Skocz do zawartości

Dochód Z Usa, A Podatki W Pl............


Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację DreedMed, ulga nie zależy od wysokości dochodu, ale nie należy się jeżeli powstaje obowiązek podatkowy, czyli np. przekroczenie kwoty wolnej od podatku.

Agula, podatek płaci się od dochodu, który w moim przynajmniej wypadku nie był wcale wysoki. Gdyby policzyć pieniądze zarobione w Stanach ( mój przychód) i odjąć koszty ( program + wiza 3500 zł, samolot 2000, zakwaterowanie 3000, inne ok 3000 zł) to możliwe że dochód z USA w przeliczeniu na złotówki nie przekroczyłby kwoty wolnej od podatku!!! Czyli nie powstaje obowiązek podatkowy, a co za tym idzie ulga się należy. Sprawiedliwe? Dla mnie tak.

Czy wzięłaś to pod uwagę?? Czy wzięłaś pod uwagę, że jeśli uczestnik WAT wyjeżdża do USA zarabia tam 4000-5000$ i odliczy wszystkie koszty uzyskania dochodu to zostają mu miłe wspomnienia z wakacji i pieniądze które zainwestował w wyjazd?

A gdzie zysk? bo to od niego trzeba by zapłacić podatek... znam wiele osób które były na WAT i niewiele z nich wróciło ze Stanów z jakąś kosmiczną sumą pieniędzy. Prawda jest taka że korzyściami z programu są świetne znajomości, niezapomniane wrażenia , podszkolony język ale nie pieniądze,,, ;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy naginaja prawo na swoj uzytek.

TT pojechal i zarobil. To, ze poniosl koszty w zwiazku wyjazdem to malo istotne. Jezeli przysluguje za to zwrot po wykazaniu dochodu to urzad to zwroci. A, ze 2500 tys zl + 5000$ to kwota nie mala wiec podatek tak czy tak powinen zaplacic. I raczej tutaj mi nikt nie wcisnie , ze jest inaczej bo na studiach pracowalam i podatki placiclam mimo, ze duzo nie zarabialam.

KOlega TT nie chce wykazac dochodu, z przyczyn wiadomych oraz takich, ze jezeli on przekroczy prog wolny od podatku to rodzice nie dostana pieniazkow w danej wysokosci, bo jak sam napisal

"Ustawa prorodzinna pozwala rodzicom odpisywać od podatku 1000 zł na każde dziecko( do 25 roku życia), którego zarobki nie przekroczyły w danym roku podatkowym kwoty wolnej od podatku. Czy pieniądze zarobione w USA mają wpływ na tą ulgę????

Ja powiem, ze tak, maja wplyw bo to byl jego dochod. A mowienie...bo ponieslem koszta urzedu nie obchodzi i dla mnie zreszta tez nie do konca jest uczciwe.

W wypadku wyjazdu do pracy wakacyjnej dochód uzyskany należy wykazać w polskim zeznaniu podatkowym i proporcjonalnie odjąć od podatku, który przypada do zapłacenia w Polsce, podatek już zapłacony. Jak nic nie zaplaciles placisz to co sie nalezy.

w 2007 r. - 3013,37 zł - roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku. W praktyce dochód (po dokonaniu wszelkich możliwych możliwych odliczeń) do wysokości 3013,49 będzie zwolniony z opodatkowania

Zle rozumiem prawo polskie???

Jak napisalam, to, ze poniosles koszta to Twoj tylko interes. Straciles? Twoja strata. Wszystkiego od podatku nie da sie odliczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko Agulo, proszę nie posługuj się kwotami które wpisałem w pierwszym poście jako danymi, ponieważ jak też tam podkreśliłem są to kwoty przykładowe!

Rozumiem Twój punkt widzenia. W takim razie opisz proszę, jak wygląda procedura rozliczania sie z dochodu zarobionego za granicą.

