Jump to content

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania

Recommended Posts

Nie wiem, czy się zalinkował dobry post. Mi jakoś przeglądarka otwiera chyba nie to co @Xarthisius chyba chciał zalinkować. Jakbyś czasem miał tak samo to chodzi o to, że możesz ze spokojem po przybyciu do USA wyrobić "reentry permit" zwany powszechnie "białym paszportem". On umożliwi Tobie legalnie i bez żadnych pytań wylecieć z USA na 2 lata aby "pozakańczać" życie w Polsce przed finalną emigracją. Jedyne co się w sumie zmieni to tylko to, że jak będziesz w Polsce na "białym paszporcie" to będzie ciążył na Tobie obowiązek podatkowy w USA (w dniu w którym przekroczysz po raz pierwszy granicę USA i zostaniesz jej rezydentem to stajesz się rezydentem podatkowym USA i musisz się w USA spowiadać ze wszystkich dochodów z całego świata - myślę, że jak poszukasz na tym forum było to wiele razy wałkowane.

• Like 1

2 minutes ago, Jacek87 said:

Wielkie dzięki @Xarthisius i @mcpear. Muszę się zatem rozeznać jak to dokładnie wygląda z podatkami, czy jestem wtedy podwójnie opodatkowany, czy tylko podatkiem w US itp.

Dopoki masz "centrum interesow zyciowych" w Polsce to niestety rozliczasz sie w dwoch krajach ze wszystkich dochodow.

• Like 1

Jest jakaś umowa USA-PL o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie mam pojęcia jak działa, coś tam czytałem ale cieżko się w tym połapać. :P

Trudno też znaleźć jakieś biuro księgowe specjalizujące się w tego typu sprawach (albo słabo szukałem).

Dodam jeszcze, że reentry permit to 660 USD.

• Like 1

W dniu 25.05.2021 o 20:50, Xarthisius napisał:

W wiekszosci wiz IV ktos Cie "sponsoruje". Dla wizy DV sam sie sponsorujesz. Powinna byc opcja do wyboru "self".

Czy jako 'Petitioner' nie podaje się gwaranta finansowego w USA, ewentualnie przyszłego pracodawcy ? 

Mam pytanie odnośnie adresów. Kilka lat temu byłam w USA 6 miesięcy, kolejny rok - 8, legalnie, przedłużyłam wizę turystyczną. Mieszkałam u znajomych, podróżowałam. Czy w takim razie mam wpisać adresy, gdzie się zatrzymałam - czy zostawić adres w Polsce. W moich dokumentach jest informacja, że przebywałam w USA w tym czasie - to czy wpisanie adresu polskiego jest zasadne, jesli nie było mnie 6 i 8 miesięcy ? Z drugiej strony przerwa między 2 adresami nie może być większa niż miesiąc w formularzu - to czy pomiędzy adresami za granicą mam wpisywać mój stały adres w Polsce ?

Czy adres zamieszkania musi być zgodny z miesjcem, w którym się przebywało w danym okresie ? 

Pozdrawiam

2 hours ago, ala2022 said:

Mam pytanie odnośnie adresów. Kilka lat temu byłam w USA 6 miesięcy, kolejny rok - 8, legalnie, przedłużyłam wizę turystyczną. Mieszkałam u znajomych, podróżowałam. Czy w takim razie mam wpisać adresy, gdzie się zatrzymałam - czy zostawić adres w Polsce. W moich dokumentach jest informacja, że przebywałam w USA w tym czasie - to czy wpisanie adresu polskiego jest zasadne, jesli nie było mnie 6 i 8 miesięcy ? Z drugiej strony przerwa między 2 adresami nie może być większa niż miesiąc w formularzu - to czy pomiędzy adresami za granicą mam wpisywać mój stały adres w Polsce ?

Czy adres zamieszkania musi być zgodny z miesjcem, w którym się przebywało w danym okresie ? 

