Skocz do zawartości

prawko w Stanach


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Jok, kup sobie soczewki kontaktowe i po sprawie. Pracownicy w DMV to nie okuliści, ale wzrok sprawdzany będziesz miał za pomocą urządzenia (jakiegoś automatu) podobnego do mikroskopu, przy każdym stanowisku jest coś takiego. Odwiedzałem często DMV i dziwiłem się jak schorowani, niemłodzi już ludzie :) dostają prawko. To już temat na inną dyskusję, w Polsce niedołężny staruszek nie wystawia nosa z domu samochodem w obawie o swoje życie w zakorkowanym mieście wsród nieuprzejmych kierowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie ktorej adres podales znalzlem strone na temat prawajazdy w stanie ilinois. I wyczytalem to o czym pisales, ze ja dostane prawko tylko na czas mojego DS, i jest to prawo jazdy tzw TVDL, dla tymczasowych wizytorow, ze tak powiem. Ale jak przedluze swoj status na studencki to czy bede mogl przedluzyc prawojazdy? No i zmartwilo mnie jeszce jedno, ze na mojim dokumencie bedzie napis "no valid for identification". Jak myslisz witek, czy bedzie mozna przedluzyc prawko jak zdobede status studencki?

A wyczytalemn to tam http://www.sos.state.il.us/departments/dri...pvisitordl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze z przedluzeniem nie bedzie problemow - tak powiedziano mi w DMV :)

Potwierdzenie na stronce: "A Temporary Visitor Driver's License may be renewed if the holder has been granted an extension to his/her stay in this country by the U.S. Citizenship and Immigration Services. To renew the license, the holder must bring in documentation as required for first-time issuance and take the appropriate renewal examinations.

...

A person who has been granted a temporary extension to remain in the U.S. pending a decision on his or her request for a status change may be issued a TVDL for the period of the temporary extension, upon presentation of the extension documents issued by the U.S. Citizenship and Immigration Services."

Musisz pamietac o "Renewal can occur no more than ninety days prior to the expiration date of the current driver's license."

Na moim prawku nie ma tekstu "Not valid for identification", jedynie w polu "Restrictions" wydrukowane jest "Limited Duration (SEE EXPIRATION DATE ON FRONT)".

Martwi troche zapis "Be authorized to be in the country for at least one year and have at least six months remaining on an authorized stay" - ja wyrobilem prawko bardzo pozno z mysla o tegorycznym wyjezdzie (zeby w tym roku je odnowic, bez miesiecznego oczekiwania na egzamin praktyczny) i otrzymalem je 22 wrzesnia (data graniczna na DSie to 30 wrzesnia) - czyli 8 dni przed granicznym terminem, ale co stan, to zwyczaj :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bylo wazne 8 dni :)

Jesli chodzi o odnowienie prawa jazdy, wszystko zalezy od przepisow stanowych...

Na stronie DMV Illinois jest napisane "To renew the license, the holder must bring in documentation as required for first-time issuance and take the appropriate renewal examinations", wiec egzaminy trzeba zdawac. Nie wyszczegolniono jakie - czy teoria, czy praktyka - ale po przeczytaniu reszty wydaje mi sie, ze chodzi o teorie.

Na pewno trzeba przejsc kolejny test wzroku (" Each time you renew at a facility you must have your vision screened"),

( http://www.sos.state.il.us/departments/dri...howtoapply.html )

Jednym z dokumentow wymaganych przy zdawaniu egzaminow (a w zasadzie przy wypelnianiu papierkow) jest dokument potwierdzajacy zamieszkanie w danym stanie - w naszym przypadku bedzie to zwykle paycheck. Potrzebny tez jest SSN.

Inna rzecz, ze jesli istnieje w danym stanie mozliwosc 'odnowienia' prawa jazdy bazujac na prawku miedzynarodowym - czas ten skraca sie o miesiac :)

Napisze co nieco o zasadach panujacych w stanie Maryland, bo wlasnie cos o tym przeczytalem (a jestem sam zainteresowanym):

Odnowienie prawa jazdy w Maryland na podstawie prawa jazdy z innego stanu:

- prawko spoza stanu musi ciagle wazne lub niewazne od najwyzej roku,

- trzeba przejsc test wzroku,

- prawo jazdy nie moglo zostac zawieszone,

- jezeli okres waznosci dotychczasowego prawka jest mniejszy niz 18 miesiecy, zostanie wydane prawko tymczasowe,

- jezeli waznosc prawka wygasla dalej niz rok przed aplikowaniem o nowe, trzeba przejsc egzamin teoretyczny,

- wymagany jest SSN,

- wspominany learner's permit (tymczasowe prawo jazdy, wydawane na 30 dni przed egzaminem) spoza stanu nie moze byc wymienione na Marylandowe learner's permit

Odnowienie prawa jazdy w Maryland na podstawie prawa jazdy miedzynarodowego z Polski:

- zdaje sie egzamin praktyczny, teoretyczny, przeprowadzany jest test wzroku,

- trzeba przedstawic SSN,

- prawo jazdy z Polski nie moze byc zawieszone, musi byc wazne lub niewazne od maksimum roku,

- jezeli prawo jazdy z Polski jest wazne jeszcze przez mniej niz 18 miesiecy, wydane zostanie tymczasowe prawo jazdy,

- trzeba przejsc 3-godzinny kurs anty-narkotykowo-alkoholowy :|, jezeli nie posiadalo sie prawa jazdy wydanego w USA,

- osoby, ktorym nie wydano prawa jazdy (nie napisano jakiego, wychodziloby, ze dowolnego - ale jesli tak, dlaczego napisano to w sekcji "Exchanging an Out-of-Country License for a Maryland License"?), musza wyrobic wczesniej learner's permit (czyli 30 dni w plecy),

- ilosc obsluzonych chetnych w ciagu dnia ograniczona.

Pamietac trzeba o tym, ze miedzynarodowe prawo jazdy jest wazne tylko z polskim prawem jazdy (trzeba miec 2 dokumenty), takze obydwa beda wymagane w DMV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z dokumentow wymaganych przy zdawaniu egzaminow (a w zasadzie przy wypelnianiu papierkow) jest dokument potwierdzajacy zamieszkanie w danym stanie - w naszym przypadku bedzie to zwykle paycheck. Potrzebny tez jest SSN.

Mam pytanie czy jest mozliwosc wyrobienia amerykanskiego prawa jazdy bedac na wizie J1 ale na Campie (po zakonczeniu 9 tygodni pracy) czy tylko na W&T mozna ?

I jeszcze drugie pytanie: jaka jest adnotacja na prawie jazdy jezeli ktos zdawal w okularach (co dokladnie tam pisze czy moze jest jakis symbol) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- takie prawo jazdy mozna w Polsce przerobic na polskie (koszt takiej zmiany to koszt wydania polskiego dokumentu + wg nowych wersji koszt egzaminu teoretycznego, wiec jesli ktos nie ma w ogole prawa jazdy w Polsce - oszczedza na kursie i egzaminie praktycznym - w sumie na czysto zarabia sie ponad 1100 zl).

czy wie ktos cos wiecej na ten temat bo nie moglem znalesc a jestem tym zainteresowany :?:

jezeli prawko w usa jest wazne tylko na okres waznosci ds-a to w polsce juz bedzie niewazne :?:

i bedzie rowniez niewazne w 30 dni, w ktore chce pozwiedzac usa samochodem? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...