Skocz do zawartości

historia kredytowa


air

Rekomendowane odpowiedzi

zamowilem sobie rekord i okazalo sie ze mam punkty tylko w transunion, a przypuszczam ze dobrze byloby miec cos rowniez w equifax i experian. w zwiazku z tym pytanie - czy te firmy same wymieniaja sie informacjami czy trzeba gdzies to zglaszac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 240
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
zamowilem sobie rekord i okazalo sie ze mam punkty tylko w transunion, a przypuszczam ze dobrze byloby miec cos rowniez w equifax i experian. w zwiazku z tym pytanie - czy te firmy same wymieniaja sie informacjami czy trzeba gdzies to zglaszac?

Nie glaszaj nic, chyba ze jest cos negatywne. Rozne kompanie kredytowe wysylaja info w rozne miejsca. Z czasem jak bedziesz mial wiecej kredytow, to beda rowniez punkty w innych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamowilem sobie rekord i okazalo sie ze mam punkty tylko w transunion, a przypuszczam ze dobrze byloby miec cos rowniez w equifax i experian. w zwiazku z tym pytanie - czy te firmy same wymieniaja sie informacjami czy trzeba gdzies to zglaszac?

A skad zamowiles rekord? Jesli online, to nie zawsze komputer umie w 1 ładny raport to zgrac. Ja ostatnio korzystam z TrueCredit from Transunion i nie wczytuje mi rekordów z Equifax. Nie wiem czemu, telefonicznie tez nie dowiedziałem się. Scory z trzech biur mam. Equifaq ma historie, bo raport coroczny biore zawsze i mam do wgladu caly raport.

Score w kazdym biurze informacji kredytowej masz, nawet jak nie masz wogole historii kredytowej, to masz "jakis" wynik - podejrzewam, ze ~300.

Druga sprawa, to ze nieraz jacys wystawczy kart nie raportuja do wszystkich tych biur informacji kredytowej, a tylko 2 lub 1. Najlepiej wyslij list do wydawco kart kredytowych i kredytow z prosba o uaktualnienia historii kredytowej w 3 biurach. Zrobia to bez problemu. Ja czesto mialem dziury w niektorych miesiacach raportu i nie bylo wcale raportowane, przez co mialem mniejszy score (liczone sa algorytmem rekordow OK - rekordy za spoznienie 30,60,90 i collection oraz inne badziewia). Wyprostuja szybko i w ciagu miesiaca lub dwoch bedzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.

Scorowcy ? :)

Jak uzyskać "Credit Report" za darmo :?:

Jeżeli ktoś jeszcze ma cienki Record, to wystarczy napisać aplicację o jakąś Gold Card :)

Bank przyśle odmowę .

Na samym dole zawsze jest instrukcja , że: Jeżeli się nie zgadzasz z decyzją .....bla,bla, bla..... , to masz prawo do uzyskania bezpłatnego wyciągu z Twojego Credit Report :!:

Kiedyś mnie to bawiło i dostawałem "Credit Report" na mój temat co kilka miesięcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.

Scorowcy ?   :)  

Jak uzyskać "Credit Report" za darmo  :?:  

Jeżeli ktoś jeszcze ma cienki Record, to wystarczy napisać aplicację o jakąś Gold Card  :)  

Bank przyśle odmowę .

Na samym dole zawsze jest instrukcja , że: Jeżeli się nie zgadzasz z decyzją .....bla,bla, bla..... , to masz prawo do uzyskania bezpłatnego wyciągu z Twojego Credit Report  :!:  

Kiedyś mnie to bawiło i dostawałem "Credit Report" na mój temat co kilka miesięcy .

No to ładnie sobie zaniżałeś score za cene darmowego rekordu hehehe

Bo za każdy wniosek kredytowy na twoim raporcie leci kilka punktow! A jeszcze odmowy powoduja tez obnizenie scoru. I do tego nigdy nie ma za darmo scoru z raportow kredytowych. I do tego masz raport darmowy tylko z tego biura, z ktorego bral kredytodawca raport.

Darmowe raporty z kazdego biura rocznie (lub polrocznie zaleznie od stanu) mozna dostac z www.annualcreditreport.com

Score z biur kredytowych zawsze musisz wykupic, nigdy nie masz prawa do darmowego poznania go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystam wlasnie z truecredit, skasowali mnie na jakies 30$ i pokazuja ze mam 653 pkt w transunion (kredyt samochodowy). kart kredytowych jeszcze nie mam

Czy zamowiles raport 3in1 czy tylko raport z TransUnion, bo sa rozne pordukty do kupienia ? Pewnie zapomowiles ten jeden z TransUnion i dlatego masz tylko raport z 1 agencji. Kredyt samochodowy nie nabija punktow tak szybko. Najszybciej i bardzo wysoko nabijaja punkty karty kredytowe, linie kredytowe i karty sklepowe. Musisz pare produktow umiescic na raport kredytowy - 2 karty kredytowe, linia kredytowa, 2 karty sklepowe, podizalaz pare miesiecy w bardzo dobrym stanie i score ładnie narosnie. Bez tego ani rusz, kredyt samochodowy to installment loan i masz stale raty i jest kiepskim kredytem dla innych, bo bank niczym nie ryzykowal, bo jak nie bedziesz splacac, to ci samochod zabiora, a kredytow z niezabezpieczonych kart nie zabiora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, nawet nie wiedzialem ze cos takiego istnieje jak score, a ostatnio dostalem z Geico jakiegos maila ze sprawdzili mnie gdzies tam i okazalo sie ze jestem OK i w zwiazku z tym costam, to o to chodzilo? Bo mi cisnienie skoczyo jak sie dowiedzialem ze mnie gdzies mozna sprawdzic (nawet jezeli wyszlo w porzadku) a ja nawet o tym nie wiem.

