Skocz do zawartości

pytanko do rozliczenia podatków


jok

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie dotyczące rozliczenia podatków:

Miałem dwie prace (obie legalne). W jednej z nich zapłaciłem około 600$ podatku i dostałem już W-2 od tego pracodawcy.

W drugiej natomiast pracowałem legalnie (dostarczyłem SSN, dostawałem paychecki a nie gotówkę) ale podatku federalnego i stanowego praktycznie nie płaciłem (wychodził łącznie niecały dolar na paycheck -> łącznie zapłaciłem jakieś 10$, nie wiem dlaczego tak było, pracodawca kilka razy powtarzał mi że wszystko jest ok). Problem w tym, że do tej pory nie dostałem od niego W-2 i nie mam żadnej możliwości się z nimi skontaktować (mam numer do hotelu, ale w hotelu nie będzie nikogo aż do maja).

I tu pytanie: Czy mogę rozliczyć się (starać o zwrot) tylko podatków zapłaconych w pierwszej pracy, a z ewentualnego zwrotu z drugiej pracy (który wyniósłby mniej niż 10$) po prostu zrezygnować i nie robić żadnych rozliczeń?

Czy też muszę się rozliczyć z podatków zapłaconych w obu pracach? Czy jeżeli nie rozliczę się z drugiej pracy to grożą mi jakieś przykre konsekwencje? Nadmieniam że wybieram się do USA ponownie w tym roku, być może i za rok i nie chciałbym mieć tam jakiś problemów z prawem...

z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, ja tez mam podobna sytuacje, tylko ze to byla moja trzecia praca i pracowalam tam tylko 3 tygodnie i rowniez nie odliczali mi podatku i wszystko bylo legalnie z SSN i paycheckami, odliczyli mi tylko tzw. SUI/SDI (czy u Ciebie tez to tak sie nazywa?) i tego jest chyba ze 3$ ale tego nie dolicza sie do zeznania podatkowego. tak to wnioskuje gdyz z drugiej pracy gdzie dostalam W-2 tez mam taka sume i taka nazwe (rubryka numer 14 na W-2 zwane jako other) i tego nei doliczasz do zeznania, wiec podejrzewam ze i z tej drugiej pracy gdzie nie masz W2 to pomijasz. ja jush wyslalam zeznanie podatkowe do usa wiec odwrotu jush nie ma :lol:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, u mnie ta pozycja nazywa się tak samo

a co do rozliczenia, to mnie rozlicza firma amerykańska i oni niby chcą wszystkie W-2... na razie napisałem im, że pomyliłem się przy wpisywaniu pracodawców i miałem tylko jedną pracę, ale wątpliwości pozostały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czy payslip to to samo co paycheck?

piszecie ze trzeba sie z kazdej pracy rozliczac, jesli sie tam podatki placilo. ale np moj pracodawca (jeden z 3) powiedzial ze :

"total earnings here at XXX was $95.72, total taxes withheld $16.95. Total withholding was not enough to report to the IRS. therefore a W-2 was not issued or reported"

wiec co?mam tego w ogole nie uwzgledniac?mnie tam te 16 $ w tym momencie nie rusza, ale nie wiem czy powinnam podac te zarobki itd z paycheckow i ich kopie(3 paycheckisa od nich) czy olac.

no i jeszcze 2 kolejne prace; z jednej to spoko bo dostalam w2 a z jednej nie. na dodatek ci co jeszcze w2 nie przyslali to wlasciwie mi kase nadal zalegaja (kilka paycheckow, kelnerskie wiec malutkie, ale wsrod nich tez jest paycheck za trening, no to to by bylo min. 100$). i nie wiem co zrobic. bo chyba z ytp to przez ta ich stronke tylko do 16 mozna sie rozliczac (pozniej pewnie samemu bo pewnie zblokuja, czy nie blokuja-wie ktos?).

wypelnic forms o zwrot z danymi z ostatniego paychecku" czy czekac na w2? czy to nie ma roznicy czego kopie dolacze?

no i czy czekac i cisnac tego pracopdawce o paychecki? bo jesli sie rozlicze teraz bez nich to juz pozamiatane?czy bedzie mi je mogl poznije wyslac nawet jak bede po rozliczeniu?plis daj znac ktos kto sie zna...

pozdrawiam i z gory dziex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc CARAMIA ;)

oczywiscie payslip i paycheck to znaczy to samo :lol:

w przypadku tak niskiego podatku byc moze sa jakies odstepstwa ze nie trzeba sie rozliczac z IRS, tego nie wiem, najlepiej tego mozesz dowiedziec sie w biurze ktore zajmuje sie rozliczaniem podatkow z innym krajow. polecam www.zwrotpodatku.pl - tax consulting- napisz do nich emaila i na pewno Ci wszystko wyjasnia :P

jesli chodzi o prace z ktorej nie otrzymalas wszystkich payslipow- aby moc sie rozliczyc z podatkiem musisz posiadac W-2 od swoich pracodawcow badz ostatni payslip. ale skoro Tobie nie przyslali jeszcze W-2 oraz wisza Ci kilka payslipow (podejrzewam ze te ostatnie) wiec nie mozesz sie rozliczyc na podstawie przedostatniego payslipu, gdyz nie masz podanej na nim calej sumy tax ktora pobrali. zostaje Ci wiec naciskac pracodawce aby Ci je przeslal jak najszybciej, badz niech wysle W2 a payslipy dosle pozniej. chodzi tylko o to bys miala jakis dokument (W2 lub ostatni payslip) gdzie masz podana cala sume TAX bys mogla sie rozliczyc z IRS.

mam nadzieje ze wszystko sie szybko rozwiaze. pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...