Skocz do zawartości

Mały Własny Interes W Usa


kopan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz kolejny.

Mam pytanie. Co nalezy zrobic, gdzie sie zgłosic aby otworzyc swoj własny, mały biznes w USA konkretnie Ohio. Ja sam nie moge tego zrobic bo jestem na statusie F-1 ale żona jest rezydentka wiec moglaby to wziąc na siebie. Opowiem krotko o co mi chodzi. Miałby to byc biznes związany z filmowaniem slubów, uroczystosci itp i w związku z tym mam kilka pytan.

1. Jak cos takiego działa w US a konkretnie w OH

2. Czy trzeba tak jak u nas placic jakies co miesieczne składki typu ZUS itp ubezpieczenia itp? (zona jest ubezpieczona u sobie w pracy wiec podejzewam ze nie musialaby juz tego placic)

3. Chce to zalegalizowac bo chcialbym placic podatki, wiadomo można to robic na lewo i pewnie przy kilku weselach rocznie nikt nawet nie zainteresowalby sie tym, ale ja chce zeby to mialo rece i nogi.

4. W związku z powyższym, czy mając np 3,4,5 wesel w roku płace podatek tylko od tego co zarobie??Czo tak jak pytalem wczesniej sa jakies stale oplaty, bo nie usmiecha mi sie np, jesli nic nie zlapie albo 1,2 wesela dokladac do interesu, ktory traktuje jako takie drogie hobby a nie sposob na zycie, bo wiadomo ze trzeba by miec mnostwo zlecen zeby wyzyc z czegos takiego.

5. Czy mozna ubiegac sie o jakies dopłaty na otwarcie wlasnego, tego typu biznesu? W Polsce mozna bylo dostac cos takiego z UE, np na sprzęt itp. Czy takie rzeczy przysluguja tylko obywatelom.

6. i ostatnie, pewnie do ludzi ktorzy moze czyms takim sie zajmuja tutaj: Czy istnieje taka instytucja jak nasz szanowny ZAIKS. Dla nie wtajemniczonych powiem ze chodzi o prawa autorskie. Wiadomo, w tego rodzaju filmach sa podklady muzyczne, za ktore w Polsce trzeba uiścić stosowna opłate. Jak to wygląda w Stanach.

Dziekuje za odpowiedz i mam nadzieje ze dyskusja sie rozwinie. Pozdrawiam ze Strongsville:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz kolejny.

Mam pytanie. Co nalezy zrobic, gdzie sie zgłosic aby otworzyc swoj własny, mały biznes w USA konkretnie Ohio. Ja sam nie moge tego zrobic bo jestem na statusie F-1 ale żona jest rezydentka wiec moglaby to wziąc na siebie. Opowiem krotko o co mi chodzi. Miałby to byc biznes związany z filmowaniem slubów, uroczystosci itp i w związku z tym mam kilka pytan.

1. Jak cos takiego działa w US a konkretnie w OH

2. Czy trzeba tak jak u nas placic jakies co miesieczne składki typu ZUS itp ubezpieczenia itp? (zona jest ubezpieczona u sobie w pracy wiec podejzewam ze nie musialaby juz tego placic)

3. Chce to zalegalizowac bo chcialbym placic podatki, wiadomo można to robic na lewo i pewnie przy kilku weselach rocznie nikt nawet nie zainteresowalby sie tym, ale ja chce zeby to mialo rece i nogi.

4. W związku z powyższym, czy mając np 3,4,5 wesel w roku płace podatek tylko od tego co zarobie??Czo tak jak pytalem wczesniej sa jakies stale oplaty, bo nie usmiecha mi sie np, jesli nic nie zlapie albo 1,2 wesela dokladac do interesu, ktory traktuje jako takie drogie hobby a nie sposob na zycie, bo wiadomo ze trzeba by miec mnostwo zlecen zeby wyzyc z czegos takiego.

5. Czy mozna ubiegac sie o jakies dopłaty na otwarcie wslasnego, tego typu biznesu? W Polsce mozna bylo dostac cos takiego z UE, np na sprzęt itp. Czy takie rzeczy przysuguja tylko obywatelom.

6. i ostatnie, pewnie do ludzi ktorzy moze czyms takim sie zajmuja tutaj: Czy istnieje taka instytucja jak nasz sznowny ZAIKS. Dla nie wtajemniczonych powiem ze chodzi o prawa autorskie. Wiadomo, w tego rodzaju filmach sa podklady muzyczne, za ktore w Polsce trzeba uiścić stosowna opłate. Jk to wygląda w Stanach.

