Skocz do zawartości

J1 - praca plus nauka = problem?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Mam problem jak sadze:

Wyjechalem na pol roku do USA na pewien uniwersytet robic badania. Dostale wize J1 a dokladnie J1 Trainee (nie studencka). Jako ze bylem wczesniej w USA, mialem juz zaraz na przyjezdzie SSN i po okolo miesiacu znalazlem sobie prace dorywcza w wieczory w weekendy. W swojej naiwnosci myslalem ze to wystarczy zeby miec legalna praca.... Minal juz 1 miesiac odkad tam pracuje (przepracowalem moze 30h), a wczoraj sie polapalem ze NIE WOLNO mi podejmowac zadnej dodatkowej pracy!!!!!! Pytanie moje dotyczy tego co mi moga zrobic jak sie polapia - oto streszczenie sytuacji w punktach:

1. moj uniwersytet jest moim wystawca DS, jednakze uczelnia nie wie ze mam praca stad SEVIS nie powinien byc zaalarmowany

2. uniwersytet placi mi ok 1000 usd/miesiac na utrzymanie plus jedzenie, podatek jest jakis odporwadzony (ale mniejszy niz normalnie z racji tego ze jestem na J1)

3.SSN w pracy - pracodawca odprowadza z mojej tygodniowki Medicare i Social Security. Pracodawca nie chcial ode mnie zadnego EAD czyli zezwolenia na prace. Spytal sie czy moge pracowac - powiedzialem ze tak (myslalem ze mam taki sam status jak J1 Student czyli moge sie uczyc i pracowac nie wiecej niz 20h tygodniowo:/). Pracodawca nie ma zamiaru sie kontaktowac z moim uniwerytetem czy cos w tym stylu....

4. Nie mam zamiaru zostawac po wygasnieciu vizy tylko grzecznie wroce do kraju.

Boje sie ze pracodawca kiedys moze miec kontrole dokumentow, ktore wypelnialem gdy przyjmowalem sie do pracy i wtedy zaczna dochodzic jaki jest moj prawdziwy status - czy taka sytuacja jest mozliwa?? Czytalem ze ludzie spedzaja cale lata w USA po wygasnieciu wizy i odprowadzaja podatki i jest ok - stad wynika ze INS nie powinien sie mnie czepiac skoro wszystko mam placone? Czy INS moze wystapic z zapytaniem o moj status widzac ze mam wplywy z uniwerytetu i z jakiegos innego miejsca? Teoretycznie naruszylem juz prawo wiec nie wiem czy warto zrezygnowac z tej roboty czy tez nie?

Ehh narobilem sobie, teraz zamiast cieszyc sie ta Ameryka bede siedzial 4 miesiace jak na szpilkach:/

Z gory dziek za pomoc

PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...