Jump to content

W&T a podatek w Polsce


ptr

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanko zwiazane z podatkami.

Czy z zarobionych pieniedzy na Work & Travel w USA musze dodatkowo rozliczac sie z polskim urzedem skarbowym, mimo tego ze zaplace podatek amerykanski?? Jak to dokladnie wyglada? :?

W przypadku Wlk Brytanii nalezy zglaszac polskiemu fiskusowi dochod, Irlandii - nie :/... a jak jest z USA??

pozdr.

Link to comment
Share on other sites


     

Amerykanski i Polski urzad skarbowy wymianiaja sie informacjami (pewnie z rozna czestotliwoscia, ale zawsze) - to czy Ty to wszystko stracisz w USA czy nie g... ich obchodzi, to tak samo, jakbys w PL zarobil kase, wydal wszystko i powiedzial urzedasom z US, ze nie zaplacisz podatku,bo nie masz z czego, bo wszystko wydales na imprezy/ciuchy/wycieczki itp.

Link to comment
Share on other sites

To czy zaplacisz to jest Twoja sprawa i ewentualna kara... Tak, komunikuja sie, tak jest w przepisach. Jednoczesnie nie jest powiedziane,ze dojda do Ciebie-US ma 5 lat na wyegzekwowanie podatku, liczac od konca roku podatkowego, w ktory powinno nastapic rozliczenie. Po tym okresie juz Ci nic nie moga zrobic. Oczywiscie istnieje jeszcze cos takiego jak zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia sie zobowiazania podatkowego, ale to juz inna historia.

Link to comment
Share on other sites

ok...

Troche poszperalem w necie i udalo mi sie znalezc cos takiego jak "Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów

Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania..." - umowa podpisana w 1974 przez PRL, ale o dziwo obowiazuje jeszcze do dzisiaj :shock:

Art. 16 . p. 2. tej ustawy mówi: "... Niezależnie od postanowień ustępu 1 wynagrodzenia, jakie osoba fizyczna mająca

miejsce zamieszkania na terytorium jednego z Umawiających się Państw osiąga z pracy

najemnej podejmowanej na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa, mogą być

opodatkowane tylko w pierwszym Umawiającym się Państwie, jeżeli:

a) odbiorca przebywa na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa łącznie nie

dłużej niż 183 dni podczas danego roku podatkowego,..."

... wiec, jesli dobrze rozumiem jezyk ustawowy, pracujac 3 miesiac na programie W&T, nie jestem zobowiazany do dodatkowego rozliczenia sie w Polsce 8)

Link to comment
Share on other sites

To chyba jednak nieaktualne przepisy-w zeszlym roku pytalam sie w US, a takze osob prowadzacych biura rachunkowe-i PL ma z USA podpisana umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania oparta na metodzie kredytu podatkowego - czyli 1 państwo zezwala na odliczenie podatku dochodowego zapłaconego w 2 państwie --> gdzie 1 to PL, a 2 to USA. Jednak w USA rozliczasz sie wg stawki np.10%, a w PL wg 19% - ta roznice musisz w PL zaplacic.

Z reszta juz kilka razy byl ten temat poruszany na forum, nie chce mi sie wszystkiego od nowa opisywac i wcale to rozliczenie nie jest takie proste jak wielu studentow sadzi.

Wystarczy przejsc sie do US, najlepiej w jakims wiekszym miescie albo do dobrego biura rachunkowego - tam mozna wszystkiego sie dowiedziec.

Link to comment
Share on other sites

Haniu nie stresuj ludzi. Istnieją przepisy i nasza polska rzeczywistość :)

Wymiana informacji? Tylko jeżeli zachodzi podejżenie popełnienia przestępstwa.

A co z ludzmi pracującymi na lewym SSNie będąc na wizie turystycznej.Płacą podatki w USA a po przyjeździe do Polski odbierają zwrot :) IRS ma problem żeby wychwycić takie przypadki, a jeszcze wg ciebie ma pomagać polskiemu fiskusowi w jego pracy?

Pierwszy raz byłem na W&T 4 lata temu i nigdy nie zgłaszałem dochodów z takiego wyjazdu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...