Skocz do zawartości

Nostryfikacja Dyplomu Informatyka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcialbym sie zapytac czy (a z tego co wiem to tak) trzeba nostryfikowac dyplom informatyka w stanach zjednoczonych (stan nowy jork lub california)

Z tego co wiem to nostryfikacja dotyczy dyplomu inzyniera oraz magistra, a dyplom doktora jest honorowany

Prosze mnie skorygowac jezeli sie myle

oraz

jezeli ktos wykonywal podobne kroki, prosze o informacje na temat formalnosci ktore trzeba zalatwic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz pracy w Usa z dyplomem informatyka, to jeśli znajdziesz pracodawcę, dla którego ważniejsze są Twoje umiejętności niż dyplom, to nie ma żadnego problemu. Wystarczy, że sprawdzi co potrafisz i sprawa rozwiązana.

Natomiast dobrze faktycznie jest mieć taką nostryfikację ( tłumaczenie dyplomu z poświadczeniem jego amerykańskiego odpowiednika tzw. "Evaluation Report"). Ja osobiście dokonywałam ewaluacji dyplomu magistra za pomocą organizacji WES (www.wes.org), ale jest jeszcze kilka innych organizacji mających do tego uprawnienia. Dokładnie poczytasz na stronce www.naces.org. Pozdrawiam i mam nadzieje, że choć trochę pomogłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chicalem przytoczyc odpowiedz jaka dostalem od pso@pso-usa.org na ten sam temat

to tak gdyby innych interesowalo

Witam,

To nie Twoj dyplom, ale to co umiesz i ewentualnie status imigracyjny zdecyduje czy Ciebie zatrudni jakis pracdawca w USA.

Pozdrowienia

Wojtek

Question: Jaka jest procedura nostryfikacji dyplomu magistra ekonomii (skonczylem studia w Polsce)?

Answer: Krótka odpowiedz brzmi: zadna. Po prostu w Stanach dla zdecydowanej wiekszosci zawodów nie ma odpowiednika polskiej nostryfikacji.

W Polsce i w wielu krajach europejskich istnieje specjalna formalna procedura uznawania stopni naukowych z innych krajów. Z reguly dokonuje tego rzadowa komórka (komisja, wybrane uczelnie panstwowe, itp). Decyzje takiej komisji sa wiazace dla wszystkich instytucji panstwowych (tzn. musza one uznac nostryfikowany stopien naukowy), a i z reguly sa automatycznie uznawane przez prywatne firmy. Tego rodzaju procedure nazywamy wlasnie nostryfikacja.

Dla przykladu: absolwent amerykanskiej uczelni, który chce podjac prace w administracji panstwowej w Polsce na stanowisku wymagajacym wyzszego wyksztalcenia, musi najpierw nostryfikowac swój dyplom w sposób wskazany przez polskie prawo (czyli musi zglosic sie na polska uczelnie, która oceni, czy kurs studiów z USA spelnilby jej wymagania do wydania dyplomu). Podobnie jest w przypadku, gdyby ów absolwent chcial rozpoczac studia doktoranckie na polskiej uczelni. Osoba z doktoratem z USA tez musi nostryfikowac dyplom, jesli chce podjac prace na polskiej uczelni.

W Stanach sytuacja jest nieco inna - nie ma komisji panstwowych ds. nostryfikacji, a kazda instytucja moze uznac lub nie stopien naukowy z innego kraju wedlug wlasnego widzimisie (z pewnymi wyjatkami, o których szerzej w sekcji "Praca w USA po polskiej uczelni"). Uczelnia (jesli chcemy sie dalej ksztalcic) lub firma (jesli chcemy pracowac) moze uznac nasz poziom wyksztalcenia na slowo (to raczej rzadko, ale czasem sie zdarza w firmach prywatnych), na podstawie tlumaczenia przysieglego (to zazwyczaj), albo ewaluacji dyplomu przez profesjonalna firme. Moze sie tez zdarzyc, ze instytucja odmówi uznania dyplomu, i zadna sila (stanowa czy federalna) jej do zmiany decyzji nie zmusi.

Q: Mam z Polski dyplom licencjata i magistra (po dwuletnich studiach uzupelniajacych). Na jaki stopien amerykanski przeklada sie polski licencjat, a na jaki magister?

Jesli zdecydujemy sie na profesjonalna ewaluacje dyplomu z Polski (patrz nastepne pytanie), to najprawdopodobniej przetlumaczy ona nasz tytul magisterski jako cos posredniego miedzy amerykanskim bakalarzem i magistrem. Podobnie tez postapi wiekszosc amerykanskich uczelni, jesli bedziemy sie starac na studia pobakalarskie (graduate).

