Jump to content

kubakj

Użytkownik
 • Content Count

  1,421
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About kubakj

 • Rank
  Rezydent FORUM

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  New York City

Recent Profile Visitors

3,916 profile views
 1. Zwykle DMV wydają i może to być LEARNER PERMIT, DRIVER LICENSE, IDENTIFICATION, NON DRIVING ID. Wygląda tak samo, tylko inna nazwa wpisana na dokumencie. Oczywiście mozesz miec najpierw IDENTIFICATION (jako dziecko czy nastolatka wydane), potem możesz zacząć zdawać na prawko i uzyskać LEARNER PERMIT, a potem po zdaniu road testu dostać DRIVER LICENSE i może zdarzyć się, że ważność wszystkich tych dokumentów będzie ważna czasowo, ale wszystkie mają taki sam NR pod którym widniejesz w bazie. Oczywiście jak będzie trzeba odnowić, to tylko DRIVER LICENSE można, chyba, że utracisz uprawnienia lub zawieszą je czasowo, to możesz używać typ IDENTIFICATION.
 2. My mieliśmy taką sytuację, że siostra moja miała 17+ lat (jakoś 9 miesięcy zostało do 18tki) jak mój tata otrzymał obywatelstwo przez naturalizację. Siostra miała GC. Poszli razem na pocztę (tata i siotra) z certyfikatem naturalizacji taty, GC siostry oraz prawko taty i state ID siostry. Może mieli też akt urodzenia z tłumaczeniem, ale tego nie pamiętam. Paszport amerykański przyszedł dla siostry po miesiącu. Nie występowaliśmy o certificate of citizenship, bo troche to kosztowało i poczekaliśmy, bo siostra skończyła szkołę akurat i wybrała się do Polski troche pomieszkać. Po kilku miesiącach wysłała wniosek o cert (w ówczesnej aplikacji nie było, nie wiem jak teraz...) nie było pytania czy ma wydany już paszport amerykański. Po kilku miesiącach INTERVIEW i co? NIE DALI hehe. GC dalej miała, a nie dali certyfikatu, bo pytali gdzie mieszka OBECNIE (sprawdzali czy GC nie utraciła), a pod przysięgą mówi, że w Polsce i tyle. A nawet nie zapytali o paszport amerykański, a moj tata i siostra chyba ze strachu nic nie wspomnieli nic o paszporcie. A więc olali sprawę potem, a siostra latała na paszporcie, potem wyrobiła sobie PASSPORT CARD żeby mieć 2 proof of citizenship. Po kilku latach zdecydowałem, że wyślemy aplikacje ponownie. Tym razem zrobiłęm kopie paszportu i na sam wierzch położyłem. Urzędas otworzyć musiał starą sprawę i były przepychanki czy ma obywatelstwo nadane prawidłowo czy nie. A my już mieliśmy graf z datami hehe i już siostra tłumaczy, że jak tylko tata dostał obywatelstwo, to ona też i od tamtego dnia mogła mieszkać poza granicami USA i to nie ma na nic wpływu gdzie mieszka po uzyskaniu obywatelstwa i urzędas poprzedni poprostu nie rozumiał przepisów,a siostra i tata byli sami nie pewnie co robic z braku wiedzy. Facet bardzo napocił się zanim przyznał racje, a sprawdzali ze 2-3h. Ja byłem w poczekalni i też wciskałęm swoje racje, bo wyganiali siostrę co godzine z officu, żeby sprawdzić wszystko i czasem przychodził urzędas i pytał w poczekalni. Po 4h maratonie cofnął poprzednią decyzje i wydał certyficate of citizenship i przyznał, że siostra miała prawo mieszkać gdzie chce, a widocznie źle odpowiedziała na pytanie jak pytali gdzie mieszkała podczas tego dnia kiedy tata zdobył obywatelstwo. Ja bym próbował wlecieć do USA na GC. Jak wpószczą, to jesteś legalnie i nic nie stracone, chyba, że na lotnisku powiedzą, że rozpoczną procedurę utraty GC, ale jak nie, to latać potem często do USA co 2-3 miesiące, jakoś przetrzymać do tego obywatelstwa i wtedy na pocztę walić po paszport.
