Skocz do zawartości

Małżeństwo Ze Zmianą Nazwiska A Podatki


andyandy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ludzi dobrej woli którzy zechcieliby rozsądnie odpowiedziec na moj post.

Jestem posiadaczem Green Card od 9 lat ale niemoge jeszcze zostac obywatelem. Moja żona przyjechała do USA z programu W&T w czerwcu 2006, czyli od ponad 2 lat jest tutaj nielegalnie, ale pracuje i płaci podatki na swoj SSN otrzymany w trakcie programu W&T. W pażdzierniku 2008 wzięliśmy ślub. Żona przybrała po ślubie moje nazwisko, co wydaje mi się było błędną decyzją, z uwagi na konieczność poinformowania Social Security o tymże fakcie. Do dzisiaj SS od nas takiej informacji nie otrzymało, aczkolwiek wypełniliśmy i wysłaliśmy już swój wspólny tax refund jako 'married filing jointly' za ubiegły rok. Dzisiaj mijają 4 tygodnie od daty wysłania zwrotu, a pieniedzy na koncie jak niebyło tak niema.

Wiem że dopoki zona osobiscie nie zmieni nazwiska w Soscial Security dopoty pozostaje ono niezmienione w ich rekordzie, gdyż Town Hall ktory wydal nam akt malzenstwa nie ingeruje w ta sprawe. Z drugiej jednak strony, skoro Akt malzenstwa jest dokumentem stanowym, a w biurze stanowym jak mniemam zona jest juz zarejestrowana z nowym nazwiskiem (moim) - obawiam sie że z uwagi na niezgodnosc jej nazwisk (stanowe biuro podatkowe i SS) mozemy miec problem z otrzymaniem zwrotu lub tez inne problemy o ktorych wole nie myslec.

Generalnie moje pytanie brzmi: Czy IRS i podatkowe biuro stanowe w trakcie rozpatrzania zwrotu podatku, sprawdzaja poprawnosc nazwisk z urzedem SS, i jesli do tej pory urzad SS nie zostal powiadomiony o zmianie nazwiska, to czy mozemy napotkac na jakies konsekwencje?

Cala ta sprawa przyprawia nas o bol glowy i niewiemy jaki wykonac ruch, gdyz powiadamiajac o fakcie zmiany nazwiska Social Seciurity , ktory w afekcie powiadamia IRS i DHS, automatycznie wpadamy w tarapaty. Czy mozliwa jest opcja zeby odkrecic sprawe zmieniajac nazwisko zony w stanowym akcie malzenstwa na panieniskie?

Wielkie dzieki za wasze rady.

P.S. Rada dla przyszlych zon w podobnych sytuacjach: POZOSTANCIE PRZY NAZWISKU PANIENSKIM, zawsze mozna je zmienic na nazwisko mężą po zalegalizowaniu swojego pobytu. PEACE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orintuje od zeszlego roku IRS porownuje dane z zeznania podatkowego z danymi przypisanymi numerowi Social Security. Jesli sa niezgodnosci wstrzymuje zwrot podatku do czasu dokonania koniecznej korekty danych. Ja w ubieglym roku mialam blad w dacie urodzenia i dopoki tego nie wyjasnilam w SSN nie dostalam zwrotu.

Jezeli wiec twoja zona w zeznaniu podala twoje nazwisko, a w SSN ma panienskie, to IRS wstrzymal wasz zwrot poniewaz nie zgadzaja mu sie dane.

Wydaje mi sie jednak, ze powinni juz Was poinformowac o niezgodnosci. Byc moze na dniach dostaniecie od nich jakas informacje. Albo sprobujcie zadzwonic do IRS i zapytac czemu to trwa tak dlugo. A pozniej zmiencie nazwisko zony w zeznaniu na panienskie i powinno byc ok.

Zycze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odzew, w zeznaniu jest panienskie, w SS tez jest panienskie, wiec jezeli sprawdzaja tylko poprawność z SS to jest OK, ale jesli sprawdzaja to z biurem stanowym ktore wydalo certyfikat malzenstwa (Dept. of Health) - wtedy nie ma zgodnosci nazwisk. Druga sprawa - Stanowy Departament Podatkowy, z uwagi na stanowy charakter tej instytucji, tam jak przypuszczam ewidentnie zona widnieje pod nowym nazwiskiem, a w rozliczeniu podatku stanowego i SS jest panienskie.

NIemartwilbym sie ta sytuacja, gdyby zona byla tutaj legalnie, jest jednak inaczej i jest kłopot :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...