Stopien licencjata bedzie niestety ewaluowany jako cos pomiedzy amerykanskim stopniem Associate (po dwuletnich studiach) a bakalarzem. Podobnie bedzie tez ze stopniem inzyniera.

Natomiast w CV warto wpisac "Master's degree" i w nawiasie polskie "magister", a w przypadku licencjatu/ stopnia inzyniera wpisac BA/BS* i polskie odpowiedniki. Pracodawcy zawsze mozna wytlumaczyc podczas rozmowy o prace, ze w polskim systemie szkolnictwa wyzszego, podobnie jak w reszcie Europy, podstawowe studia wyzsze sa 3-3,5 letnie (licencjat), wiec sa odpowiednikiem tutejszego bakalarza. Natomiast studia magisterskie trwaja minimum 5 lat, wiec odpowiadaja tutejszym bakalarskim (4 lata) i rocznym magisterskim. Mozna tez porównac studia magisterskie (typowe 5-5,5 letnie) do tutejszego laczonego programu BA/MA czy BS/MS, który zazwyczaj trwa 5 lat.

Q: Slyszalam, ze mozna nostryfikowac dyplom w agencji, która nazywa sie WES. Jak mozna sie z nimi skontaktowac?

WES, czyli World Education Services, to jedna z firm zajmujacych sie ewaluacja (nie nostryfikacja!) dyplomów uniwersyteckich z calego swiata. Usluga ta nie jest odpowiednikiem nostryfikacji w Europie, gdyz nie ma zadnej podstawy prawnej i ocena WES nie jest dla zadnej firmy, uczelni czy agencji rzadowej wiazaca. Z drugiej strony firmy, uczelnie, jak równiez agencje rzadowe (zwlaszcza w sprawach zwiazanych z imigracja) moga prosic o dokonanie profesjonalnej ewaluacji dyplomu - i WES jest najwieksza tego typu firma w USA.

Ewalucja polega na wystawieniu dokumentu, który podaje historie akademicka danej osoby (swiadectwa, zdobyte stopnie naukowe) w kraju ojczystym, z jednoczesna adnotacja amerykanskiego odpowiednika tego poziomu wyksztalcenia. Ewaluacji dokonuje sie na podstawie przedstawionych kopii oficjalnych dokumentów z Polski wraz z tlumaczeniami przysieglymi (moga byc z Polski; akceptowane sa tez dokumenty przetlumaczone bezposrednio przez uczelnie). Pamietajmy, ze nigdy nie nalezy wysylac oryginalów dokumentów! W razie zgubienia (a takie rzeczy sie zdarzaja, zwlaszcza na uczelniach), odtworzenie dyplomu czy swiadectwa maturalnego jest procesem czaso- i pracochlonnym.

WES i inne firmy tego typu proponuja dwa rodzaje uslug: ewaluacje dyplomu (document-by-document evaluation, $100) i ewaluacje karty przebiegu studiów (course-by-course evaluation, $150). Ta pierwsza podaje tylko dotychczasowe stopnie naukowe (np. matura = dyplom ukonczenia szkoly sredniej; licencjat = 3 lata studiów undergraduate; magister = bakalarz, 5 lat studiów undergraduate). Drugi typ uslugi oprócz informacji z pierwszej podaje równiez zaliczone przedmioty, odpowiadajaca im liczbe kredytów oraz uzyskana ocene (jest to wiec odpowiednik amerykanskiej karty przebiegu studiów - transcript).

Niestety WES patrzy glównie na liczbe lat studiów, stad tez typowy polski absolwent na tym traci (licencjat nie moze byc uznany za odpowiednik bakalarza, bo dostaje sie go po 3, a nie 4 latach studiów). Trzeba tez upewnic sie, ze nasza karta przebiegu studiów, która wysylamy WES, zostala dobrze przetlumaczona - WES spisuje nazwy przedmiotów z tlumaczenia, wiec warto zadbac o to, zeby odzwierciedlalo ono nasze rzeczywiste doswiadczenie.

Adres internetowy WES to www.wes.org. Mozna tez skontaktowac sie z WES telefonicznie (212 966 6311). Inne firmy zajmujace sie ewaluacja dyplomów zagranicznych mozna znalezc na stronie NACES (National Association of Credential Evaluation Services), http://www.naces.org/members.htm.

Q: Znajomy doradzil mi, zebym od razu po przyjezdzie do Stanów ewaluowal dyplom i jak to zrobie, zaczal szukac pracy. Nie wiem natomiast, czy wystarczy ewaluowac sam dyplom, czy musze ewaluowac caly indeks?

