Jump to content

omikron

Użytkownik
 • Posts

  7
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

omikron's Achievements

0

Reputation

 1. Czytałem tą stronę po kilka razy i doszedłem do wniosku, że dual status alien (jednocześnie resident i non-resident w tym samym roku) ostatecznie nie dotyczy posiadaczy zielonej karty. A to dlatego, że: A nonresident alien is an alien who has not passed the green card test or the substantial presence test. Test zielonej karty zakłada, że miało się ją w dowolnym momencie danego roku, więc stąd by wynikało, że posiadając ją w danym roku trzeba zgłosić dochody z całego tego roku. Wydaje się to mega głupie, ale nie znalazłem (na razie) na stronach IRS nic co by temu zaprzeczało..
 2. Do tego jest jeszcze to ze strony IRS: The United States has entered into agreements, called Totalization Agreements, with several nations for the purpose of avoiding double taxation of income with respect to social security taxes. These agreements must be taken into account when determining whether any alien is subject to the U.S. Social Security/Medicare tax, or whether any U.S. citizen or resident alien is subject to the social security taxes of a foreign country. Żeby nie było, zdaję sobie sprawę że muszę złożyć amerykańskie zeznanie podatkowe. Chciałbym jedynie uniknąć płacenia dodatkowego 15%-ego podatku od moich dochodów, które i tak są już opodatkowane w Polsce.
 3. Strona IRS https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/determining-alien-tax-status: If you are an alien (not a U.S. citizen), you are considered a nonresident alien unless you meet one of two tests. You are a resident alien of the United States for tax purposes if you meet either the green card test or the substantial presence test for the calendar year (January 1-December 31). Ale poniżej: In some cases aliens are allowed to make elections which override the green card test and the substantial presence test, as follows: Nonresident Spouse Treated as a Resident Closer Connection To a Foreign Country I dalej: Even if you meet the substantial presence test, you can still be treated as a nonresident alien if you: Are present in the United States for less than 183 days during the year, Maintain a tax home in a foreign country during the year (Refer to Chapter 28 of Publication 17 for a discussion of the tax home concept), and Have a closer connection during the year to one foreign country in which you have a tax home than to the United States
 4. Zielona karta aktywowana, numer SSN też już otrzymałem przez warszawskie FBU. Zakładam, że jestem rezydentem podatkowym USA, natomiast tam jeszcze nie mieszkam - to nie jest to samo. I dzięki @Dread za link, myślę że to o to chodziło. O FBAR dowiedziałem się niedawno, nie doczytałem się jednak czy jego deklaracja za 2019 też została przesunięta na lipiec z powodu covid.
 5. Zgadza się, na razie mieszkam jeszcze w Polsce, do Stanów miałem lecieć niedługo, ale wszystkie moje loty zostały odwołane..
 6. Dziękuję za odpowiedzi. Zdawałem sobie sprawę, że termin deklaracji podatkowej w USA został wydłużony. Biura podatkowe jakie znalazłem na internecie oferują wypełnienie deklaracji za około 500$, więc tanio nie jest. Natomiast, z tego co się doczytałem i zrozumiałem to między USA a Polską obowiązuje Totalization Agreement (https://www.ssa.gov/international/Agreement_Pamphlets/polish.html), które pozwala na uniknięcie self-employment tax skoro był on już opłacony w Polsce. Wymagane jest tutaj posiadanie pisma z ZUSu.
 7. Dzień dobry, Od listopada zeszłego roku wraz z żoną jestem posiadaczem zielonej karty. Do tej pory mieszkam i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Do Stanów miałem wyjechać niebawem, ale cała sytuacja z epidemią pokrzyżowała nieco te plany. Tak czy inaczej, zacząłem przypatrywać się obowiązkom podatkowym w USA i pojawia się tu pytanie - czy jako osoba prowadząca działalność i płacąca podatki w Polsce muszę też zapłacić 15.3% self employment tax w Stanach?
×
×
 • Create New...