Skocz do zawartości

30 dni w NYC co zwiedzać,czego nie pominać?


zdzislaw422

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie. Sprawy wyjazdu zapięte na ostatni guzik.Promesa jest na 10 lat,bilet kupiony. Wylot 21 wrzesnia z Wrocławia przez Warszawe. Lądowanie w NY - Newark. Powrót 23 pazdziernika.

Mam wiec ok 30 dni pobytu w NY i mieszkanie w Ridgewood. Teraz najważniejsze nigdy nie bylem w USA i chcialbym do maximum wykorzystać pobyt w NY.

Pytanie do mieszkajacych oraz do wczesniej zwiedzających NY, co zwiedzac, gdzie się koniecznie udac , czego nie przeoczyc, co musze koniecznie zobaczyc ? Jakie są koszty (bilety wstępu,przejazdy itp.)?

Dziękuje za rady i pozdrawiam.

P.S. Interesuje mnie wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście proponuję Bedford na Brooklynie. Najbardziej energetyczna miejsce w Ny poza Union Sq. Nesamiwici ludzie , klimat i wszechogarniający luz i spokoj, którego na Manhattanie nie uświadczysz. A stamtąd już na nóżkach można przejść się na greenpoit (vel polish poverty ghetto), po drodze zobaczysz genialną modernistyczną pływalnię, a jak bedziesz miec szczęście to jeszcze i spektakl teatrów tańca w jej niecce- polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie. Sprawy wyjazdu zapięte na ostatni guzik.Promesa jest na 10 lat,bilet kupiony. Wylot 21 wrzesnia z Wrocławia przez Warszawe. Lądowanie w NY - Newark. Powrót 23 pazdziernika.

Mam wiec ok 30 dni pobytu w NY i mieszkanie w Ridgewood. Teraz najważniejsze nigdy nie bylem w USA i chcialbym do maximum wykorzystać pobyt w NY.

Pytanie do mieszkajacych oraz do wczesniej zwiedzających NY, co zwiedzac, gdzie się koniecznie udac , czego nie przeoczyc, co musze koniecznie zobaczyc ? Jakie są koszty (bilety wstępu,przejazdy itp.)?

Dziękuje za rady i pozdrawiam.

P.S. Interesuje mnie wszystko :)

Być może to oklepane co teraz napisze ale ja polecam zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej , przynajmniej dla mnie było to cudowne przeżycie , najlepiej przeznaczyć na to kilka godziń gdyż jest to ogromne miejsce, a trzeba zwiedzać powoli i napawać sie eksponatami, po wyjściu juz tylko krok do Central Parku gdzie możnachodzic przez pół dnia. Następnie oczywisty punkt programu to Empire, widok z tarasu jest zachwycający, i oczywiscie przejażdzka po Hudson.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tobie zazdroszczę ;] ja pokochałem to miasto nawet bardziej niż moją południową warszaffkę :(

Koniecznie Metropolitan Museum ! koniecznie - potęzne zbiory wszystkiego - od egipskich świątyń po obrazy picassa :) no i największa darmowa atrakcja NY - prom który przepływa obok statuy ;)

kup sobie dobry przewodnik !! i pamiętaj - w kazdą niedzielę w największych klubach jest gay night - ja o tym nie wiedziałem i jak poszedłem do klubu Avalon to czekała smutna niespodzianka ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tobie zazdroszczę ;] ja pokochałem to miasto nawet bardziej niż moją południową warszaffkę :(

Koniecznie Metropolitan Museum ! koniecznie - potęzne zbiory wszystkiego - od egipskich świątyń po obrazy picassa :) no i największa darmowa atrakcja NY - prom który przepływa obok statuy ;)

kup sobie dobry przewodnik !! i pamiętaj - w kazdą niedzielę w największych klubach jest gay night - ja o tym nie wiedziałem i jak poszedłem do klubu Avalon to czekała smutna niespodzianka ;/

prom to Staten Island Ferry. od siebie: na Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej kilka godzin to za mało - ja tam spędziłem trzy dni a i tak wszystko oglądałem pobieżnie,a że wstęp jest co łaska - można tam chodzić nawet codziennie, Empire - jak najbardziej, wstęp za 18,5 o ile mnie pamięć nie myli, Guggenheim Museum - w czwartki albo w piątki po południu, wstęp jest co łaska - znowu: warto odwiedzić ;-)

Museum of Modern Art - w piątki od 16 wstęp za free - dzikie eksponaty ;-)

Co jeszcze: przeprawa kolejką PATH do New Jersey za 1,5 dolara w jedną stronę - szczególnie polecam widok z przystani w Hoboken (na północ od Jersey City), rzecz jasna na Nowy Jork. Ground Zero, jeśli chodzi o Manhattan to upodobałem sobie chodzenie wieczorkiem po nabrzeżu: w ten sposób porobiłem zdjęcia mostowi Brooklynskiemu (na który warto też się udać za dnia - za darmo ;-)), Jersey City by night (ot, dla porównania z NY), czy też okolice WTC.