Poniewaz ewaluacja, w przeciwienstwie do europejskiej nostryfikacji, nie ma mocy prawnej, raczej nie warto wydawac pieniedzy i ewaluowac dyplomu "na wszelki wypadek", czyba ze potencjalny pracodawca, urzad imigracyjny lub uczelnia wyraznie sobie tego zazycza. Czesto wystarczy tak naprawde zwykle tlumaczenie dyplomu (i to zawsze warto miec).

Odpowiedz na pytanie, czy tlumaczyc/ewaluowac dyplom czy karte przebiegu studiów, zalezy od okolicznosci. Jesli pracodawca/ urzad imigracyjny chce tylko potwierdzenia ukonczenia wyzszej uczelni, wystarczy dyplom. Jesli staramy sie o przyjecie na dalsze studia, potrzebne bedzie tlumaczenie/ewaluacja karty przebiegu studiów. Sporadycznie pracodawcy równiez prosza o zalaczenie karty przebiegu studiów do podania o prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kilka miesiecy temu robilem ewaluacje dyplomu informatyka z polskiej uczelni (a w sumie nawet 3) i akurat skorzystalem z WES, sama ewaluacja przebiegla szybko (pomimo tego, ze nie wybralem mozliwosci ekspersowego zalatwienia sprawy), tak naprawde sporo czasu mi zajelo uzyskanie potwierdzenia z uczelni o tym, ze studiowalem na druku WES, ale o tym w innym watku

Co do samego szukania pracy to zgadzam sie z AniaL, co jak co ale w tym zawodzie licza sie umiejetnosci, nikt mnie nigdy nie pytal o skonczone studia, czasem tylko pytali czy je mam. Liczy sie przede wszystkim doswiadczenie zawodowe (czyli to gdzie sie pracowalo i co sie robilo). Podsumowujac: pracownik, ktory np. od 2 lat zajmuje programowaniem w firmie ABC, ma wieksze szanse na prace, niz ktos kto skonczyl kierunkowe studia w tym temacie. Z wyjatkiem takich sytuacji, kiedy studiowalo sie na naprawde renomowanej uczelni.

Moze ktos mnie zaraz zmiesza z blotem, ale uwazam ze dyplom informatyka z polskiej uczelni, w USA ma niewielka wartosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos mnie zaraz zmiesza z blotem, ale uwazam ze dyplom informatyka z polskiej uczelni, w USA ma niewielka wartosc.

Sam juz kilka razy dostalem prace, wlasnie nie za to gdzie studiuje, ale za to jakie projekty skonczylem i gdzie pracowalem,

wiem tez ze kilku absolwentow informatyki nie dostalo roboty przez to ze pyrzyjeli (kilka lat temu [kiedy to bylo :} ) licealiste

widze ze podobnie jest w stanach

zastanawialem sie jednak, gdyz widzialem w np ogloszeniach o prace dla Google, ze wymagane sa studia masters, a najlepiej ph.d.

i bylem Ciekaw jak taki dyplom z polskiej uczelni jest honorowany

lub co trzeba zrobic by taki byl

BTW. na wszystkich stronach gdzie szukalem jest ze studia "Engineering" wymagaja ewaluacji, ale nigdzie nie napisali jakie specjalizacje inzynierskie i nigdzie tez nie bylo odnosnikow na temat informatyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z praca dla Googla nie jest tak zle, co prawda konkurencja jest ogromna, ale mozna sie dostac skoro mojemu znajomemu sie udalo, co prawda nie Polak, ale tez nie Amerykanin.

wieksze firmy, do ktorych zglaszaja sie setki kandydatow, musza postawic wysoko poprzeczke przy rekrutacji, chocby tylko po to, zeby ilosc kandydatow spadla z kilkunastu tysiecy do chocby kilkuset

ja sie sporo nasluchalem od znajomych, ktorzy pracuja lub pracowali dla googla, yahoo, czy paypala i wszyscy zgodnie mowia, ze to tylko fajnie brzmi, pracuje sie duzo i ciezko, czesto nie wychodzac z biura caly dzien

(nawet jedzenie i kawe sie pracownikom daje za darmo na miejscu, zeby tylko za dlugo na lunche nie chodzili), ale co jak co jakas tam satysfakcja jednak jest

inna rzecza, ktora rowniez zgodnie przyznaja moi znajomi jest fakt, ze pol roku pracy w wiekszej firmie, z takim wpisem w resume nie ma problemu ze znalezieniem pracy

wszystko zalezy od tego co sie chce w danej firmie robic

co do inzyniera, to inzynier nie musi byc informatykiem chociaz nie da sie ukryc, ze w dzisiejszych czasach powinien wiedziec duzo wiecej niz podstawy obslugi komputera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...