Skocz do zawartości

Podatki - 10 Miesiecy W Polsce 2 Miesiace W Usa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Troszke czuje sie jak dziecko we mgle, nigdy nie bylem dobry w sprawach podatkowych.

A przyszedl czas skladania zeznan podatkowych.

W polsce przepracowalem 10 miesiecy z 2010 roku natomiast ostatnie dwa miesiace 2010 przepracowalem w USA.

Z tego co zdarzylem zrozumiec, w USA moge sobie wybrac, czy chce sie rozliczac jako Alien Resident czy tez jako Alien Non-Resident.

A moge (chyba) sobie wybrac bo poniewaz przepracowalem jednym ciagiem 31 dni w usa.

Poprawcie mnie jesli rozumuje zle. Sa dwa scenariusze :

Scenariusz 1. Alien Rsident - Rozliczam te przepracowane 2 miesiace normalnie w USA jako Alien Resident i place podatek w USA (w sumie juz go zaplacilem w zaliczkach)

W Polskim PIT-cie d rozliczam normalnie przepracowane 10 miesiecy i dorzucam zarobki z USA ale uwzgledniam fakt ze podatek w usa juz zaplacilem (umowa o podwojnym opodatkowaniu) i jedynie co to w PL doplacam roznice w podatku jaka by powstala gdybym ow podatek zaplacilw Pelni w Polsce. W pitcie bedzie to jakos jasno wyjasnione?

Scenariusz 2. Rozliczam sie w USA jako non-resident alien i wystepuje o zwrot zaplaconego podatku.

W PL wypelniam pita i dorzucam uzyskane dochody w usa do moich dochodow w Polsce zupelnie tak jakbym zarobil to w Polsce i place podatek od calosci.

Teraz pytanie co wybrac. Generalnie wole wybrac wersje latwiejsza do wykonania technicznie. Wersje w ktorej trzeba mniej kombinowac i trudniej o popelnienie bledu. No chyba ze roznica w wysokosci zaplaconego podatku bedzie naprawde powalajaca. W PL ostatnio podniesli progi wiec nie powinno byc tragedii.

Pomozcie prosze, termin skladania zeznan tuz tuz i ogarnia mnie panika..

edit:

Troche chyba cos pokrecilem. z diagramu w U.S. Tax Guide for Aliens wynika ze jestem non-resident alien.

Ok, wiec co teraz? Czy moge sie rozliczyc np przy pomocy strony https://www.taxactonline.com/ ? Czy w moim przypadku wchodzi w gre reczne wypelnienie formulrzy i zaniesienie ich do urzedu skarbowego?

Jesli mam byc non-resident i mam ten podatek zaplacic w Polsce to co z zaliczkami juz zaplaconymi? Mam wystapic o ich zwrot podczas wypelniania oswiadczenia podatkowego tutaj czy pozniej?

Jest gdzies jakis poradnik dla takich ciemniakow jak ja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...