Jeszcze z Manhattanu, tym razem już za dnia, siedziba ONZ (8,5 dolara dla studentów, niewiele więcej dla "nie-studentów"), okolice 50-53 ulicy i 3-5 alei: fajne budynki (Citicentre, Lipstick Bldg) - no i ta kratka na której Marylin podwiało kieckę ;-))

W Central Parku (lub w okolicach): Arizona Bldg (dom Lennona i Yoko Ono), Strawberry Fields, Wielki Trawnik, Belvedere Castle, rzeźby Andersena (z prowokacyjną kaczką) oraz Alicji w Krainie Czarów - że o obelisku z Egiptu nie wspomnę ;-) Jak ci się będzie chciało to wpadnij na trochę w rejon Mostu Washingtona (170-180 ulica - tylko że to już Bronx, także trzeba uważać na miejscowych chłopców z jakiegoś gangu ;D) - pod nim znajduje się park w którym stoi Little Red Lighthouse - warta zobaczenia

Spoza Mnht polecam jeszcze przejażdzkę w okolice Shea Stadium i Flushing Meadows Park - korty US Open, Unisphere, Queens Museum..

Skoro jedziesz na 30 dni na zwiedzanie, gorąco polecam kupno miesięcznej Metrocard - 76 dolarów, ważna na wszystkich liniach poza autobusowymi ekspresami - jeśli będziesz dziennie jeździł tak jak ja gdy miałem podobny czas na zwiedzanie (również z Ridgewood'u - Fresh Pond Rd/Myrtle Ave ;D) na pewno jest to bardzo opłacalne

poszukaj również na googlach stronek z informacjami o darmowych wejściach do muzeów, darmowych wycieczek itd

i miłego zwiedzania ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

empire state kosztuje $12, metropolitan $7, ONZ bym sobie darował... nieciekawe gmaszysko porojektu lecorbousiera, zobacz ground zero... i koniecznie zakupy.. polecam sklepy nordstrom - najlepsze marki i w miarę tanio !!

i naj naj najlepsza nowojorska pizza chociaz droga to najlepsza ;D 3 pazdziernika o ile sie nie myle jest pulaski parade ;D a propos tego promu to wybierz sie na Ellis island - jak oglądałeś Ojca Chrzestnego to poznasz ;]]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

empire state kosztuje $12, metropolitan $7, ONZ bym sobie darował... nieciekawe gmaszysko porojektu lecorbousiera, zobacz ground zero... i koniecznie zakupy.. polecam sklepy nordstrom - najlepsze marki i w miarę tanio !!

i naj naj najlepsza nowojorska pizza chociaz droga to najlepsza ;D 3 pazdziernika o ile sie nie myle jest pulaski parade ;D a propos tego promu to wybierz sie na Ellis island - jak oglądałeś Ojca Chrzestnego to poznasz ;]]

od kiedy jest to 12 dolarów?

Jak ja byłem (11-07-2007) ceny były takie jak na strone w tym momencie (może trochę inne, ale na pewno nie wiele):

Adults (18-61) $16.61 (+$1.39Tx)

Youth (12-17) $14.76 (+$1.24Tx)

Child (6-11) $11.07 (+$.93Tx)

Seniors (62+) $14.76 (+$1.24Tx)

Military w/ID $14.76 (+$1.24Tx)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze poprostu ku przewodnik i wtedy bedziesz miala rozeznanie w tym co zobaczyc... NYC jest tak "glebokim" mijscem do zwiedzania ze ciezko co kolwiek opisac... ja przez 3 lata prowadzalem wycieczki po manhattanie i nawet mi powiedziec ciezko co zobaczyc w NYC... zacznij od tego co ty chcesz zobaczyc a pozniej jedziesz... no ale standardowa wycieczka po manhattanie to Empire State Building, Times Sqaure, Statua Wolnosci, Wall ST, Trinity Church, jesli chodzi o muzea: przede wszystkim Muzeum Histori Naturalnej, Muzeum figur woskowych na 42 ST, zachecam do wstapienia do Planet Hollywood na Times Square nie musisz nic w tej restauracji zamawiac mozesz poprostu sie przejsc na scianach wisza oryginalne rekwizyty z filmowe, ubrania aktorow w ktorych grali swoje role itp itd. Zobaczysz tam np: motor z Blada, Maske, rekawice i slynny sweter Frediego Krugera, Sukienke z jednego z Grzechow z filmu Se7en, rekwizyty z Hot Shots, odbicia dloni w gipsie znanych postaci kina... muzeum sexu jest ciekawym miejscem, warto wstapic do Madison Square Garden na wycieczke po calym obiekcie, mozna by pisac i pisac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Gwoli sprostowania t0d-a. Dom gdzie mieszka Yoko Ono a kiedyś i Lennon to Dakota Building a nie Arizona (wprawdzie oba pojęcia oznaczająca stany ale jednak inne), znajduje się na 72 ulicy zachodniej tuż obok Central Parku. Do muzeów Guggenheima i muzeum historii naturalnej nie zawsze wchodzi się za darmo. A most Waszyngtona jest nad rzeką Hudson a więc na jednym z jego końców znajduje się Harlem a nie Bronx. Pozdrawiam i enjoy NY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Harlemu: w takim razie mam złą mapę :D mea culpa :) (Harlem to tzw neighbourhood a bronx to borough - stąd może mój błąd)

co do Muzeum Guggenheima i American Museum of Natural History fakt, nie oferują wejść bezpłatnych - Guggenheim tylko w wybrany 1 dzień po południu oferuje wejście co łaska - a AMNH oferuje tak codziennie - ale nigdy za darmo ;) (tak jak w Museum of Modern Art w jeden wybrany dzień wieczorem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...