Ziggy214

Drugi wjazd do USA

26 postów w tym temacie

Hej,

we wrześniu zeszłego roku byłem pierwszy raz w USA w celu aktywacji zielonej karty i po 3 tygodniach wróciłem do PL załatwiać i zamykać tutaj swoje sprawy plus odłożyć więcej pieniędzy przed wylotem na dobre do USA. Planuję ponownie wylecieć do USA latem (około lipiec -sierpień 2017) czyli mieszcząc się w 1 roku od aktywacji. 

Mam pytanie - czy mogę mieć jakieś problemy na lotnisku czy to raczej dopuszczalne że ludzie wracają do kraju nawet na rok żeby pozałatwiać sprawy zanim ostatecznie przeniosą się do USA?

Z góry dzięki za pomoc

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zdecydowanie mozesz miec problemy. Moga ci nawet odebrac zielona karte.

Zazwyczaj ludzie wracaja na kilka tygodni.. a nie na rok. Juz nawet pobyt 6 miesiecy poza US moze byc problematyczny.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

masz kartę ze sobą? Zazwyczaj pierwszy raz przechodzi za to kolejne już jest różnie,pamiętaj o tym.

czasami urzędnik zadaje pytania czy naprawdę będziesz teraz mieszkać w USA czy tez GC używasz jako wizę turystyczną.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Urzednik moze zapytac jak przez ten rok utrzymywales swoj status - czy placiles podatki, utrzymywales jakies mieszkanie - cokolwiek na dowod swojej rezydencji. Po otrzymaniu zielonej karty rezydencji zazwyczaj wracaja do krajow to naprawde zakonczyc swoje sprawy, ty wrociles do pracy jak rozumiem. Nie jest to dowod na twoja korzysc.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witaj,

Moja sytuacja była identyczna - pierwszy wyjazd w 2013 na 3 tygodnie i kolejny 11 miesięcy później, na pieczątce. Upewniłam się dzwoniąc do ambasady USA, czy nie będzie problemu z powrotem na pieczątce, dostałam pozytywną odpowiedź.

Co do samego lotu problem zaczął się na lotnisku w Katowicach - kobieta przy odprawie nie chciała mnie wpuścić do samolotu, bo niby nie znała tego przepisu, że mogę lecieć na pieczątce do roku czasu. Lecieliśmy większą grupą, reszta miała wizy turystyczne. Obsługa lotniska puściła mnie tylko do Frankfurtu, gdzie mieliśmy mieć przesiadkę dalej już do USA. Tam sytuacja się powtórzyła, kobieta przy odprawie nie znała tego przepisu i wezwano kogoś wyżej i ta osoba już potwierdziła, że ten przepis istnieje i mogę lecieć do USA, 

Trzeci raz doświadczyłam dużego strachu już po wylocie, kiedy musiałam przejść brami w USA. Od razu zapytano mnie, dlaczego byłam poza USA powyżej 6 miesięcy. Wezwano oficerów i odprowadzono mnie na przesłuchanie. Znajomi przeszli, w tym mój chłopak, i nie wiedzieli co się ze mną dzieje. 

Przesłuchanie okazało się formalnością, ale siedziałam w jednej sali z różnego rodzaju podejrzanymi ludźmi, co jakiś czas kogoś wyprowadzano w kajdankach :) po jakiś 30 minutach wywołano moje nazwisko, zadano pytanie dlaczego tak długo mnie nie było w USA i tyle. Taka zwykła formalność. Strach jednak ogromny. 

Generalnie największy strach jednak był na początku i wynikał z niezrozumienia przepisów przez obsługę lotniska w Polsce. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Karola ty miałaś szczęście. W takich przypadkach wszystko zależy od decyzji urzędnika na lotnisku. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nadal można lecieć na pieczątce.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

2 godziny temu, sly6 napisał:

@sly6,

dzieki za odp, moglbys sprawdzic link? pokazuje mi error...