Pozdrawiam

Adres zamieszkania, to jak sama nazwa wskazuje, miejsce gdzie sie mieszka albo jak to ladnie polski US ujmuje: "posiada osrodek interesow zyciowych", a nie adres pod ktorym przebywasz na wakacjach. Jakbys wyleciala na 6 miesiecy na Malediwy i mieszkala w hotelu, to nie wpisujesz tego hotelu w DS...

Co do wczesniejszego pytania, to w DS-260 w kategorii DV sama siebie sponsorujesz, wiec nie ma zadnego gwaranta, tudziez potencjalnego pracodawcy. Mozna w ramach ostroznosci zalatwic sobie od kogos z USA I-134 (affidavit of support), ze w razie czego bedzie Cie "sponsorowal", co pozwala przekonac konsula, ze nie zostaniesz public charge w przyszlosci, ale to tyle.

Na samej rozmowie, badz przygotowana na pytania w stylu: co robilas w USA przez 14/24 miesiace i skad mialas na to srodki.

26 minut temu, Xarthisius napisał:

Adres zamieszkania, to jak sama nazwa wskazuje, miejsce gdzie sie mieszka albo jak to ladnie polski US ujmuje: "posiada osrodek interesow zyciowych", a nie adres pod ktorym przebywasz na wakacjach. Jakbys wyleciala na 6 miesiecy na Malediwy i mieszkala w hotelu, to nie wpisujesz tego hotelu w DS...

Co do wczesniejszego pytania, to w DS-260 w kategorii DV sama siebie sponsorujesz, wiec nie ma zadnego gwaranta, tudziez potencjalnego pracodawcy. Mozna w ramach ostroznosci zalatwic sobie od kogos z USA I-134 (affidavit of support), ze w razie czego bedzie Cie "sponsorowal", co pozwala przekonac konsula, ze nie zostaniesz public charge w przyszlosci, ale to tyle.

Na samej rozmowie, badz przygotowana na pytania w stylu: co robilas w USA przez 14/24 miesiace i skad mialas na to srodki.

Później dostałam wizę O1, którą miałam właśnie odnawiać, gdy dostałam wiadomość o loterii. Więc  raczej bym się spodziewała pytań o ostatni pobyt niż te sprzed 5 lat. W związku z tym, że byłam w trakcie przygotowywanie wizy pracowniczej  - mam w USA z firmą, która miała być sponsorem, stąd moje pytanie - czy przepisuję ją do ds260 jako sponsora, czy ewentualnie tak jak piszesz 'załatwiam'  I-134 (affidavit of support), bo do wizy O-1 musiałam 15 takich support letters mieć.

4 minutes ago, ala2022 said:

Później dostałam wizę O1, którą miałam właśnie odnawiać, gdy dostałam wiadomość o loterii. Więc  raczej bym się spodziewała pytań o ostatni pobyt niż te sprzed 5 lat. W związku z tym, że byłam w trakcie przygotowywanie wizy pracowniczej  - mam w USA z firmą, która miała być sponsorem, stąd moje pytanie - czy przepisuję ją do ds260 jako sponsora, czy ewentualnie tak jak piszesz 'załatwiam'  I-134 (affidavit of support), bo do wizy O-1 musiałam 15 takich support letters mieć.

Twoj potencjalny sponsor w innej kategorii nie ma zadnego zwiazku, ani wplywu na Twoja petycje w kategori DV. W polu petitioner, wybierasz "SELF".

• Like 1

57 minut temu, Xarthisius napisał:

Twoj potencjalny sponsor w innej kategorii nie ma zadnego zwiazku, ani wplywu na Twoja petycje w kategori DV. W polu petitioner, wybierasz "SELF".

Czy adresy należy wypelnić chronologicznie ? W sytuacji, gdy mieszkałam w UK, póżniej w Polsce i znów UK i Polska - to wpisywać dwukrotnie adres polski z 2 okresami ?