Skocz do zawartości

Kiedy ślub?


!lukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja ma się następująco:

- w listopadzie 2006r. została złożona petycja dla mnie na zieloną kartę przez matkę (ja mam 24 lata), która obecnie ma status rezydenta w stanach, ale za ok pół roku będzie już obywatelem

- planuje wyjechać razem z obecną dziewczyną (przyszłą żoną) do USA

- chcielibyśmy wziąść slub

I zbytnio nie wiemy jak byloby dla nas najkorzystniej:

1. czy wziąść ślub w Polsce zanim dostanę zieloną kartę i starać się wspólnie o zieloną kartę

2. czy wziąść slub w stanach jak już dostanę zieloną kartę, ale wtedy trzeba by było kombinować z wizą turystyczną/studencka dla dziewczyny i chyba łączy się to z brakiem mozliwosci wyjazdu z USA dla niej do momentu dostanie zielonej karty

3. czy wziąść ślub w Polsce po tym kiedy ja już dostanę zieloną kartę i wtedy złożyć petycję na żonę

Chyba innych opcji nie ma?

Głownie chodzi mi o plusy i minusy kazdej opcji oraz o okres oczekiwania na zieloną kartę w opcji 2 i 3 oraz dla nas dwojga w opcji 1

Szukałem i czytałem trochę o tym na necie ale nie mogłem znaleść jakis konkretnych wiadomości czy rad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy wziąść ślub w Polsce zanim dostanę zieloną kartę i starać się wspólnie o zieloną kartę

Ta opcja nie jest korzystna dla Ciebie, bo automatycznie oznacza więcej czekania.

Gdy Twoja mama dostanie obywatelstwo i przeniesie petycję do innej kategorii niż jest teraz, to póki nie masz slubu bedziesz w kategorii F1 (ok. 6 lat czekania), po ślubie będziesz w F3 (jakieś 8 lat czekania).

Jedyna korzyść z tego układu to fakt że żona razem z Tobą dostanie GC.

2. czy wziąść slub w stanach jak już dostanę zieloną kartę, ale wtedy trzeba by było kombinować z wizą turystyczną/studencka dla dziewczyny i chyba łączy się to z brakiem mozliwosci wyjazdu z USA dla niej do momentu dostanie zielonej karty

To prawda że z chwilą gdy złożysz petycję na żonę, będzie jej trudno dostać wizę turystyczną lub studencką (czy jakąkolwiek inną, z wyjątkiem tych które zezwalają na tzw. dual intent, np. H1B).

3. czy wziąść ślub w Polsce po tym kiedy ja już dostanę zieloną kartę i wtedy złożyć petycję na żonę

Patrz wyżej, tyle że łatwiej zmienić status w USA niż starać sie o wizę w Polsce, więc IMO trzecia opcja jest najmniej korzystna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm

wiecie za bardzo sie nie znam jak to jest teraz, ale moi znajomi jeszcze kilka lat temu wyjechali do usa a ich sytuacja byla nastepujaca:

- syn obywateli usa mial skonczone 21lat wiec trudniej mu bylo dostac GC

- wzial slub cywilny ze swoja zona

- rodzice i przyszli tesciowie wyslali petycje na ich oboje (jako sponsoring)

- przesli wszystkie papierkowe sprawy (co nie trwalo lata) i mieszkaja sobie w usa dlugo i szczesliwie

jak chcesz moge sie dowiedziec dokladnie w jakich latach co zostalo zlozone, ale wiem ze to prawo zmienia sie czesto, wiec wszystko moglo ulec zmianie ( czytaj inaczej, trudniej cokolwiek zalatiwc)

chociaz teraz nad usa nadciaga recesja i dolar spada na leb na szyje, wiec kto wie jak to teraz bedzie..................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gigi z tym trudniej to troche nie tak :) przeczytaj dobrze to :

Family First Preference : osoby niezamezne / niezonate w kazdym wieku, ktorych przynajmniej jedno z rodzicow jest obywatelem USA ( przyklad: masz 31 lat, jestes panna, twoja mama wlasnie otrzymala obywatelstwo è twoja petycja kwalifikuje sie do grupy Family First Preference )

dopiero jak sie ma zone to sie wpada w ta kategorie:

Family Third Preference: zonate / zamezne osoby w dowolnym wieku, ktorych przynajmniej jedno z rodzicow ma obywatelstwo amerykanskie ( przyklad: masz 26 lat, jestes mezatka, twoj tata otrzymal obywatelstwo amerykanskie è twoja petycja kwalifikuje sie do grupy Family Third Preference )

http://www.prawoimigracyjneusa.com/zielonakarta.htm

I moze napiszesz cos wiecej o tych osobach bo teraz ten czas wyglada tak:

http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin...letin_3925.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mozesz sie ozenic dopiero kiedy Twoja mama bedzie obywatelem. Jesli zrobisz to wczesniej cala twoja sprawa bedzie skasowana i bedziesz musial rozpoczac nowy proces. Jesli ozenisz sie kiedy mama bedzie juz obywatelem niech mama zlozy Ci nowa petycje jako obywatel sponsorujacy dziecko z rodzina i kolejka z pierwszej sprawy zostanie przetransferowana na druga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...