Skocz do zawartości

Kiedy ten przepis zaczął obowiązywać


Ziutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Wczoraj zadalem to pytanie ale w innym dziale , jednak post znikł. Nie wiem czemu , może coś zle zrobilem.

Ponawiam więc pytanie

-- przepis ktory umieszczam ponizej jest zacytowany z netu . Oto on :

*do 24 maja 1934 roku- aby dziedziczyc obywatelstwo po ojcu ( wtedy prawo pozwalalo tylko na dziedziczenie obywatelstwa po ojcu ) ojciec musial mieszkac w USA przez jakis czas przed narodzinami dziecka ( niewazne jak dlugo ojciec mieszkal u USA ). Prawo to odebrane bylo jako dyskryminacja I w 1994 roku Kongress przeglosowal ustawe, ktora mowi, ze mozna dziedziczyc obywatelstwo ze nie tylko po ojcu ale takze po matce.

Jesli wiec urodziles sie przed 24 maja 1934 roku, a twoj ojciec badz matka byli obywatelami Stanow Zjednoczonych wtedy ty - w mysl obowiazujacego wtedy prawa - rowniez nabyles obywatelstwo amerykanskie. Jesli ktores z twoich rodzicow urodzilo sie przed 24 maja 1934 roku a istnieje mozliwosc, ze nabyli oni obywatelstwo amerykanskie po swoich rodzicach, wtedy ty rowniez mozesz nabyc obywatelstwo amerykanskie.*

Moja teściowa według tego przepisu otrzymala amerykański paszport.

Ponieważ sprawa z nim związana ma swój ciąg dalszy zadaję pytanie jak w tytule - od kiedy obowiązuje ten przepis.Pewna osoba powiedziala mi

że od ok 3 lat.

Dręczy mnie to pytanie , chcialbym wiedzieć czy Teściowa mogla dostać ten paszport wcześniej : oczywiście gdyby sie o to starala czytaj - wiedziala o tym przepisie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moja teściowa według tego przepisu otrzymala amerykański paszport.

Ponieważ sprawa z nim związana ma swój ciąg dalszy  zadaję pytanie jak w tytule - od kiedy obowiązuje ten przepis.Pewna osoba powiedziala mi  

że od ok 3 lat.  

Dręczy mnie to pytanie , chcialbym wiedzieć czy Teściowa mogla dostać ten paszport wcześniej : oczywiście gdyby sie o to starala czytaj - wiedziala o tym przepisie.

A jakie to ma znaczenie dla dalszego ciągu sprawy? Nieważne kiedy teściowa dostała paszport, jest obywatelką USA od urodzenia.To znaczy że w momencie gdy rodziła swoje dzieci była już obywatelką USA i na tej podstawie jej dzieci mogą się starać o obywatelstwo. O ile spełnione inne są wymagania, w zależności od konkretnego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jackie jeszcze raz za odpowiedz i w tym watku.

Zadalem to pytanie ponieważ zaistnial fakt że moja zona rozmawiając przez telefon z miłą panią z ambasady amerykańskiej zostala "sprowadzona do parteru" gdy wspomniała że Jej mama jest obywatelką od urodzenia a tylko z powodu wielkich trudności niezależnych od Niej dopiero teraz otrzymala US paszport. Otóż pani ta twierdzi że paszport

teściowej sie należal dopiero od trzech lat i kropka.

Ale jak patrze na sam przepis - oczywiście spolszczony

Prawo to odebrane bylo jako dyskryminacja I w 1994 roku Kongress przeglosowal ustawe, ktora mowi, ze mozna dziedziczyc obywatelstwo ze nie tylko po ojcu ale takze po matce
- to jasno widać że teściowa

mogła się starać o paszport po swojej Matce już po 1994 roku. Więc

tylko chcialem się upewnić czy dobrze to interpretuję.

I na tej podstawie nie dać się więcej spławić tym osobom o których wspomnialem powyżej.

pozdrowionka Ziutek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...