Dziekuje za odpowiedz i mam nadzieje ze dyskusja sie rozwinie. Pozdraiam ze Strongsville:)

Po kolei:

1. musisz troche poczytac i zdecydowac sie czy chcesz Corporation, Sole Proprietorship , LLC itp. Mysle ze jesli bedziesz robil to samemu to zaloz Sole Proprietorship( jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza) i jesli wszystko bedzie szlo jak planujesz to w przyszlosci mozesz rozwiniac to w LLC ( spolka z o.o)

2. Jako Sole Proprietorship podatki placisz kwartalnie a ostateczne rozliczenie robisz normalnie po nowym roku.

3. Aby jak to ujales mialo to rece i nogi koniecznie musisz sie ubezpieczyc..pamietaj ze amerykanie to narod ktory uwielbia sie sadzic i musisz miec zabezpieczenie zeby ktoregos dnia ktos nakazem sadowym nie odebral ci calego majatku - Ubezpieczenie jest NAJWAZNIESZE!!!!

4. Tak placisz tylko od tego co zarobiles...przynajmniej jako Sole Proprietorship. Zorietuj sie tez jak wyglad sprawa twoich stanowych podatkow i jaki procent od ceny musisz doprowadzic do stanowej kasy.

5. To juz musisz sie zorietowac jak to wyglada w twoim stanie a anawet w twoim hrabstwie

6. Tak jest taka instytucja i bardzo pilnuje porzadku: www.copyright.gov ja rejestruje wszystkie swoje zdjecia i juz raz zdarzylo sie ze ktos bezprawnie wykorzystal moja fotke i dzieki rejestracji moglem ubiegac sie o swoje prawa.

Mala rada odnosnie wesel...sam robie zdjecia na tego typu imprezach i z doswiadczenia powiem ci ze warto wystawiac sie na targach typu "Bridal Show" w swojej okolicy. W ciagu jednego dnia mozna podpisac kontrakty z kilkunastoma klientami.

Jeszcze jedna wazna rzecz...dobry kontrakt...zawsz epodpisuj z klientami kontrakt...jak chcesz to chetnei pomoge ci zredagowac. Pamietaj ze musi byc taki zeby chronil twoje prawa, twoja prace i twoj zarobek( kwestie niemilych w stosunku do ciebie gosci, brzydkiej pogody itp) ale tez dawal prawa kleintom - np. poleceni kogosc w razie twojej nieobecnosci, choroby itp

Jak masz jeszcze jakies pytania to zapraaszam na priv!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dziekuje za bardzo wyczerpującą odpowiedz. A co do tego UBEZPIECZENIA. A jakie sądzenie Ci chodzi, ze potrzebuje ubezpieczenie. Czy chodzi o popsucie nagrania, film niezgodny z oczekiwaniami czy jak, odnośnie takich spraw można przecież zabezpieczyć się kontraktem i tam zrobić konkretne puknty które bedą mnie chroniły?Pewnie na początku będą to 2-3-5 filmu w czasie sezonu slubnego, bo nie spodziewam sie jakiejs wielkiej ilosci zlecen. Jeszcze raz dzieki za wielką pomoc i napewno postaram sie cos zredagowac odnośnie umowy z klientem, bo fakt bede chciał się zabezpieczyć za wczasu odnośnie wykorzystania filmu, publikacji jego fragmentow na wlasnej stronie www w celach reklamowych itp. Jesli chodzi o zdjęcia to akurt robi osoba z która prowadze nieoficjalnie współprace. Mi bardziej chodzi o wykorzystanie np konkretnych piosenek w filmach a nie o zabezpieczenie swojego filmu, zeby ktos go nie kopiował czy cos w tym stylu. Czy tym rowniez zajmuje sie ta instytucja której link mi podales? Może masz jakies pomysly na co zwróćic uwage w czasie redagownaia tresci takiego kontraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet najlepszy kontrakt nie uchroni cie do konca przed sadem w razie jakiegos niepowodzenia itp. Kumpel zostal zaciagniety do sadu o to ze jeden z gosci potknal sie o jego torbe ze sprzetem i upadajac zlamal sobie reke. Dzieki temu ze byl ubezpieczony nie musial placic za szpitale i odszkodowanie z wlasnej kieszeni - to tylko jeden z wielu przykladow. Nie przewidzisz nigdy co sie moze stac i dlatego ubezpieczeni jest tak wazne.

Co do wykozystania utworow muzycznych w swoich filmach - musisz miec na to zgode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...