 3. Wyrostek i pobyt 2 dni w szpitalu to ponad 60 tyś $ zapłacone przez ubezpieczenie amerykańskie + deductible i out of pocket było 3 tyś. W sumie wyszło ok 65 tyś $. Wyrostek pojawił się bez objawów odrazu i do szpitala... każdemu może się przydażyć. Ta kwota to jest to co ubezpieczyciel zapłacił, bo szpital zarzyczył sobie więcej, tylko ubezpieczalnie mająnegocjowane umowy i stawki za bycie w IN-NETWORK. Jak wam przyjdzie pokazywać polisę zagraniczną, to wszystko wg stawek szpitala, nie ma żadnych preferencyjnych stawek jak polisy amerykańskie mają. Wykupcie za dużą większą kwote, lepiej mieć te 250 tyś $, wiadomo, że lepiej aby nie korzystać. Ja bym kupił, miałem za dużo sytuacji w rodzinie i mam pudło rachunków ze szpitala, jeden rachuneczek nawet na 980 tyś $....i ubezpieczenie zapłaciło!!!
 4. W NYS tylko do 90 dni pobytu, a nie do 6 miesiecy waznej wizy (tak jest w przepisach). Na motor i samochód osobowy, bo nawet jak masz na ciężarówkę prawko polskie i miedzynarodowe, to nie spełnia to wszystkich wymagań prawa NYS.
 5. Nr SSN mogą podać w okienku po okazaniu ID. Nie wydrukują Ci jego, bo to jest w pewnym miejscu robionym, ale nr podadzą pełny.
 6. Citibank USA dolary na Citibank Polska konto walutowe w dolarach przelew Citi Global Transfer DARMOWY i natychmiastowy lub max do 30 minut (zależy od kwoty, czasu nadania, online czy atm). Jedyny problem, że kantory internetowe w Polsce polikwidowali swoje konta w Citi i nie ma już jak przelać dolarki z Citibanku Polska bez wychodzenia z domu
 7. Wycofać zmusił, bo wtedy lepiej dla niego i Ciebie. Ja bym bezczelnie składał jeszcze raz i nie wycofywał nic i czekał na decyzję. Mieliśmy w rodzinie tę samą historię z siostrą i moi rodzice niewykształceni życiowo i językowo podkulili ogony i dali się na spokój. Dopiero jak ja już podrosłem kilka lat to złożyliśmy podanie jeszcze raz i na siłę uzyskaliśmy w końcu ten papierek. Miał koleś jakieś ale i to i tamto, ale w końcu na przymus, że brak czegoś tam nie znaczy, że prawo łamała, itp. Aż w końcu koleś się ugiął i dał kwitek.
 8. W SSA nie musisz pokazywac starej karty z SSN, wystarczy go umiescic w aplikacji. Do pokazania z dokumentow masz tylko EAD i paszport. Wiecej nic nie trzeba.
 9. Jaki jest status imigracyjny osoby na F-1, ktorej I-20 wazne jest jeszcze jakis czas, a do szkoly nie chodzila ze pewnie ze 2 lata, a szkola nigdy nie upominala sie o studenta? Out of status ? Na I-94 bylo D/S, ale do szkoly sie nie chodzilo.
 10. Krysia, jak oni jeszcze tej formy nie zaaktualizowali. Passport Card jest na rowni z paszportem amerykanskim i jeszcze nie ma na liscie. to samo bedzie z EDL, ale moze nie tak predko lub wogole. Ale Passport card bedzie.
 11. A wlasnie, ze swiadczy. Ja mam enhanced driver license z NYS DMV i bardzo to swiadczy o moim obywatelstwie, ba nawet moge na nim przekraczac granice droga ladowa.
 12. Ja juz w NYC nie wytrzymuje jak pizdzi, a jak mieliby mnie do Chicago zaciagnac, to bym olal te ameryke.
 13. Przelew w kilka sekund, bez wizyt w banku, przez Internet, komfortowo ZA DARMO 5$ to ja bym sie wstydzil tipa dac, a co dopiero pracowac hehehe
×
×
 • Create New...