Jump to content

Au pair, ubezpieczenie i ...

Recommended Posts

Rozczytuje to forum i tak mi się przypomniało, że znajoma była w US jako au pair (nie wiem czy dobrze to piszę), miała poważne problemy ze zdrowiem i zastanawiam się nad ubezpieczeniem (tyle już czytałam tu o ubezpieczeniu medycznym, że mnie naszło na ten wątek). Może ktoś wie czy ubezpieczenie opiekunek pokrywa nagłe wypadki, operacje?

Proszę nie brać tematu do siebie, ani tym bardziej do mnie,. Sprawa mnie nie dotyczyła, prócz tego, że o niej słyszałam i piszę tu wyłącznie w kwestii ubezpieczeń. bo nie znam jeszcze jak to jest w 100%

I sorry za kanciastość wpisu, ale mam 4.30 rano. 

Edited by foladdd

Chyba nie ma czegos takiego jak "ubezpieczenie opiekunek". 

Generalnie baaardzo rzadko jest zeby ubezpieczenie pokrylo wszystko w 100%. Opcji roznych ubezpieczen, deductible, etc jest tyle ze chyba ciezko jest to opisac w jednym temacie. 

Nie bez powodu mieszkancy USA narzekaja na wysokie koszta uslug medycznych.

Z tego co mi mówiła, to jej wyjazd organizowała firma z miasta. które zamieszkujemy. Czy taki pośrednik nie wykupuje im ubezpieczenia?

A i to co piszesz, że nie ma 100% opłacania już czytałam na forum wielokrotnie, stąd moje pytanie. Myślałam tylko, że jak ona z Polski leciała do US to tu ma wszystko opłacone. A może w takim wypadku sama musiała cos wykupić.? 

I jeszcze teraz mi się pojawiło w głowie pytanie. Czy jeśli ktoś będzie potrzebował operacji lub innych grogich usług medycznych, bez względy czy turystyka, au pair to będzie musiał pokryć rachunek sam? 

1 hour ago, foladdd said:

Z tego co mi mówiła, to jej wyjazd organizowała firma z miasta. które zamieszkujemy. Czy taki pośrednik nie wykupuje im ubezpieczenia?

A i to co piszesz, że nie ma 100% opłacania już czytałam na forum wielokrotnie, stąd moje pytanie. Myślałam tylko, że jak ona z Polski leciała do US to tu ma wszystko opłacone. A może w takim wypadku sama musiała cos wykupić.? 

I jeszcze teraz mi się pojawiło w głowie pytanie. Czy jeśli ktoś będzie potrzebował operacji lub innych grogich usług medycznych, bez względy czy turystyka, au pair to będzie musiał pokryć rachunek sam? 

Raczej pośrednik nie wykupuje ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowo oferowane przez pracodawcę - jeśli nie było wyraźnie wspomniane w ofercie, że jest oferowane to raczej go nie miała i powinna sama wykupić.

W przypadku gdy nie jesteś ubezpieczony i potrzebujesz operacji to musisz pokryć rachunek sam.

Czyli jeśli jedzie się turystycznie czy na określony czas pracy, sam człowiek się o siebie martwi. A potem wraca do Polski i pewnie różnie bywa. 

Ale, czy jeśli wygram GC to obwiązują inne zasady ubezpieczenia niż osoby przyjezdne?  Czy posiadacz GC ma inne prawa niż posiadacz innych wiz, np. turystycznej?

2 hours ago, foladdd said:

Przewaznie tak. Jest dosyc podstawowe, ale mozna dokupic bardziej obszerna polise w ramach Obamacare. 
https://www.npr.org/sections/health-shots/2021/09/20/1037348795/health-insurance-au-pair-affordable-care-act

8 hours ago, foladdd said:

USA to nie jest Polska. Tutaj wszystkie uslugi medyczne kosztuja i to bardzo duzo. Szpitali nie obchodzi twoj status. Jak nie masz ubezpieczenia to placisz za wszystko w 100%. 

Jak masz ubezpieczenie to super... i tak zazwyczaj placisz tylko jakas czesc. 

2 godziny temu, Roelka v.2 napisał:

USA to nie jest Polska. Tutaj wszystkie uslugi medyczne kosztuja i to bardzo duzo. Szpitali nie obchodzi twoj status. Jak nie masz ubezpieczenia to placisz za wszystko w 100%. 

Jak masz ubezpieczenie to super... i tak zazwyczaj placisz tylko jakas czesc. 

W tej PL też różnie bywa. 

A jeśli ta osoba nie zapłaciła za leczenie to co? Znajdą ja w Polsce? 

1 minute ago, foladdd said:

A jeśli ta osoba nie zapłaciła za leczenie to co? Znajdą ja w Polsce? 

Watpie. Ale ta osoba bedzie potencjalnie miala problemy z ponownym wlotem do USA. Jesli jej sie uda, to bedzie miala zniszczony credit score z powodu zadluzenia.