Jump to content

Rozliczenie z polskim fiskusem


Recommended Posts

Czy ktokolkwiek po powrocie z wakacyjnego pobytu w Stanach (wiza J1, work&travel) rozliczał się z z polskim fiskusem? Właśnie wyczytałam gdzieś, że muszę w Polsce zapłacić podatek za 2004 rok (wyszło mi ponad 1500zł (sic!)). W Polsce w 2004 nie miałam żadnych dochodów, nie mam nawet NIPu.

Czy ktoś cokolwiek wie?

Link to comment
Share on other sites

Powinnaś się tylko rozliczyć z amerykańskim fiskusem tj IRS.. chodzi o nadpłacony podatek, który powinni Ci zwrócić

poszukaj na forum byłom o tym kilka wątków

pozdrawiam Bożka

Link to comment
Share on other sites

Bożka, że z IRS uzyskam zwrot, to dobrze wiem, sama wypełniłam papiery i czek już do mnie jedzie 8)

NIPu nie mam, ale będę właśnie występować o przyznanie, bo zaczynam pracę w naszym pięknym kraju. Interesuje mnie tylko, czy mnie fiskus nie ścignie, bo podobno dostają z USA informację kto ile zarobił :? Wyszło mi pięknie, że musiałabym zapłacić 1000zł i przyznam, że mnie to bardzo boli. Być może nikt tego nie sprawdzi, bo w poprzednich latach była cisza, ale podobno teraz przepisy się zmieniły i nie chciałabym być po sądach ciągana :?

Link to comment
Share on other sites

Pytanie ww. podatnika dotyczy: "Czy w tej sytuacji ma prawo do uznania jako koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych "na wyjazd na program" obejmujących koszty połaty wizowej, biletu autobusowego na dojazd z lotniska do pracodawcy oraz koszty uzyskania pozwolenia na pracę, ubezpieczenia i biletu lotniczego?"

Czyli niezupełnie chodzi tu o sam obowiązek rozliczania się z podatku. Jeśli ktoś pracuje w Polsce i ma dochody to ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem z pieniędzy zarobionych w USA.

Co do osób niepracujących w Polsce informacje są co najmniej sprzeczne. Aczkolwiek nie wydaje mi się, że nasz urząd skarbowy ma wgląd w dane irs. Jednak mogę się mylić.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Szkoda, że sprawa nie została rozwiązana.

Bardzo ciekawi mnie kwestia rozliczenia z polskim fiskusem po powrocie z internshipu w Usa.

Przecież jeżeli po powrocie zdecuduje się na jakiś większy zakup (np. auto) to urząd skarbowy przczepi się skąd mam pieniądze, skoro nie mam dochodów i nie płacę podatków...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...