesz w Polskiej firmie, USA bo pracujesz na amerykańskiej ziemi). Bez doświadczonego doradcy podatkowego się nie obejdzie, ponieważ będziesz jednocześnie rezydentem podatkowym dwóch krajów (to ciut inna sytuacja niż zwykłe unikanie podwójnego opodatkowania).

Może najprościej po przyjeździe do USA skupić się na znalezieniu pracy jako programista w USA? Jak masz doświadczenie to tzw FAANG płaci programistom fenomenalnie dzisiaj. Oferty po $300k/rok czy $400k/rok w Seattle czy w Bay Area dla programistów nie są rzadkością. Gaming industry płaci może nie aż tak dobrze ale też bardzo dobrze. Unikniesz problemów z podatkami a pewnie zarobisz więcej niż w polskiej firmie. Praca zdalna w polskiej firmie nie da ci żadnego benefitu typu Health Insurance podczas gdy praca w amerykańskih firmach jako programista będzie niosła ten jak i kilka innych benefitów. Dzisiaj wiele z tych firm przeszło na pracę zdalną więc nadal pewnie marzenia o Florydzie lub San Diego mógłbyś zrealizować.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...