Uczestnicy programu już raz zapłacili tam podatek, więc teraz powinni poczekać na jego zwrot i następnie rozliczyć się z polskim fiskusem, czy mniej więcej tak to ma wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W przypadku uzyskania dochodów ze stosunku pracy w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania a z umowy tej wynika, że dochody tam uzyskane mogą być opodatkowane zarówno w tym Państwie, jak i w Polsce, to:

dochody takie podlegają w Polsce rozliczeniu w każdym przypadku, niezależnie od tego czy w Polsce uzyskiwano dochody czy nie.

jeżeli uzyskano dochody w Polsce, to podatek oblicza się od łącznej kwoty dochodów uzyskanych w kraju i za granicą.

obliczony podatek należy pomniejszyć o kwotę podatku zapłaconego za granicą, jednak kwota odliczenia nie może być większa od podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą, tzn. kwota podatku zapłaconego za granicą nie może pomniejszać podatku obliczonego tylko od dochodów uzyskanych w Polsce.

Przy tej metodzie, w programie PITy2007, kwotę przychodu pomniejszonego o diety oraz kwotę przysługujących kosztów, należy wpisać w odpowiednie podpola do poz.10 na załączniku do zeznania PIT/ZG.

Natomiast w poz.11 załącznika PIT/ZG należy wpisać kwotę podatku zapłaconego za granicą.

Program przeniesie podane na załączniku PIT/ZG kwoty we właściwe miejsca na PIT-36 oraz obliczy wysokość podatku zapłaconego za granicą, jaki może zostać odliczony od podatku.

Program PITy2007 zawiera w objaśnieniach do PIT-36 tabelę umów z państwami. Metodę tę stosuje się m.in. do dochodów uzyskanych w: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Islandii, Macedonii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Tadżykistanie.

Dla każdego państwa, w którym uzyskano dochód, wypełnia się oddzielny PIT/ZG, a kwoty z wszystkich załączników przenosi się łącznie na PIT-36.

(*a) PRZYKŁAD pomniejszania przychodu uzyskanego za granicą o przysługujące diety i przeliczania na PLN..

np. 1 dieta = 42 EUR

Pierwszy miesiąc pracy - 16 dni pobytu w Finlandii.

Wynagrodzenie otrzymane brutto = 800 EUR

Diety do odliczenia (16 x 42) x 0,3 = 201,60 EUR

Przychód za pierwszy miesiąc pracy = 800-201,60 = 598,40 EUR

Kwotę 598,40 EUR należy przeliczyć na PLN po kursie z dnia otrzymania wynagrodzenia.

Drugi miesiąc pracy - 31 dni pobytu w Finlandii.

Wynagrodzenie otrzymane brutto = 1200 EUR

Diety do odliczenia (31 x 42) x 0,3 = 390,60 EUR

Przychód za drugi miesiąc pracy = 1200-390,60 = 809,40 EUR

Kwotę 809,40 EUR należy przeliczyć na PLN po kursie z dnia otrzymania wynagrodzenia.

Kolejne miesiące należy rozliczyć w ten sam sposób.

Suma wynagrodzeń z wszystkich miesięcy przeliczona na złote będzie przychodem uzyskanym z pracy za granicą.

Kwota tak obliczonego przychodu po pomniejszeniu o przysługujące koszty uzyskania jest dochodem, który wykazuje się w zeznaniu rocznym.

to jest wszystko tak zawiłe że sam nie wiem czy nie dam tego jakiejś firmie do rozliczenia :D

na razie próbuję sam w programie dostępnym za pośrednictwem strony http://pit.dobry.pl/ - ale nie wiem czy wyjdzie mi coś sensownego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IRS moze wyslac info do skarbowki w 2 przypadkach:

1) rozliczasz sie w USA z dochodow z Polski (moze sprawdzic, czy nie zanizyles dochodow),

2) odwrotnosc z pkt 1.

Pomijam kwestie jakichs fraudow, oszustw na wielka skale czy wspierania terroryzmu, itp.

dochodów z pracy (wynagrodzenia) czy np. dochodów kapitałowych (odsetki od lokat, dywidendy i inne)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...