Jump to content

Amnestia W Usa Ściągnie Więcej Nielegalnych Z Meksyku


david7211

Recommended Posts

Poniżej cytuje art. z nowojorskiego Nowego Dziennika, to co wydaje mi się najbardziej istotne pogrubiłem (orginał art. na stronie http://www.dziennik.com/news/usa/5501)

Zogby International, znana firma przeprowadzająca sondaże, zrobiła badanie wśród mieszkańców Meksyku na temat reformy imigracyjnej w Stanach Zjednoczonych. Spytano co sądzą o ewentualnym zalegalizowaniu statusu ich rodaków, z których rekrutuje się największa liczba nielegalnych imigrantów. Większość odpowiedziała, że będzie to zachęta do nielegalnego przekraczania amerykańskiej granicy.

Badanie zostało zamówione przez Center of Immigration Studies (CIS) z Waszyngtonu. Jak podaje ten konserwatywny think tank chodziło o spojrzenie na planowaną reformę imigracyjną oczami zwykłych Meksykanów i lepsze zrozumienie toczącej się debaty w tej sprawie.

Według CIS większość ankietowanych (56 proc.) uznało, że przyznanie legalnego statusu imigrantom przebywającym w USA, zachęci więcej ludzi do nielegalnego wyjazdu do Stanów. Odsetek tych, którzy sądzą, że tak się stanie był jeszcze wyższy wśród badanych, mających krewnych w Ameryce. Aż 65 proc. z nich powiedziało, że legalizacja zachęci do wyjazdui do Stanów. W badaniu postanowiono także zbadać ilu Meksykanów jest zainteresowanych imigracją do Ameryki. Z sondażu wynika, że jest to 36 proc. populacji czyli mniej więcej 39 milionów Meksykanów.

Ciekawe wyniki przyniosły też odpowiedzi na pytania dotyczące uczuć jakie wobec Stanów Zjednoczonych przejawiają Meksykanie.

69 proc. ankietowanych sądzi, że zarówno obywatele ich kraju jak i dzieci imigrantów pochodzących z Meksyku urodzone w USA, powinny przede wszystkim wykazywać lojalność wobec Meksyku. Jedynie 20 proc. uważa, że wobec Stanów Zjednoczonych, a reszta z badanych nie potrafi rozstrzygnąć tej kwestii.

Także 69 proc. badanych uważa, że imigrantów z Meksyku mieszkających w USA oraz ich dzieci urodzone w Stanach powinien przede wszystkim reprezentować rząd meksykański. CIS jest zdania, że wyniki badania powinny zostać wzięte pod uwagę podczas debaty o reformie imigracyjnej, która zgodnie z zapowiedziami ma stworzyć ścieżkę do obywatelstwa około 12 mln. nielegalnych imigrantów.

Konserwatywny instytut przypomina w tym kontekście także książek autorstwa Samuela P. Huntingtona z 2005 roku pt.: "Who are We?"

Nieżyjący już słynny prof. Harvardu napisał w niej m.in.: "Utrzymujący się napływ latynoskich imigrantów stwarza zagrożenie podziału Stanów Zjednoczonych na dwa społeczeństwa, dwie kultury i dwa języki. Inaczej niż imigranci z innych nacji Meksykanie i ogólnie Latynosi nie asymilują się w USA, zamiast tego tworząc własne polityczne i językowe enklawy od Los Angeles po Miami oraz odrzucają protestanckie wartości, które leżą u podstaw Ameryki. Zignorowanie tego oznacza zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...