Skocz do zawartości

Wiza H1B a wiza H4 - proszę o pomoc!


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W zeszłym roku byłem na 3-miesięcznym Internship'e w firmie koło Bostonu (Norwell). Jestem z wykszyałcenia geodetą po AGH i pracowałem tam w zawodzie (GIS).

Zaproponowali mi pracę na wizie H1B i 5 dni temu dowiedziałem się mój wniosek wizowy został zatwierdzony w urzędzie pracy w Stanach. Obecnie czekam na formularz I-797 z firmy aby móc rozmawiać z konsulem o wizie.

Prócz tego około 3 mięsiące temu ożeniłem się i chciałbym zabrać żonę ze sobą. Żona uczy j. polskiego w liceum i w sumie ma szanse aby kontynuować tutaj swoją nauczycielską "karierę". Wiem że ma szanse otrzymania wizy H4. I tutaj zaczynają sie schody... bo ja planuje wyjazd w połowie stycznia a ona chciałaby zakończyć semestr zimowy w szkole i wtedy, a więc w połowie lutego, przylecieć do mnie. Wiem że do konsula muszę mieć: oryginał formularza I-797, zdjęcia, paszport, DS'y (156, 157, 158) i dowod wplaty. Żona również potrzebuję te same dokumenty (poza DS-157 i 158) w tym także mój formularz I-797. Ale ponieważ o wizę będzie starała się później niż ja (poniewż zmianiła nazwisko - zmiana dowodu i paszportu - to w sumie jakieś 3 m-ce!) więc ja już zdąże zabrać oryginał formularza I-797 ze sobą do Stanów. A więc czy Żona starając się o wizę H4 MUSI przedstawić oryginał formularza I-797 (co będzie się wiązało z opóźnieniem mojego wylotu o jakiś miesiąc) czy też może posłużyć się kopią tego dokumentu przed konsulem???

Ponadto czy myślicie że osoba z jej wykształceniem (mgr filologi polskiej) ma szanse na znalezienie tam pracy??? Wiem że na wizie H4 nie wolno jej podejmować legalnie pracy... Ale słyszałem też że można rozpocząć pare miesięcy po przylocie procedure zielonej karty i to w konsekwencji doprowadzi do tego że będzie mogła po jakimś roku lub półtora podjąć legalnie prace... I jeszcze jedno... czy jej dyplom mgr filologi polskiej (AP Kraków) można w jakiś sposób ratyfikować tak aby byl on honorowany w USA???

BEDE OGROMNIE WDZIECZNY ZA KAZDA ODPOWIEDZ!!! :)

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowali mi pracę na wizie H1B i 5 dni temu dowiedziałem się mój wniosek wizowy został zatwierdzony w urzędzie pracy w Stanach. Obecnie czekam na formularz I-797 z firmy aby móc rozmawiać z konsulem o wizie.

? DOL nie ma nic do tego czy ty dostaniesz wize. Dol to pierwszy etap (szybki niewatpliwie). Ty (a wlasciwie pracodawca) moze sie ubiegac o wize dla Ciebie dopiero w 2006 roku - a nie teraz. To nie jest tak, ze ubiegasz sie kiedy chcesz - masz wyznaczone kiedy mozesz skladac wniosek do immigration wraz z calym pakietem dokumentow. Ta furtka aby skladac dokumenty otworzy sie za kilka miesiecy.

Abys rozmawial z konsulem musisz miec approval. Dostaniesz go - przy bardzo dobrych wiatrach - moze w maju. Wyjechac do USA mozesz nie wczesniej niz 10 dni przed 1 pazdziernika 2006. Limit wiz jest ograniczony, od razu rozpatrywane sa petycje gdzie zaplacono dodatkowa oplate za przyspieszenie sprawy.

Oczywiscie o zatwierdzenie z DOL mozesz sie starac kiedy chcesz, co nie upowaznia cie do skladania dokumentow do immigration. Do immigration skladasz dokumenty nie kiedy ty chcesz czy kiedy masz zatwierdzenie z DOL tylko kiedy immigration wyznacza termin. O wize H1B nie mozna sie starac caly rok, doslownie kilka miesiecy i wyczerpuje sie limit na caly rok (najczesciej ok. 4 miesiecy).

Prócz tego około 3 mięsiące temu ożeniłem się i chciałbym zabrać żonę ze sobą. Żona uczy j. polskiego w liceum i w sumie ma szanse aby kontynuować tutaj swoją nauczycielską "karierę". Wiem że ma szanse otrzymania wizy H4. I tutaj zaczynają sie schody... bo ja planuje wyjazd w połowie stycznia a ona chciałaby zakończyć semestr zimowy w szkole i wtedy, a więc w połowie lutego, przylecieć do mnie.

Ty chyba nie chcesz leciec na wizie H1B. Bo to jest niemozliwe zeby Ci tos dal te wize teraz.

Aby zona mogla uczyc w USA musi miec teacher's lic.

Najlepiej poczytaj sobie na temat wizy H1B, bo raczej nie beda mialy twoje plany odzwierciedlenia w rzeczywistosci.

Do konsula powinienes miec wszelkie kopie dokumentow, ktore beda wyslane w twojej sprawie do uscis - to bardzo moze Ci pomoc w razie watpliwosci konsula.

Poczytaj sobie : www.prawoimigracyjneusa.com wejdz na wizy pracownicze i na H1B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: SORRY... pomyliłem DOL z USCIS... i chyba dlatego się nie zrozumieliśmy...

Wszystkie dokumenty potrzebne do otrzymania wizy H1B takie jak resume, dyplom i wyciąg z indeksu (plus tłumaczenia przysięgłe tych dokumentów) wysłałem już bardzo dawno (koniec kwietnia). Wiem też doskonale że wnioski należy składać między kwietniem a pażdzirnikiem, natomiast przy składaniu wniosku w okolicach np czerwca można zapomnieć o wizie na kolejny rok...

