Jump to content

Senat USA uchwalił poprawkę - zniesienie wiz dla Polaków!


RaiN

Recommended Posts

Senat amerykański uchwalił w środę poprawkę do ustawy o reformie imigracyjnej, tymczasowo (na 2 lata) włączającą Polskę do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA.

Mimo tej decyzji nie wiadomo jednak jeszcze, czy wizy dla Polaków zostaną na pewno ostatecznie zniesione, ponieważ ustawa imigracyjna, której częścią jest wspomniana poprawka, będzie jeszcze przedmiotem negocjacji z Izbą Reprezentantów, z którą Senat musi ustalić wspólną wersję ustawy. W czasie tych negocjacji treść ustaw zwykle ulega zmianom.

Decyzję Senatu polscy dyplomaci w Waszyngtonie uznali wszakże za ważny sukces w trwającej od kilku lat batalii o zniesienie wiz.

"To zupełnie nowa sytuacja. Jeszcze nie załatwienie całej sprawy zniesienia wiz, ale na pewno jesteśmy teraz bliżej tego celu niż kiedykolwiek w przeszłości" -- powiedział PAP ambasador RP w USA Janusz Reiter.

W uchwalonej poprawce Senat nie wymienia z imienia Polski, ale z jej sformułowań wynika, że chodzi tylko o Polskę.

Poprawka włącza do programu ruchu bezwizowego kraje, które spełniają trzy kryteria: • są członkiem Unii Europejskiej, • militarnie pomagają USA w wojnie w Iraku - dostarczając minimum 300 żołnierzy, • oraz nie stanowią problemu dla amerykańskiego aparatu ścigania (chodzi głównie o zagrożenie terrorystyczne).

Z krajów, których obywatele muszą podróżować do USA z wizami, obecnie tylko Polska spełnia wszystkie te trzy kryteria.

Poprawka - jeśli stanie się obowiązującym prawem - umożliwi Polakom podróżowanie do USA w celach turystycznych lub w interesach i pozostanie tam do 60 dni.

Bezwizowy program miałby na razie obowiązywać przez dwa lata na zasadzie próby.

Poprawkę sponsorowali senatorowie Barbara Mikulski, Rick Santorum oraz lider republikańskiej większości w Senacie Bill Frist.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,5...00,3353009.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...