Skocz do zawartości

Prywatny Fundusz Emerytalny Po Latach


tian_shan

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy post na forum. Witajcie.

Szukam w necie odpowiedzi na pytanie dotyczące indywidualnych kont emerytalnych w prywatnych funduszach. Mój tata pracował w latach '80 w USA w Virginii jako pracownik akademicki. Założył wtedy dodatkowe konto w funduszu emerytalnym (TIAA CREF). Potem wróciliśmy do Polski. Teraz, gdy osiągnał już wiek emerytalny,może zacząć pobierać pieniądze. Można wziąć całość kwoty lub rozbić ją na coroczne wypłaty. I teraz pytanie - podatek dla obcokrajowców (non resident alien) wynosi 30%. Jak twierdzą nasi znajomi (Polacy od 30 lat pracujący w USA), w przypadku jednorazowej wypłaty całej kwoty jest on nie do odzyskania, bo kwota ta będzie zbyt wysoka (chociaż obiektywnie patrząc to nie jest duża kwota nawet w Polsce, tym bardziej w Stanach), jeśli jednak rozbije się ją na kilka lat corocznych wypłat, to podatek można spokojnie odzyskać, bo kwota będzie mała. Znajomi nie wiedzą jednak, jak to zrobić tzn. jak dostać zwrot podatku od wypłaty z prywatnego funduszu ani jaka jest ta graniczna kwota. Pytałam też znajomych Amerykanów i nikt nie potrafi pomóc. Czy ktoś z was orientuje się, czy faktycznie można dostać zwrot takiego podatku? Jeśli tak, jaka jest maksymalna kwota zwolniona z opodatkowania? Na stronach IRS też nie znalazłam odpowiedzi. Dziękuję za wszelkie sugestie, gdzie szukać informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...