Skocz do zawartości

Podatek Z H2b A Fakt Zostania Resident Alien


waszer

Rekomendowane odpowiedzi

W 2005 roku w polowie grudnia przyjechalem do USA na wizie H2B. Opuscilem kraj w pazdzierniku 2006 i od 2007 roku staram sie odzyskac podatek za 2006 rok (niestety za pomoca pewnej firmy, ktorej nazwy nie bede wspominac). Jak na razie z negatywnym skutkiem. Otoz bylem tam z kilkoma znajomymi i dostali oni zwrot podatku juz w 2007, czy na poczatku 2008 roku (mieli identyczna sytuacje jak moja). Ja z moim pechem nie moge go jednak odzyskac.

Otoz IRS, z ktorym prowadze korespondencje od 2 lat w tej sprawie twierdzi, ze:

"H1B visa holders in the US longer than 182 days become Resident Aliens and cannot claim Tax Treaty benifits" (pisownia oryginalna). Swiadczy to o ich wielkim niedoksztalceniu, gdyz nie wspomne o literowce, ale i niepoprawnym rodzaju wizy. Od tych dwoch lat i tego pisma, mniej wiecej co 2 miesiace dostaje pisma od nich na przemian albo z informacja, ze nie udalo im sie rozwiklac mojej kwestii i potrzebuja na to kolejne 45 dni albo, ze wisze im kase plus rosnace odsetki.

Sprawdzilem o co chodzi z tymi 182 dniami i Resident Alien (chcialoby sie napisac Resident Evil) i by stac sie Resident Alien trzeba zrobic Substantial Presence Test, ktory mowi ze musisz spedzic w usa:

1. 31 days during the current year, and

2. 183 days during the 3-year period that includes the current year and the 2 years immediately before that, counting:

All the days you were present in the current year, and

1/3 of the days you were present in the first year before the current year, and

1/6 of the days you were present in the second year before the current year.

Moj pech jest taki, ze w 2004 roku bylem w USA na WAT (wiza J1) od czerwca do wrzesnia, czyli de facto podchodze pod kategorie Resident Alien (wspomne, ze wyzej wspomniani znajomi byli rowniez ze mna w 2004 roku na wizie J1 i za resident alien nie zostali uznani). Ale z drugiej strony od mojego wyjazdu z USA w 2006 roku, moja stopa na amerykanskiej ziemi nawet nie postala minuty i nie mam z USA juz nic wspolnego i tzw "closer connection" mam z Polska.

I teraz pytanie. Czy ktos z was mial lub slyszal o podobnej sytuacji? Czy mam miec jeszcze nadzieje na odzyskanie zwrotu podatku czy po prostu pogodzic sie z moim pechem?

Nie bede ukrywal, ze otrzymac zwrot w wysokosci $2165 jest lepsze niz dokonanie oplaty w wysokosci $81,93 (plus odsetki, co na dzien ostatniego listu od IRS sprzed miesiaca stanowi kwote $103)...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

U mnie sprawa wyglada tak ze bylem w 2004 i 2006 na J1 (po 120 dni). W 2007 bylem 180dni na H2B. Na poczatku 2008r. dostalem zwrot prawie wszystkich podatkow, po czym na poczatku 2010r. otrzymalem pismo z IRS ze mam oddac 70% tego podatku ktory mi zwrocili poniewaz wyslalem im deklaracje zbyt wielu podatków i one nie sa do zwrotu. Wg. nich dop zrotu jest tylko federal. Co dziwne jak jeździlem na J1 to otrzymywalem zwrot i federal i state. Inni na H2B tez dostali zwrot obydwoch podatkow. Co najdziwniejsze w rozmowie telefonicznej IRS podkreslał ze wedlug ich infomracji ja jestem Citizen-obywatelem USA. Z informacji od IRS wynika ze rozliczalem sie przy uzyciu formularza 1040ez-a wg.nich to jest dokuemnt dla citizen.

-Czy ktos z was sie orientuje o co chodzi i gdzie popelnielem bład?

-Jakim papierem powinnismy sie rozliczyc po H2B?

-Jakie podatki są do zwrotu po H2B?

-Czy 100% podatku jest do zwrotu?

-Dlaczego oni mysla ze jestem obywatelem?

Będę wdzieczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...