Skocz do zawartości

INTERNSHIP - ulotnienie sie...!!!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Cześa Wszystkim

Mam pytanko, mo?e ktoś wie,orientuje sie w temacie.

Wyje?d?amy w czerwcu/lipcu na Internship do USA. Prawda jest taka ?e wybraliśmy ten program tylko po to aby dostac sie do USA i miea wize J-1 która pozwoli legalnie szukaa pracy.

Wyje?dzamy z biura JDJ Bachalski, i oni tam mają to co wszyscy, czyli zakichane praktyki w McDonaldzie.

Ma3o nas to interesuje, chcemy sie urwaa , bya mo?e zaraz po przyje1dzie i poszukaa sobie wszystkiego na w3asną reke.

i stąd moje pytanie:

co dzieje sie w momencie gdy nie zjawiamy sie u pracodawcy z praktyk?

Na pewno kontaktuje sie z zapytaniem do fundacji a fundacja do biura w Polsce z zapytaniem gdzie są praktykanci...

Ale czy wszczynane są jakieś procedury poszukiwawcze? jakie są konsekwencje? s3yszeliście, wiecie coś na ten temat?

Boimy sie troche konsekwencji. To ?e nam walną misia przy wyje1dzie to nas ma3o martwi bo to nasz ostatni wyjazd do USa, chcemy tylko miea mo?liwośc trzaskaa te 18 miechó i zarobia troche kasy i wrócia do Polski.

Druga sprawa czy pracodawca robi jakieś problemy gdy chcemy pracowac drugą zmiane gdzie indzej...z drugiej strony nie musi o tym wiedziea.

Boimy sie troche konsekwencji, napiszcie coś jeśli wiecie. Najlepiej jeśli macie konkretne informacje o podobnych przypadkach.

I drugie ma3e pytanko...czy są problemy z dostaniem wizy na internship w ambasadzie w Polsce na ten moment? czy wszystko idzie jak po maśle...

no to dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Strasznie duzo pytan...

1. Wiza J-1 NIE jest wiza, ktora pozwala legalnie SZUKAA pracy!! Na J-1 masz prawo pracowac WYLACZNIE u jednego pracodawcy na podstawie kontraktu z ktorym, zostal Ci wydany DS!

W zasadzie powinienes poinformowac pracodawce o checi podjecia pracy u jeszcze innego pracodawcy (choc musisz wiedziec, ze praca dla jakiegokowliek innego pracodawcy jest NIELEGALNA na wize J-1), niemniej lepiej sie wychodzi nie informujac go o takim zamiarze.

Podstawowa zasada mowi, ze jesli juz podejmujesz dodatkowa prace, masz obowiazek przede wszystkim wykonac wszystkie prace zlecone Ci przez Twojego podstawowego pracodawce.

2. Jesli sie nie zjawicie u pracodawcy w ogole, oficjalnie jestescie zglaszani przez organizatora internshipu do SEVIS'u (kazdy chyba wie co to takiego), wiec oficjalnie jestescie osobami "poszukiwanymi" przez Imigracyjny i czeka Was miś na wyjezdzie. To oficjalnie...

... a nieoficjalnie...

...wszystko zalezy od organizatora wyjazdu. Najczesciej nikogo nie zglaszaja, bo sami sa sprawdzani przez Dept. of State - jesli maja za duzo uciekinierow istnieje prawdopodobienstwo, ze zablokuja organizatorowi program, bo nie potrafi przefiltrowac osob, ktore jada do USA w celu innym anizeli internship, przez co moga zabierac stanowiska pracy obywatelom USA... wiec najczesciej jestes SAFE nawet zwiewajac i podejmujac prace gdzie indziej. Amerykanskie urzedy sa za leniwe, zeby podejmowac jakakolwiek akcje i czynnie poszukiwac uciekinierow z takich programow, bo jest ich zdecydowanie za duzo... przeciez lepiej siedziec sobie i saczyc kawke, zamiast ruszyc tylek i szukac wiatru w polu, nie? :wink:

3. Nie slyszalam jeszcze zeby komus odmowili wizy na internship - musisz jedynie udowodnic na rozmowie, ze ten nternship ma jakis cel i ze wiedza zdobyta na nim, bardzo Ci sie przyda po powrocie do kraju :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz, ale jesli o to ze nie mozna pracowac u wiecej niz

1 pracodawcy, to nie jestem pewien, gdyz moi kumple ostatnio pracowali

na J1 w 2 robotach, tylko ze to byla wiza J1 z W&T a nie z Internshipu.