Ale do rzeczy... Oto co widnieje na stronce USCIS po rozpatrzeniu mojego wniosku o wize H1B:

Application Type: I129, PETITION FOR A NONIMMIGRANT WORKER

Current Status: This case has been approved.

Tak więc jak widzisz moja wiza została zatwierdzona i oto się nie martwie:-) Muszę się jednak ustosunkować do tego co napisałaś:

"Abys rozmawial z konsulem musisz miec approval. Dostaniesz go - przy bardzo dobrych wiatrach - moze w maju. Wyjechac do USA mozesz nie wczesniej niz 10 dni przed 1 pazdziernika 2006. Limit wiz jest ograniczony, od razu rozpatrywane sa petycje gdzie zaplacono dodatkowa oplate za przyspieszenie sprawy"

Piszesz że approval moge dostać najwcześniej w maju? Ale którego roku?Jak to możliwe skoro wnioski przyjmowane są od kwietnia do października danego roku?! Approval można otrzymać najwcześniej z początkiem listopada i niepóźniej niż w okoliach połowy grudnia tego roku kiedy starało się o wizę bo przecież w kolejnym roku jedzisz już do pracy!!! (o ile otrzymało się approval!)

Tak więc jeszcze raz: lecę do Stanów z początkiem stycznia 2006 bo tydzień temu otrzymałem approval wniosku o wizę H1B! A moja żona ma prawo lecieć razem ze mną na warunkach wizy H4!

Tak więc odpowiadziałaś mi tylko częściowo na moje pytania (z tym że od razu mówię że źle opisałem swoją sytuację myląc DOL z USCIS). Ale i tak wielkie dzięki!!!:-)

A w jaki sposób żona może otrzymać teacher's lic. ??? Czy musi skończyć jakiś kurs w USA? Ponadto, czy jest to możliwe aby dyplom żony (mgr filologii polskiej na AP Kraków) był uznany w USA za świadectwo jej wyższego wykształcenia i czy w związku z tym mogłaby ona np wtedy rozpocząc coś w rodzaju studiów podyplomowych w USA z jakiegoś kierunku który da jej tam możliwość pracy???

Ponawiam też pytanie: czy żona starając się o wizę H4 musi okazać oryginał formularza I-797??? Bo ja lecąc do pracy wcześniej muszę go ze sobą zabrać! Oczywiście jest możliwość aby go odesłać pocztą ale nie oto mi tutaj chodzi...

Pozdrawiam gorąco i proszę o odpowiedź!!!:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc odpowiadziałaś mi tylko częściowo na moje pytania (z tym że od razu mówię że źle opisałem swoją sytuację myląc DOL z USCIS).

DOL to co innego, USCIS to co innego. Ja sie ustosunkowalam do tego co napisales, nie miej wiec pretensji, ze wyjasnilam ci sytuacje adekwatna do tego co ty napisales.

Gdybys w kwietniu wyslal wniosek do USCIS wtedy w maju mialbys najwczesniej zatwierdzenie. Jesli juz je masz to w porzadku. Nie napisales jednak o tym w swoim poscie - napisales, ze masz approval z DOL.

Jesli Twoja case zostala approved to musisz zobaczyc jaka jest data rozpoczecia pracy. Od tego wiele zalezy.

Piszesz że approval moge dostać najwcześniej w maju? Ale którego roku?Jak to możliwe skoro wnioski przyjmowane są od kwietnia do października danego roku?! Approval można otrzymać najwcześniej z początkiem listopada i niepóźniej niż w okoliach połowy grudnia tego roku kiedy starało się o wizę bo przecież w kolejnym roku jedzisz już do pracy!Wykrzyknik (o ile otrzymało się approval!)

Approval moi klienci dostawali w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu. Z tym approval szli do konsulatu i 10 dni przed 1 pazdziernika mogli juz wleciec do USA. Rok fiskalny rozpoczyna sie w USA 1 pazdziernika. Dlatego starajac sie o wize H1B w kwietniu 2005 dostawales approval na rok 2006 (ale na rok fiskalny - wiec juz 1 pazdziernika 2005 roku - kiedy rozpoczal sie rok fiskalny 2006 - mogles zaczac prace). I 95% ludzi tak wlasnie robi i tak ma wypelnione dokumenty aby zaczac wlasnie 1 pazdziernika. Nie znam nikogo kto dostal approval w listopadzie - wtedy juz ludzie byli w pracy w USA. Ty nie patrzysz na rok kalendarzowy przy wizie H1B tylko na rok fiskalny. Wiec jesli byla szansa aby dostac prace juz w pazdzierniku to po co czekac kolejne miesiace - tak wlasnie mysli wiele osob i stara sie o wize we wrzesniu (majac juz approval w rece)... Jesli Twoja petycja zawierala date rozpoczecia pracy w 2006 roku kalendarzowym - to dlatego przyslali ci approval teraz bo masz date wpisana z rokiem kalendarzowym 2006. Ale nie jest to tak, ze kazdy jedzie rozpoczac prace w roku kalendarzowym 2006.

Tak więc jeszcze raz: lecę do Stanów z początkiem stycznia 2006 bo tydzień temu otrzymałem approval wniosku o wizę H1B! A moja żona ma prawo lecieć razem ze mną na warunkach wizy H4!

Ma prawo pod warunkiem, ze konsul wyda jej wize. Konsul nie ma obowiazku wydawania wizy H4, choc odmowy zdarzaja sie rzadko.

Na pozostale pytania niech odpowiedza Ci inni uczestnicy Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...