Dzieki wszystkim za odp - jesli chodzi o pieczatke, nie powinno byc problemu bo mam fizycznie zielona karte (kolega przyslal mi poczta z USA).

Jesli chodzi o prawie roczny pobyt poza USA domyslam sie ze moga byc pytania od urzednikow, ale czy nie jest tak ze sa bardziej poblazliwi jesli ktos dopiero drugi raz wlatuje po aktywacji karty? czytalem gdzies, ze na zalatwienie swoich spraw i powrot do USA zwykle przyjmuja ze osoba moze potrzebowac nawet rok. W miedzyczasie wyslalem takie samo zapytanie na britsimonsays.com i dostalem odp, ze nie powinno byc najmniejszych problemow. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
18 minut temu, Ziggy214 napisał:

@sly6,

dzieki za odp, moglbys sprawdzic link? pokazuje mi error...

Dzieki wszystkim za odp - jesli chodzi o pieczatke, nie powinno byc problemu bo mam fizycznie zielona karte (kolega przyslal mi poczta z USA).

Jesli chodzi o prawie roczny pobyt poza USA domyslam sie ze moga byc pytania od urzednikow, ale czy nie jest tak ze sa bardziej poblazliwi jesli ktos dopiero drugi raz wlatuje po aktywacji karty? czytalem gdzies, ze na zalatwienie swoich spraw i powrot do USA zwykle przyjmuja ze osoba moze potrzebowac nawet rok. W miedzyczasie wyslalem takie samo zapytanie na britsimonsays.com i dostalem odp, ze nie powinno byc najmniejszych problemow. 

A dlaczego mieliby byc bardziej poblazliwi ? To wszystko jest kwestia dosc indywidualna, ale zostales rezydentem to nim badz. Mam nadzieje ze wiesz ze zostalo Ci troche ponad dwa tygodnie zeby rozliczyc sie z IRS za zeszly rok ?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@kzielu

wiem, mimo ze w 2016 bylem rezydentem zaledwie 3 miesiace to chce wyslac rozliczenie. Wiesz moze albo ktokolwiek czy na rozliczenie online jest taki sam deadline 15 kwietnia czy 31 marca? oraz jaki formularz powinienem wypelnic jako rezydent?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 minutę temu, Ziggy214 napisał:

@kzielu

wiem, mimo ze w 2016 bylem rezydentem zaledwie 3 miesiace to chce wyslac rozliczenie. Wiesz moze albo ktokolwiek czy na rozliczenie online jest taki sam deadline 15 kwietnia czy 31 marca? oraz jaki formularz powinienem wypelnic jako rezydent?

W tym roku jest to 18 kwietnia. Formularz taki sam jak wszyscy, ogolnie rzecz biorac form 1040 + dodatkowe formularze jezeli bedziesz uzywal foreign tax exemption (a podejzewam ze bedziesz) + rozne schedules w zaleznosci od tego jak rozliczysz.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam ,

Ja mam inne pytanie.  Niedawno aktywowałem GC i wróciłem do Polski. Ze względu na dzieci planujemy przeprowadzkę po zakończeniu roku szkolnego.  Natomiast w międzyczasie chciałbym pojechać na jakiś tydzień w celu spotkania o prace.  Planujemy być już na stałe w US przed upływem 6 miesięcy od aktywacji karty.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia?

Pozdrawiam,

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I teraz w takim przypadku @kzielu. Czy zainteresowany rozlicza się z IRS z dochodu uzyskanego w Polsce? 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
26 minut temu, cee napisał:

I teraz w takim przypadku @kzielu. Czy zainteresowany rozlicza się z IRS z dochodu uzyskanego w Polsce? 

Oczywiscie !

Rezydent / obywatel US _rozlicza_ sie z dochou uzyskanego gdziekolwiek na swiecie, bez wzgledu na to gdzie przebywal i aktualnie mieszka (bo obywatel moze sobie mieszkac gdzie chce bez zadnych obostrzen).

