Jump to content

now77ak

Użytkownik
 • Content Count

  159
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About now77ak

 • Rank
  Aktywny użytkownik

Recent Profile Visitors

1,633 profile views
 1. @kzielu dzieki. Coś takiego mogę załatwić. Chociaż, pewnie musi być przetłumaczone na j. angielski, prawda?
 2. Dzięki @laurels Znalazłem też informacje tutaj. Wygląda na to, że mogę to mieszkanie odliczyć (w życiu bym nie przypuszczał). Mam jeszcze pytanie.. "żeby się upewnić". Miesięcznie płacę rate 1400zł, z czego około 220zł to "rata odsetkowa" and 1180zł to "rata kapitałowa". Rozumiem, że "Mortgage Interest" który mogę odliczyć w USA to suma wszystkich rat odsetkowych w roku 2016, tak? Moja końcowa rata jest stała przez cały okres, dlatego "rata odsetkowa" jest zmienna (oczywiście maleje). Jestem też ciekawy po jakim kursie. Kurs dolara troche szalał w 2016 roku. PS. Nie mam nic do ukrycia, ale to zdanie " However, non-citizens who claim this deduction stand a far greater chance of being audited by the IRS than permanent U.S. residents." nie brzmi zbyt fajnie. Miał ktoś kiedyś doświadczenie z takim audytem? Jestem ciekawy co będę musiał przedstawić.. wszystkie dokumenty od tego mieszkania mam w Polsce. Jak akt notarialny, papiery z banku.
 3. Składam mój pierwszy tax return (jestem tutaj niecały rok). Używam TurboTax i jest tam pytanie o nieruchomość. Tutaj wynajmuje pokój, ale w Polsce mam mieszkanie własnościowe (na kredyt). Nikomu go nie wynajmuje, nie mam z niego dochodów, ale płacę (w złotówkach) kredyt, czynsz, prąd.. nawet internet. Czy muszę to zgłosić? Mieszkanie kupiłem kilka lat przed przyjechaniem do USA, ale wiem, że amerykanie lubią wiedzieć.. dużo, więc zacząłem się zastanawiać czy powinienem to zgłosić.
 4. Hey! W jaki sposób przelewacie pieniądze? Która droga jest dzisiaj najbardziej opłacalna? Czy ciągle trzeba mieć dwa konta paypal, żeby było za darmo? Dzięki i pozdrawiam
 5. @alik Dzięki za listę! Jest coś na tej liście, czego nie dało się zmienić online?
 6. Dzięki. Jeżeli chodzi o mail forwarding to jeszcze nie miałem z tym kontaktu. Od przyjazdu miałem cały czas jeden adres, to mail forwarding mnie nie interesował. Trzeba tam założyć konto i podać adres? Czy mając SSN jestem już domyślnie(automatycznie) dopisany, tj. mam już tam konto? @Ivortm fakt! cenna uwaga.
 7. Witam, Chciałbym ująć w jednym temacie wszystkie instytucje, gdzie trzeba podać nowy adres. Czy może mi ktoś pomóc wypunktować, co powinno się zrobić po zmianie adresu zamieszkania krok po kroku? W nawiasie podając czas do którego zmiana jest obowiązkowa. 1. USCIS (obowiązkowo do 10 dni) Można zmienic online, tutaj: https://egov.uscis.gov/coa/displayCOAForm.do 2. DMV (obowiązkowo do 10 dni) Prawdopodobnie w każdy stanie podobnie, dla NY: http://www.dmv.org/ny-new-york/change-address.php 3. Bank 4. Ubezpieczyciel Czy coś w ramach Social Security Card zmieniać? Czy oni potrzebowali adresu tylko po to aby wysłać mi karte?
 8. Wyrobię, w zasadzie to "robię". Chodzi o 1) czas przed egzaminem drogowym, 2) czystą ciekawość.
 9. To ja już nie wiem, poszedłem do DMV w NY i pani w Informacji bez zawahania powiedziała (nawet nie pytając mnie o kontekst).. "No", "No way". Trzeba zawsze wyrobić NYS DL. Może chodzi o to, że turysta może jeździć na zagranicznym.. ale rezydent już nie może? Z tym, że ona nawet mnie nie zapytała czy jestem turystą czy nie
 10. Zmieniłem na konto dolarowe, ale dalej nie jestem pewny... tak to teraz wygląda:
 11. Witam, mam chyba trywialne pytanie, ale trochę się zakręciłem. Mam konto w kantorze Aliora. Mam odpowiednią liczbę punktów, bo dolary mam z wymiany ze złotówek właśnie w tym kantorze, więc przelew odpowiedniej kwoty mam "za darmo" (Tak przynajmniej jest napisane). Chciałem to przetestować wysyłając choćby $5, ale w koncie docelowym (Bank of America) mam podane: Account Number (12 cyfr), ABA Routing Number (9 cyfr) SWIFT code. Natomiast w kantorze mam tylko pola: Imię nazwisko, Numer rachunku odbiorcy, Kwota, Tytuł. Robił ktoś tak przelew? Można prosić o jakieś instrukcje? Pozdrawiam, PS. Banki w USA nie używają IBAN, tylko właśnie ABA routing number, a formularz do przelewu w Alior banki wygląda tak:
 12. Czyli w takim wypadku potrzebuję w zasadzie zwykłe tłumaczenie za $25-30. Z tym, że to nie ma nic wspólnego z DMV chyba (oni tylko robią test pisemny i dają mi pozwolenie na naukę). Owe tłumaczenie jest ważne przy spatkaniu z Policją. Pracownicy DMV pewnie nawet nie są szkoleni jakie tłumaczenie i gdzie trzeba zrobić - ale mogę się mylić.
 13. Rozumiem, notariusz potwierdza, że osoba podpisana jest owym tłumaczem certyfikowanym. Tak? W wymaganiach jest napisane "The translation must be certified by a consulate, the US Department of State, or another official agency." Teraz nie wiem, czy takie tłumaczenie się nada czy nie. Nie wiem czy jest to "official agency".
 14. No tak, ale jak tłumaczenie kosztuje ~$30, to wole zapłacić i mieć od razu święty spokój. Wolałbym jednak dostarczyć dokument osobiście, a nie wysyłać go pocztą. Nie wiem tylko czy certified translation wystarczy czy musi być notarized ?
 15. Teoretycznie mój pełnomocnik w Polsce może mi takie prawo jazdy międzynarodowe wyrobić i wysłać listem. Pytanie czy opłata za nie + koszt wysyłki jest wyższy niż $49. Bo chyba tyle kosztuje tłumaczenie, znalazłem tutaj: http://alliantranslate.com/dmv-translation-in-new-york - wyglada chyba wiarygodnie... EDIT: Choć w ich cenniku: https://alliantranslate.com/translation Driver License jest też za $29, różnica chyba tylko taka, że nie wysyłają pocztą - tylko w pdf-ie.
×
×
 • Create New...