Mozecie cos wiecej napisac jak to sie sprawdza, gdzie, o co chodzi itepe? W formie zrozumialej dla laika, bo na razie rozmawiaja sami starzy wyjadacze a ja tylko slysze ze gdzies dzwonia, ale nie wiem gdzie. Wlkie dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, nawet nie wiedzialem ze cos takiego istnieje jak score, a ostatnio dostalem z Geico jakiegos maila ze sprawdzili mnie gdzies tam i okazalo sie ze jestem OK i w zwiazku z tym costam, to o to chodzilo? Bo mi cisnienie skoczyo jak sie dowiedzialem ze mnie gdzies mozna sprawdzic (nawet jezeli wyszlo w porzadku) a ja nawet o tym nie wiem.

Mozecie cos wiecej napisac jak to sie sprawdza, gdzie, o co chodzi itepe? W formie zrozumialej dla laika, bo na razie rozmawiaja sami starzy wyjadacze a ja tylko slysze ze gdzies dzwonia, ale nie wiem gdzie. Wlkie dzieki.

Chyba w kazdym kraju na tym swiecie jest jakies biuro informacji kredytowej ( W Polsce jest BIK - www.bik.gov.pl i tez mozesz sprawdzic swoj raport kredytowy za darmo raz na 6 miesiecy). W USA sa 3 agencje takie: Experian, Equifax oraz TransUnion. W UK jest tez ich kilka, nie znam wszystkich, ale Exprerian oraz Equifax w UK tez dzialaja.

Raport kredytowy jest to raport na temat twojej zdolnosci kredytowej. Zdolnosc kredytowa jest mierzona odpowiednim scorem, czyli punktami. Odpowiedni przedzial punktow zaliczany jest do danej kategorii zdolnosci kredytowej. Zdolnosc jest w przedzialach: excellent credit, good credit, fair, poor, bad lub no credit! Mozecie sie domyslec, ktory jest najgorszy (BAD credit). No credit oznacza, ze nie ma sie wcale zdolnosci (bad credit tez brak zdolnosci, ale wtedy zadluzeni po uszy jestesmy i nie splacamy wcale). No credit kazdy ma, co rozpoczyna swoje zycie w USA. Twoja historia kredytowa w USA jest sprawdzana za kazdym razem, gdy sklada sie podanie o kredyt (linia kredytowa w banku, karta kredytowa, karta sklepowa/benzynowa, kredyt na samochod, dom, motorowke, kopartke, prywatny odrzutowiec czy co tam dusza zapragnie). historia kredytowa sprawdzana jest takze przez koncerny telekomunikacyjne i ubezpieczeniowe. Czym lepszy credit, tym wieksza szansa na przyznanie uslugi i tansze ubezpieczenie. Niestety pracodawcy coraz czescie tez sprawdzaja credit score potencjalnych pracownikow wg zasady - jak umie dbac o swoje finanse, to umie dbac o firme tez. Czesto przed wypozyczeniem apartamentu, zwlaszcza tych lepszych jest sprawdzana historia kredytowa!

Historia kredytowa jest bardzo wazna w USA i czeste aplikowanie o kredyt zaniza score, tak samo zaniza jak mamy zbyt duzo kart kredytowych, za duzo mamy balans na tych kartach lub spoznialismy sie z oplatami. Nalezy unikac czestego aplikowania o kredyt, splacanie kredytow na czas, chocby minimum oraz nie zadluzanie sie na maxa na kartach kredytowych.

Historie kredytowa tworzy sie rowniez bardzo dlugo, a mozna stracic w 1 miesiac - wystarczy spoznic sie o 30 dni i lezymy na dlugie lata - 7 lat informacje sa trzymane w biurach. Cieziej jest wtedy dostac kredyt, ale nie koniecznie.

Historie zazwyczaj trzeba budowac przez 3 lata. Najlepiej posiadac jak najdluzej karty kredytowe te same, nie wplywa dobrze na score wymiana co rok kart kredytowych, aby dostac 12 miesieczny 0% APR. Karty oczywisice z duzym limitem, bo takie gluty po 400$ nie robia wiekszej historii kredytowej na dluzsza skale, a idealne sa do rozpoczecia historii kredytowej. Zazwyczaj kredytodawca po 6 miesiacach poprawnej historii konta zwieksza limit do 2K i co pare miesiecy coraz wieksza kwota...

Specjalisci radza: 2-4 karty kredytowe, najlepiej od roznych wydawcow: Visa, MasterCard, Discover, Amex. Discover najtrudniej uzyskac i posiadanie jej na raporcie kredytowym zwieksza historie kredytowa. Do tego karty sklepowe/benzynowe typu BP, Shell, Macys, Gap, Sears, itp, bo je najlatwiej na poczatek dostac. Bardzo ciezko dostac pierwsza karte kredytowa ! Mozna sobie narobic score jak rodzice lub ktos doda nas do swojej karty kredytowej, to wtedy na nasz raport kredytowy tez raportuje wydawca karte tworzac historie kredytowa. Na dluzsza mete jest to ryzykowane, bo wlasciciel karty moze nie placic i negatywne dane na raport tez spadna i score mniejszy hehe, a pozaty mubywa nam zdolnosci. Inna sprawa jest karta zabezpieczona lokata, tzn secured credit cards, wydawane dla osob bez kredytu lub dla osob z bad credit. Oczywiscie moznaby napisac biblie o raportach kredytowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...