Skocz do zawartości

Ślub z amerykańskim żołnierzem


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

sprawa jest pilna, dlatego liczę na Waszą pomoc. Od grudnia poprzedniego roku mieszkam z moim partnerem, który jest w Polsce z powodu wojska. Ma już przydzielone nowe miejsce pracy (Kalifornia), gdzie musi być na początku stycznia, stąd wyjeżdżamy na początku grudnia. Planowaliśmy pobrać się w Polsce, ale od dobrych dwóch miesięcy czekamy na list z jego aktem urodzenia, bo bez tego nie da się w tym chorym kraju nic załatwić. Partner ma oczywiście paszport i odpis aktu urodzenia tu, na miejscu, ale w sądzie i urzędzie wymagają oryginału. Na ten moment wydaje się to nierealne, żeby udało nam się pobrać w Polsce, w związku z czym nastawiam się mentalnie do tego, że ślub będzie w Stanach. Martwi mnie jednak to, że na ETSA, muszę wrócić do Polski... ile mniej więcej będę musiała tu siedzieć zanim pozwolą mi wrócić do Stanów na stałe? Czy są jakiekolwiek sposoby, w jaki można przyspieszyć cały ten chory proces tu, w Polsce? Chodzi głównie o czekanie na to niedorzeczne pozwolenie sądu. Czy wojsko może w jakikolwiek sposób wydać podobne oświadczenie na wzór tego wymaganego tj. o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu czekacie na original aktu urodzenia czy jakiegoś dokumentu o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego?

Wojsko nie ma nic do gadania co do tego ile trwa uzyskanie aktu urodzenia. To jest kwestia raczej stanu gdzie ten facet się urodził.

Watpie żebyś była w stanie cokolwiek przyspieszyć w Polsce. Nie jesteś pierwsza ani ostatnia osoba która będzie czekać w ciągu kwestii imigracyjnych.

Mam dla ciebie lepszy plan niz ESTA szczególnie że do jego wyjazdu macie jeszcze kilka miesięcy.

Wyślijcie petycje o wize K1 juz terez. Dostaniesz ja w ciągu około roku. Wtedy możesz wjechać na tej wizie do US z obowiązkiem wzięcia slubu w US I wtedy zaaplikujesz o zielona karte. W międzyczasie możesz chłopaka odwiedzić na ESTA.

Jeśli pojedziesz z nim na esta w grudniu (po co? Żeby brać slub?) To będziesz musiała wrócić do Polski zanim upłynie ważność ESTA. Zakładam że dopiero wtedy byście wyslali petycje o wize malzenska i bedziecie czekać na te wize kolejny rok. To czy cie wpuszcza ponownie na ESTA nie jest gwarantowane szczególnie gdy zobaczą że masz meza obywatela i często chcesz podróżować.

Więc wydaje mi się że w waszym przypadku lepiej i "szybciej" byłoby wystapic już TERAZ o wize narzeczeńska K1.

Piszę z doświadczenia. Mój mąż też mieszkał w Europie. Przygotowaliśmy petycje o K1 zanim wyjechał spowrotem do US. Poczekałam kilka miesięcy i po dostaniu wizy do niego pojechałam, wzięliśmy slub i nie musiałam kombinować jak tu wracać, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW jestes pewna czy Twój facet na pewno stara sie o ten akt urodzenia? Generalnie ten dokument można zamowic online i otrzymać do 2 tygodniu. Dodaj jakiś tydzień albo dwa na doręczenie do Europy... nie powinno to trwać tak długo. W niektórych Stanach można zapłacić extra za przyspieszone wydanie dokumentów i mieć je na następny dzień roboczy.

A co do dokumentu o to że facet nie ma przeszkód co do zawarcia małżeńska... nie wiem o co tutaj chodzi. W wojsku nie ma czegos takiego. Jedyne co facet musi zrobić to powiadomić dowództwo ze planuje brać slub i to wszystko.

Edytowane przez Roelka v.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Roelka v.2 napisał:

BTW jestes pewna czy Twój facet na pewno stara sie o ten akt urodzenia? Generalnie ten dokument można zamowic online i otrzymać do 2 tygodniu. Dodaj jakiś tydzień albo dwa na doręczenie do Europy... nie powinno to trwać tak długo. W niektórych Stanach można zapłacić extra za przyspieszone wydanie dokumentów i mieć je na następny dzień roboczy.

A co do dokumentu o to że facet nie ma przeszkód co do zawarcia małżeńska... nie wiem o co tutaj chodzi. W wojsku nie ma czegos takiego. Jedyne co facet musi zrobić to powiadomić dowództwo ze planuje brać slub i to wszystko.

Jego mama nam go wysłała, podobno 2 miesiące temu, pytamy ją o to średnio 3 razy w tygodniu i cały czas mówi, że już wysłała. 

Żeby wziąć ślub w Polsce z obcokrajowcem, trzeba złożyć zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Konsulat nie wydaje takich zaświadczeń, więc sąd rejonowy w Polsce będzie go z tego obowiązku zwalniał, a na to się czeka miesiącami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, S_aint said:

Jego mama nam go wysłała, podobno 2 miesiące temu, pytamy ją o to średnio 3 razy w tygodniu i cały czas mówi, że już wysłała. 

Żeby wziąć ślub w Polsce z obcokrajowcem, trzeba złożyć zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Konsulat nie wydaje takich zaświadczeń, więc sąd rejonowy w Polsce będzie go z tego obowiązku zwalniał, a na to się czeka miesiącami. 

Mam podobne wątpliwości co Roelka. Zdobyć akt urodzenia tutaj to jest bardzo szybko. Jak wyslala 2 miesiące temu to powinien juz dawno dojść. Listy z USA do żołnierzy idą jako listy lokalne to adresu APO AE jeżeli chodzi o Europę. Są traktowane przez pocztę USA jako lokalne krajowe listy. Ja bedac w Iraku czy Korei dostawałem listy bardzo szybko, praktycznie nie było żadnego opóźnienia. Tak wiec albo list zaginął albo nie został wysłany. Albo został wysłany na lokalny polski adres, a wtedy szukaj wiatru w polu. 

Edytowane przez cavscout
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, S_aint said:

Jego mama nam go wysłała, podobno 2 miesiące temu, pytamy ją o to średnio 3 razy w tygodniu i cały czas mówi, że już wysłała. 

Żeby wziąć ślub w Polsce z obcokrajowcem, trzeba złożyć zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Konsulat nie wydaje takich zaświadczeń, więc sąd rejonowy w Polsce będzie go z tego obowiązku zwalniał, a na to się czeka miesiącami. 

Jak mama mojego męża wysyła nam paczki na APO AE to dochodzą w ciągu tygodnia. Więc albo ktoś kłamie albo list zaginął.  Nawet jak ja wysyłam rzeczy z USA do Polski to dochodziły max w ciągu miesiąca.

Anyway. Tak jak napisałam wcześniej. Nie bawcie się więc w slub w Polsce tylko wysyłacie juz teraz petycje o wize narzeczeńska. Będziesz mogła wtedy legalnie imigrowac za jakiś rok. Bo twój pomysł z ESTA raczej ma się nijak do legalnej imigracji.

Edytowane przez Roelka v.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...