Skocz do zawartości

Rozliczenie z IRS na GC a praca w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

W razie wyjazdu na GC podatek dochodowy od zarobków zarobionych na terenie Polski zapłacę w którym kraju?

Powiedzmy, że wyjazd nastąpi w miesiącu wrześniu w roku 2023 roku. Czy przychody uzyskane w tym roku do dnia wyjazdu rozliczę w Polsce czy już w Stanach? 

Jeśli ktoś na forum się orientuje, będę wdzięczna za odpowiedź. 

Jeżeli taki temat już był - nie dogrzebałam się do niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, foladdd said:

W razie wyjazdu na GC podatek dochodowy od zarobków zarobionych na terenie Polski zapłacę w którym kraju?

Powiedzmy, że wyjazd nastąpi w miesiącu wrześniu w roku 2023 roku. Czy przychody uzyskane w tym roku do dnia wyjazdu rozliczę w Polsce czy już w Stanach? 

Jeśli ktoś na forum się orientuje, będę wdzięczna za odpowiedź. 

Jeżeli taki temat już był - nie dogrzebałam się do niego. 

Tak tematow bylo z 10 albo wiecej. 

W US jako rezydent rozliczac sie bedziesz musiala -  w US od zarobkow w PL od ktorych zostal odprowadzony podatek - jezeli nie przekroczysz ustalonego przez IRS limitu - podatku nie zaplacisz. 

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, foladdd said:

A jaki jest limit?

https://www.google.com/search?client=firefox-b-1-d&q=limit+of+earning+abroad+non+taxable

$112.000 za rok 2022

Ale w roku 2023 przez to że wyjedziesz w drugiej połowie roku będziesz też musiała rozliczyć dochód uzyskany w USA (wrzesień - grudzień) w polskim zeznaniu podatkowym na zasadzie proporcjonalnego odliczenia (poczytaj sobie też w google co to znaczy). Może się okazać że w Polsce będziesz musiała dopłaczić podatek od dochodów w USA. Np. Zarobisz w USA w te miesiące 45000 dolarów. Podatek od nich wynosi 12% - 5400 dolarów. W Polsce doliczysz po kursie średnim te 45000 dolarów do dochodów uzyskanych w Polsce (około 180.000 zł) - wskoczysz w próg bogactwa drugiego progu podatkowego i Państwo Polskie naliczy ci 32% podatku (w zalezności od innych dochodów w tym roku będzie to wynosiło do 57,600 PLN), ale łaskawie przynają ci ulgę w wysokości 5400 dolarów (to co zapłaciłaś w USA) - czyli tak na około 22,500 PLN - do dopłaty będzie do 30.000 PLN - obowiązująca kiedyś ulga abolicyjna, która zerowała ten podatek została w 2021 zniesiona do wysokości 1360PLN rocznie (czyli zamiast 30 tys PLN, będzie trzeba dopłacić jedynie 29 tys).

Moja serdeczna rada do wszystkich wyjeżdżających - wyjeżdżać należy w pierwszej połowie roku aby uniknąć dużych dopłat podatku w Polsce. Ponieważ w roku podatkowym gdzie obywatel polski przebywał mniej niż pół roku w ojczyźnie i JEDNOCZEŚNIE przeniósł ośrodek centrum życiowych poza ojczyznę to nie obejmuje go nieograniczony obowiązek podatkowy.

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś od września w USA i masz GC. To za ten rok jak napisałem powyżej jesteś rezydentem podatkowym jednocześnie w USA i PL. Czyli MUSISZ za ten rok jednocześnie rozliczyć się w USA i w PL.

Nie wiem co rozumiesz przez "dociągnięcie". Rezydent USA ma prawo zarabiać na całym świecie. Nikt mu tego nie zabrania. Więc możesz nadal z punktu widzenia prawa USA prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, bylebyś rozliczał podatki w USA. Niestety jako obywatel Polski prowadzący działalność w Polsce nadal będziesz musiał odprowdzić od nich podatki w Polsce. Tak więc jak napisałem powyżej za ten rok musisz się rozliczyć z całorocznych dochodów zarówno w Polsce jak i USA.

Jeśli przez "dociągnięcie" masz na myśli nie zgłoszenie dochodu w USA to takiej możliwości legalnie nie ma

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie, bo 1 raz będę rozliczac się w USA, w polsce pracowałam styczeń-maj2021, w USA od czerwca do grudnia 2021 (z wyjątkiem sierpnia kiedy pracowałam 3 tygodnie na Islandii)

W polsce do 26 roku życia rozliczac się nie muszę, PIT mam zerowy i wysyła się automatycznie, z polski się wymelodwalam wiec nie mam już tam ośrodka życiowego. 
W USA będę wykazywać przychody z polski, islandi i usa.

Czy za przychody z polski i islandii muszę odprowadzić podatek czy tylko je wykazać? Czy rozliczanie się w usa jest trudne czy raczej powinnam sama dać radę to ogarnąć? Zawsze rozliczałam się sama i w polsce i na islandii ale tutaj podobno lepiej robić to przez księgowego zeby nie mieć żadnych pomyłek w IRS.

+ czy będzie mi przysługiwać simulus lub jakaś ulga która będę mogła odliczyć od podatku? wiem że ludzie dostawali ale nie wiem czy tez się kwalifikuje (GC mam od stycznia 2021)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, mvgda said:

Czy za przychody z polski i islandii muszę odprowadzić podatek czy tylko je wykazać?

Na to pytanie masz odpowiedz w tym samym watku powyzej - jezeli zostaly opodatkowane i  nie przekroczyly limitu to tak, jezeli nie zostaly opodatkowane lub przekroczylas limit - to tak.

4 minutes ago, mvgda said:

+ czy będzie mi przysługiwać simulus lub jakaś ulga która będę mogła odliczyć od podatku? wiem że ludzie dostawali ale nie wiem czy tez się kwalifikuje (GC mam od stycznia 2021)

Ja w US rozliczalem sie zawsze sam. Jest albo standard deduction albo mozna itemizowac jezeli masz co - najczesciej spoytykane deduction to mortgage interest i charitable donations tak na oko. 

Radze uzyc TurboTax i nie probowac wypelniac 1040 samemu - bo na dzien dobry bedziesz potrzebowac kilku innych formularzy. Dodatkowo pamietaj ze co najmniej musisz sie rozliczyc z IRSem federalnym i IRSem stanowym (dwa rozne zeznania). Alaska jest chyba jedynym stanem bez stanowego podatku dochodowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kzielu said:

 Alaska jest chyba jedynym stanem bez stanowego podatku dochodowego.

 

Alaska, Florida, Nevada, South Dakota, Tennessee, Texas, Washington, Wyoming są w pełni "no Income tax states" + New Hampshire nie opodatkowuje płac a jedynie capital investments.

A propos:  są jeszcze w USA counties / cities gdzie jest jeszcze lokalny podatek dochodowy - wówczas trzeba złożyć "trzecie zeznanie"

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...