Jump to content

Polusa

Użytkownik
  • Content Count

    6
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Dzięki za wskazówki. Napisz proszę, jaki miałeś status w momencie składania N-600 - byłeś US citizen, LPR, czy na przykład w trakcie procedury I-130? I gdzie składałeś ten dokument - w ambasadzie w Polsce?
  2. Tak, dziecko kwalifikowałoby się pod 8 U.S.Code § 1401, a konkretnie pod punkt (g) na zasadach bardzo ogólnych. Natomiast żeby otrzymać konkretny fizyczny dokument dotyczący obywatelstwa (Consular Report of Birth Abroad) należałoby przedsięwziąć formalne kroki zgodnie z INA 322, których warunków nie spełnilibyśmy, co poruszyłam w komentarzu do poprzedniego postu. Zresztą na stronie ambasady USA również jest jasno określone, że o CRBA ubiegać się może jedynie US citizen or non-citizen national.
  3. No właśnie chyba nie. Formularz N-600 służy do aplikowania o obywatelstwo US (może to zrobić zarówno dziecko przed 18 rokiem życia, jaki i osoba uprawniona w imieniu nieletniego), ale przy spełnieniu określonych warunków sformułowanych w Immigration and Nationality Act (INA). A generalnie, z analizy info prawnych na necie widzę, że są 2 konkretne podstawy prawne do ubiegania się o obywatelstwo dla dziecka urodzonego poza USA, którego co najmniej jeden rodzic jest US citizen: INA 320 - która daje tzw. automatyczne prawo do obywatelstwa (automatically derived citizenship), ale w nasz
  4. No właśnie ze wszystkich instrukcji dotyczących załatwiania obywatelstwa USA dla dziecka urodzonego za granicą ewidentnie wynika, że jest ona skierowana do rodzica-obywatela USA i tylko jego wskazuje jako uprawomocnionego wnioskodawcę - info ze strony ambasady (https://pl.usembassy.gov/u-s-citizen-services/child-family-matters/birth/): „If you are a U.S. citizen and the parent of a child born out of the United States, you will need to document your child’s U.S. citizenship with a Consular Report of Birth Abroad", a jeżeli rodzic-obywatel nie może osobiście stawić się w ambasadzie, mu
  5. Dziękuję za odpowiedź, ale według jakich dokumentów biologicznym ojcem będzie obywatel USA? Dziecko urodzone w Polsce będzie miało jedynie polski akt urodzenia, a na jego podstawie nie wyrobię w ambasadzie aktu konsularnego (Consular Report of Birth Abroad). Zgadzam się, że dziadek nabył obywatelstwo po swoim ojcu w wieku 60 lat, myślę, że nasze dziecko też mogłoby go nabyć jeżeli wystąpi samo z takim wnioskiem po osiągnięciu pełnoletności, ale mi chodzi o to, żebym to ja mogła wystąpić o to po jego urodzeniu.
  6. Witam, Mam bardzo ważną życiową kwestię do rozstrzygnięcia. Mieszkam w Polsce, jestem żoną obywatela amerykańskiego (mąż jest Polakiem, naturalizowanym Amerykaninem, na stałe mieszka w USA w stanie Pensylwania). Mamy 2-letnie dziecko, które mieszka ze mną w Polsce, jednak posiada obywatelstwo amerykańskie (załatwione przez męża w ambasadzie USA w Polsce). Mąż cierpi od lat na przewlekłą chorobę (w związku z którą od dłuższego już czasu nie pracuje i jest beneficjentem renty social security). W ostatnich tygodniach nastąpiło zaostrzenie choroby, na tyle groźne, że w chwili obecne
×
×
  • Create New...