Twoj opis bardziej mi podchodzi pod wize H2B. Tam na pewno sa restrykcje dotyczace pracy tylko u tego goscia, ktorego masz w papierach.

Bede wdzieczny jesli mi jednak wyjasnisz co to jest ten SEVIS. W umowach jest czesto tak, ze istnieje obowiazek zgloszenia sie do Sevisu

natychmiast po wjezdzie do USA. Stety znajomi wjezdzajac do USA

nie dawali znac do tego SEVIS'u bedac na W&T po 3 razy i nic sie

nie dzialo. Moze jest tak, ze w umowach jest tak, gdyz chca postraszyc

by nie uciekac, w koncu wize dostajesz od rzadu USA i nie mozna

Ci przyznanych papierkow tak chop siup zabrac. Sam nie wiem.

Wsio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diamond ma racje. Na W&T owszem mo?esz znale1a sobie dodatkową prace i jest to legalne. W razie k3opotów i w porozumieniu z organizacją sponsorującą mo?na równie? staraa sie o zmiane pracodawcy, do którego początkowo sie wybierasz. Internship to natomiast praca u jednego pracodawcy, bez mo?liwości dodatkowego (legalnego) zatrudnienia i bez mo?liwości zmiany, na podstawie kontraktu podpisanego jeszcze podczas Twojego pobytu w kraju. Rozumiem, ?e nie bardzo odpowiada Ci McDonald, dziwie sie natomiast dlaczego nie szukasz pracodawcy we w3asnym zakresie korzystając z programu self. Jest to troche pracoch3onne ale mo?na znale?a ciekawą oferte jeśli sie dobrze szuka. Ja nied3ugo jade na Internship do "w3asnego" pracodawcy.

Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Blondie :D

... a oto krotkie info nt. SEVIS... "The Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS) is a government, computerized system that maintains and manages data about foreign students and exchange visitors during their stay in the United States".

Wiem tylko, ze oficjalnie kazdy na wize J-1 ma obowiazek zarejestrowania sie w tej bazie i informowania o zmianie miejsca pobytu podczas swojej wizyty w USA. Nieoficjalnie natomiast, wiem, ze niektore organizacje wysylajace do USA, nawet nie wspominaja o takim obowiazku swoim uczestnikom, wiec Ci tez sie nie rejestruja i nie slyszalam jeszcze, zeby ktos z tego powodu mial wyciagane jakies konsekwencje.

Wizy J-1 i H2B roznia sie statusem (internship a pracownik czasowy) i celem wizyty w USA, natomiast w zastosowaniu (odnosnie tego co Ci wolno, a czego nie juz na miejscu) w zasadzie rzeczywiscie sie nie roznia. Po szczegolowe info zapraszam do siegniecia po informacje na: www.bcis.com.

Pozdrawiam,

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje Wam za wyczerpujące odpowiedzi

jednak nie moge sie z Wami do konca zgodzia, albowiem by3em na stronce któa opisuje charakterystyke programu Internship i miedzy innymi jest tam opis wizy J-1.

a wiec...

Blonde, piszesz ze na W&T J-1 pozwala pracowaa u innego pracodawcy a na Internship nie.

Chyba nie zgodze sie z tym poglądem bo nie ma wizy J-1 wrsji A i wizy J-1 wersji B

Jest tylko jedna i ta sama wiza J-1 któa odności sie do W&T i do Internship a wiec wszystkie regulacje odnośnie tych programów są takie same, bo pos3ugujemy sie tu jedną i tą samą wizą J-1.

