Skocz do zawartości

napiwki w restauracjach/pubach w USA


Martunia

Rekomendowane odpowiedzi

baczek wiem o tym jak kelenr moze sie odwdzieczyc

na szczescie bardzo rzadko chodze do restauracji i nie jadam junk food bo wlasnie to jest prezentowane w wiekszosci restauracji - dla mnie jedzenie w restauracjach nie jest jakims rarytasem i niczzym szczegolnym ja dla innym - zdecydowanie wole sobie gotowac dobre i zdrowe jedzonko a w wiekszosci i tak zaopatruje sie w zywnosc w health food stores - dla mnie zdrowie to podstawa noi oczywiscie sprawnosc fizyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Bigguy sam popracuo za 5$h i zobaczysz co to zna znaczy napiwek !!!!

A ty widze kolejny amerykanin co tylko organic by jadl , telefonu komorkowego tez nie uzywasz????

z tymi restauracjami jest tak ze zrobia ci mix z jedzenia jezeli zle sie zachowasz do kelnera , albo jezeli nie zostawisz tipa i przyjdziesz drugi raz do tej restauracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w stanach tipowanie to standard - szczegolnie jesli widze ze ktos sie stara i naprawde mu zalezy lub zrobi cos "wyjatkowego" tipuje jak najbardziej. Nie jestem liczykrupa i na pewno nie odczuje braku kilku $. Co innego w polsce... tu kelnerzy zarabiaja wiecej, a napiwki naleza do rzadkosci - po prostu inna kultura, .. a i ludzie sa biedniejsi - co tu ukrywac. Druga sprawa to to, ze jak widze kelnerke ktora zuje gume i generalnie ma wszystko w nosie, albo kelner ktory jest olewajacy i bezczelny.... niech sie nie dziwia... Tip jest wprost proporcjonalny do stopnia zaangazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miles... nie wiem skad jestes, w moim miescie klenerzy zarabiaja niezle. Poza tym - maja pensje a nie stawki godzinowe jak w stanach. Jesli jestes kelnerem w polsce i wyjatkowo malo zarabiasz to a) jestes wyjatkowo beznadziejnym kelnerem :) powinienes zmienic pracodawce, c) nie masz pojecia o czym piszesz

po krotkim zastanowieniu i przeczytaniu kilku twoich postow wybiaram c

have a good one ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wielu znajomych kelnerow w Polsce i zarabiaja w sezonie do 2 tys zl

W USA kelner zarabia minumum 5$h a zazwyczaj 8-9$ czyli jezeli pracuje 12h dziennie 6 dni w tyg i zalozmy ze ma nawet te 5$ to ma 1440$ bez napiwkow

Wiec powiedz mi teraz czy kelner w Polsce wiecej zarabia????

Mysle ze powinna pomyslec zanim cos napisesz bo sie po prostu pograzasz z kazdym nastepnym postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miles, ok.. widze ze nie jestes zbyt bystry....

pierwsza rzecz - jaki kelner w stanach pracuje 6 dni w tyg po 12h na dobe??? nawet jesli ma ta kase o ktorej piszesz ( $1500 miesiecznie ) to czy to jest duzo pieniedzy za takie zapieprzanie???

Celem mojej wypowiedzi bylo podkreslenie tego co juz padlo w tym watku - ze w usa kelnerzy zyja z napiwkow bo gdyby ich nie bylo nie wystarczyloby im na jedzenie.

ok, mysle ze dosc juz sie skompromitowales, przespij sie z tym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza rzecz - jaki kelner w stanach pracuje 6 dni w tyg po 12h na dobe??? nawet jesli ma ta kase o ktorej piszesz ( $1500 miesiecznie ) to czy to jest duzo pieniedzy za takie zapieprzanie???

Celem mojej wypowiedzi bylo podkreslenie tego co juz padlo w tym watku - ze w usa kelnerzy zyja z napiwkow bo gdyby ich nie bylo nie wystarczyloby im na jedzenie.  

on ma na mysli 1500$ ze stawki + napiwki. jak pracujesz w dobrej restauracji to masz 200$-300$ za wieczor z tipow - nie liczac $ za stawke (min. ponad 7$, taka minimalna jest np. w WA - a jeszcze po pol roku masz health insurance, 401K etc - mowie o dobrych, znanych restauracjach w tym wypadku).

chociaz masz racje ze gdyby nie napiwki, ktore sa lwia czescia zarobkow, to rzeczywiscie byloby ciezko co do gara wlozyc, bo to byloby cos kolo 20k rocznie minus taxy. ciezko przezyc. jednak zawsze sa te napiwki, wiec wychodzi sie ogolnie znacznie lepiej ;)

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...