Jump to content

Kryzys Czy Ameryka Się Podniosła Po Kryzysie


ppp1

Recommended Posts

Zamieszczam poniżej ciekawy dość artykół z Nowego Dziennika (http://www.dziennik.com/news/usa/6474) który jest przedrukiem z NY Times'a:

Amerykę czeka wielki szok spłaty długu

Koszty obsługi długu publicznego w USA znacznie wzrosną w najbliższych 10 latach, do około 700 miliardów dolarów rocznie - pisze poniedziałkowy "New York Times", powołując się na obliczenia Białego Domu. Kwota ta, którą rząd USA będzie musiał spłacać od 2019 roku, przewyższa sumę, na jaką składają się roczne wydatki na wojny w Iraku i Afganistanie razem, plus budżety resortów oświaty, energetyki i bezpieczeństwa wewnętrznego łącznie.

Obecne koszty obsługi długu wynoszą 202 miliardy dolarów rocznie. Przyczyną przewidywanego wzrostu tych kosztów jest stale rosnący dług publiczny - ostatnio wskutek wydatków nadzwyczajnych na pobudzenie gospodarki do wyjścia z recesji - wynoszący już ponad 12 bilionów dolarów (ok. 90 procent PKB).

Dochodzi do tego konieczność spłacenia zaciągniętych niedawno krótkoterminowych długów i konieczność podniesienia za jakiś czas przez Zarząd Rezerwy Federalnej stóp procentowych, które utrzymywane są obecnie na niskim poziomie w celu pobudzenia gospodarki do wzrostu.

"Rząd stoi przed perspektywą szoku spłaty długu podobnego do tego, jaki doprowadził legiony zadłużonych właścicieli domów do niewypłacalności" - pisze "New York Times".

Nazywa on widmo "balonu" spłaty zadłużenia "tylko jednym z bolesnych wyzwań stojących przed Stanami Zjednoczonymi po dziesięcioleciach życia ponad stan".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...