W charakterystyce tej wizy nie znalaz3em rozró?nienia na wizy J-1 dla W&T i wersji dla Internship.Jest jedna wiza j-1 i generalnie nie powinno sie pracowaa u innego pracodawcy ani na W&T ani na Internship.

tjesli moje wnioskowanie jest b3edne bardzo prosze o korekte :)

dodam jeszcze ?e owszem szukam pracodawcy poprzez internet i jak na razie wydaje mi sie?e sukces zale?y tu od wys3ania OGROMNEJ ilości maili :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duzo pytan...

1. Wiza J-1 NIE jest wiza, ktora pozwala legalnie SZUKAA pracy!! Na J-1 masz prawo pracowac WYLACZNIE u jednego pracodawcy na podstawie kontraktu z ktorym, zostal Ci wydany DS!

W zasadzie powinienes poinformowac pracodawce o checi podjecia pracy u jeszcze innego pracodawcy (choc musisz wiedziec, ze praca dla jakiegokowliek innego pracodawcy jest NIELEGALNA na wize J1

wiza J1 pozwala na podjecie 2 3 czy 4 pracy jesli nie zawalisz tego pierwszego pracodawcy ktorego masz w DS. jesli zatem wywiazujesz sie zeswoich obowiazkow wobec "g3ównego " pracodawcy śmialo mozesz szukac kolejnej lepiej platnej pracy.

Po przylocie do Stanow musisz sie "zameldowac" organizacji sponsorujacej, ze juz jestes. Oni wtedy powiadomia SEVIS i wszystko bedzie ok. jesli tego nie zrobisz istnieje prawdopodobienstwo( w tym roku niemale)ze zostanie Ci anulowana wiza. nastepuje to po 30 dniach od przylotu i nie zameldowaniu sie. Taki przypadek juz w tym roku byl wiec radze nie zawalic tego.

z pracodawca zawsze mozesz sie dogadac a jesli np. narusza on warunki umowy, skontaktoj sie z organizacja sponsorujaca a prawdopodobnie nie bedzie problemu ze zmiana pracy. Co ciekawe pracodawcy nie daja wiecej(zazwyczaj) niz 32-40h/tyg a w macdonalds overtimów nie daja wiec spokojnie znajdziesz inna(druga) prace.

tak na matrginesie szkoda byloby dostac zakaz wiazdu na 10 lat i byc deportowanym, co ??

Pozdrawiam i ?ycze rozwagi

Ewa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Ervin za posta

zgadzam siez Toba w zupe3ności, na J-1 spokojnie mozna pracowac u innych pracodawców dopóki NIE ZANIEDBUJE sie tego "pierwszego, z umowy". Jeśli z tym wszystko gra, przychodzisz do pracy itd. ...to nie ma przeciwskazan aby znale1a sobie drugiego.

deportacja to oczywiście nic mi3ego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwie sie natomiast dlaczego nie szukasz pracodawcy we w3asnym zakresie korzystając z programu self. Jest to troche pracoch3onne ale mo?na znale?a ciekawą oferte jeśli sie dobrze szuka. Ja nied3ugo jade na Internship do "w3asnego" pracodawcy.

Pozdrawiam i powodzenia!

BLONDE mo?esz coś wiecej powiedziea na temat tego programu "self" jesli chodzi o samodzielne znalezienie pracodacy...

Z góry dziekuje za odpowied1 . pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J1 Internship/Trainee a J1 Work Travel to 2 rozne kategorie (ogolnie J1 ma 13 kategorii - inne to np aupair)

Na WT mozesz podejmowac prace nawet u 10 parcodawcow. Na Internship/training mozesz pracowac TYLKO U JEDNEGO PRACODWACY. Jesli chcesz zmienic "praktyke" to nowy pracodawcy musialby napisac training plan i fundacja musi to zaakceptowac.

F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...