Skocz do zawartości

Duzy problem!! sevis


Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem co robic i o co w tym chodzi conajmniej 2razy dziennie dostaje takie maile od CIEE:

ATTENTION CIEE WORK EXCHANGE PARTI[beeep]NTS! The US government’s SEVIS tracking system does not yet have your required US home address information.

Our records indicate that your CIEE program began on [DSStart]. If you do not report this information within 9 days the U.S. Immigration and Customs Enforcement will automatically terminate your program in SEVIS! Once your program is terminated, CIEE will be unable to help you regain your valid program status and you will need to return home. We recommend that you report this information immediately upon arriving in the United States at www.mysevis.com to avoid any problems in the future.

Here is the information you will need to provide CIEE:

Your Name

Your SEVIS ID Number (located in the upper right hand corner of your DS-2019 Form, above the bar code)

Your US Home Address (No PO Boxes allowed)

If you have already arrived in the US, click on the link below to report this information to CIEE right now: www.mysevis.com

Note: If you have not yet arrived in the US please contact your local sending office to change your programs start date or if you are no longer planning on parti[beeep]ting. If you have already provided CIEE with this information and you continue to receive SEVIS Notices, please call our customer service line at 1-888-268-6245.

Thank you for your cooperation. We appreciate your assistance in complying with this law!

O CO CHODZI :shock: przeciez jeszcze nie jestem w USA!!wylatuje tam w sobote!!co robic??poradzcie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Note: If you have not yet arrived in the US please contact your local sending office to change your programs start date or if you are no longer planning on parti[beeep]ting. If you have already provided CIEE with this information and you continue to receive SEVIS Notices, please call our customer service line at 1-888-268-6245.  

Thank you for your cooperation. We appreciate your assistance in complying with this law!

Przeciez jest napisane.. skontaktuj sie z biurem ktore Cie wysyla..

F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale co ja mam zrobic oprocz tego!! z tego co zrozumialam to jest tam napisane ze za 9 dni cos sie stanie...i ze nie maja mojego adresu zamieszkanie tam w USA!!czy moga mnie przez to nie wpuscic do USA??

Pierwsza rzecz to skontaktowac sie z biurem, ktore Cie wysyla, oni sa odpowiedzialni i sluchaj co Ci poradza. Poza tym mozesz sie pomodlic (jesli wierzaca jestes) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale co ja mam zrobic oprocz tego!! z tego co zrozumialam to jest tam napisane ze za 9 dni cos sie stanie...i ze nie maja mojego adresu zamieszkanie tam w USA!!czy moga mnie przez to nie wpuscic do USA??

Skontaktuj sie z twoim biurem to powinno zalatwic sprawe. INS moze Cie nie wpusic do usa (albo skreslic z programu) jesli spoznisz sie z sevisem o 30 dni... czyli jesli masz dsa wsytawionego od 1 maja do 1 wrzesnia to musisz sie zameldowac w sevisie do 31 maja - inaczej automatycznie Cie system usunie. Wiec nie stresuj sie tymi 9 dniami - ale sprawe dopilnuj.

F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maja mi wystawic nowego DSa!!byc moze juz to zrobili tam w Bostonie... ciekawe czy zdarza....czy te 9 dni ktore mi zostaly daja mi szanse na wjazd na terytorium USA??czy nie??jezeli nie dostane nowego DSa??piszcie prosze!!mial juz ktos taka sytuacje??

dodam ze wylatuje 25.06(czyli jeszcze tylko 4 dni do wylotu :shock: )zdarza z Bostonu przeslac DS'a do Warszawy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...