2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak, rozlicza sie, ale niekoniecznie placi podatek ze wzgledu na umowy US z roznymi krajami o unikaniu podwojnego opodatkowania do pewnej kwoty (cos okolo 100k $). Polecacie rozliczyc sie przez wysylke poczta czy lepiej elektronicznie? ktos ma jakies doswiadczenia? szczegolnie jesli chodzi o rozliczanie sie bedac obecnie za granica US?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z tego co zdazylem sie zorientowac to powinienem wyslac 1040 + 2555EZ (do ubiegania sie o wylaczenie dochodu poza USA z podatku w USA). Czy jeszcze cos wam sie nasuwa? W 2016 nie mialem kompletnie zadnego dochodu w USA (a rezydentem zostalem dopiero na 3 miesiace przed koncem 2016).

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale to nie chodzi o dochody w USA, to chodzi o dochody gdziekolwiek.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wracając do tematu drugiego wjazdu do USA moja sytuacja przedstawia się następująco - zostałam dolosowana w DV 2017, jeszcze nie mam statusu rezydenta. 4.05.2017 mam wyznaczony termin spotkania w ambasadzie w Warszawie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to po otrzymaniu approvala zamierzam polecieć do USA w celu aktywacji karty, w lipcu lub sierpniu na 2 tygodnie. Następnie planuję wrócić do Polski ponieważ jestem w trakcie doktoratu. Zostały mi jeszcze 2 lata na uczelni " do odrobienia" czyli zajęcia ze studentami, zajęcia moje do zaliczenia, dokończenie badań i obrona.I teraz zaczynam się zastanawiać - co w takiej sytuacji? Studia oczywiście chce skończyć, ale to wiąże się z tym,że muszę być w Polsce w czasie roku akademickiego a do USA mogę polecieć raczej tylko w okresie wakacyjnym. Na stałe planuję się przeprowadzić do USA po skończeniu studiów. Miał ktoś podobny problem lub znajomych w podobnej sytuacji? Czy wtedy ewentualnie jakieś zaświadczenia z uczelni są argumentem dla urzędnika imigracyjnego?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
21 minut temu, AleksandraMg napisał:

Wracając do tematu drugiego wjazdu do USA moja sytuacja przedstawia się następująco - zostałam dolosowana w DV 2017, jeszcze nie mam statusu rezydenta. 4.05.2017 mam wyznaczony termin spotkania w ambasadzie w Warszawie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to po otrzymaniu approvala zamierzam polecieć do USA w celu aktywacji karty, w lipcu lub sierpniu na 2 tygodnie. Następnie planuję wrócić do Polski ponieważ jestem w trakcie doktoratu. Zostały mi jeszcze 2 lata na uczelni " do odrobienia" czyli zajęcia ze studentami, zajęcia moje do zaliczenia, dokończenie badań i obrona.I teraz zaczynam się zastanawiać - co w takiej sytuacji? Studia oczywiście chce skończyć, ale to wiąże się z tym,że muszę być w Polsce w czasie roku akademickiego a do USA mogę polecieć raczej tylko w okresie wakacyjnym. Na stałe planuję się przeprowadzić do USA po skończeniu studiów. Miał ktoś podobny problem lub znajomych w podobnej sytuacji? Czy wtedy ewentualnie jakieś zaświadczenia z uczelni są argumentem dla urzędnika imigracyjnego?

Re-entry permit.

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
21 minut temu, AleksandraMg napisał:

Poczytaj o reentry permit i białym paszporcie :) ludzie aplikują o to jak musza dokończyć szkole u siebie w kraju

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dwa tygodnie mogą nie wystarczyć na wyrobienie takiego białego paszportu np odciski palców. Kolejna sprawa to rozliczanie podatków. I pamiętaj o prawach i obowiązkach rezydenta USA.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz